Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Ziyaret Edilesi 6 Heykel Bahçesi
"The Invisible Man and the Masque of Blackness", Zak Ové, Yorkshire Heykel Parkı -examinerlive.co.uk
SEYAHAT

Ziyaret Edilesi 6 Heykel Bahçesi

Doğal mekanlara çeşitli heykellerin yerleştirilmesiyle ortaya çıkan heykel bahçeleri, doğa ve sanatı buluşturmasıyla ön plana çıkıyor. Dünyanın dört bir tarafında görebileceğiniz bu heykel bahçeleri, heykellerin sadece müzelerde karşımıza çıkmayacağının bir başka kanıtı adeta. Gelin insanda ziyaret etme isteği uyandıran 6 heykel bahçesine birlikte bakalım.

Yayın Tarihi :09 Eyl 2022
Süre :2 Bardak

"Symphonic Sculpture", Gabriel Loire, Hakone Açık Hava Müzesi - malemalefica.tumblr.com
Hakone Açık Hava Müzesi, Japonya

Japonya’nın Hakone kasabasında yer alan Hakone Açık Hava Müzesi, Japonya’da açılan ilk açık hava müzesi olma özelliği taşıyor. 1969’da kurulan müzede sadece Yasuo Mizui ve Susumu Shingū gibi Japon heykeltıraşların değil, aynı zamanda Pablo Picasso ve Henry Moore gibi uluslararası tanınırlığı bulunan sanatçıların da heykelleri sergileniyor.

Bahçesinde dev heykellerle karşılaştığınız müzedeki en dikkat çeken eserlerden biri ise Fransız sanatçı Gabriel Loire’ın Symphonic Sculpture (Senfonik Heykel) adlı çalışması. 18 metre yüksekliğindeki kulenin içindeki spiral merdiven sayesinde duvarlardaki renkli vitrayları seyre dalabiliyorsunuz.

"The Family of Man", Barbara Hepworth, Yorkshire Heykel Parkı - britannica.com
Yorkshire Heykel Parkı, İngiltere

1977’de kurulan Yorkshire Heykel Parkı, İngiltere’deki ilk heykel bahçesi. Aynı zamanda Avrupa’nın en büyük heykel bahçesi olarak geçen park, çok geniş bir alana yayıldığı için büyüklüğüyle etkileyen birçok heykele ev sahipliği yapıyor. Barbara Hepworth, Henry Moore, Andy Goldsworthy ve James Turrell gibi pek çok sanatçının eserlerinin yer aldığı bu mekanda bulunan bazı heykeller, kimi heykel bahçelerinin aksine geçici süreliğine sergileniyor.

"Orcus mouth", Simone Moschino, Bomarzo Bahçeleri - Wikipedia
Bomarzo Bahçeleri, İtalya

“Canavarlar Parkı” olarak da adlandırılan Bomarzo Bahçeleri, İtalya’nın Bomarzo bölgesinde yer alıyor. Prens Pier Francesco Orsini’nin eşinin kaybı sonrası yaptırdığı bu bahçe, mimar Pirro Ligorio tarafından tasarlanırken bahçedeki canavarlarda sanatçı Simone Moschino’nun imzası bulunuyor. Grotesk heykelleriyle öne çıkan bahçenin yapımı ise 16. yüzyılda tamamlanmış.

Mitolojik ögelerden izler taşıyan ürkütücü atmosferiyle İtalya’da mutlaka görülmesi gereken yerler listesine giren Bomarzo Bahçeleri’nin pek çok ressam, müzisyen ve yazarı da etkilediğini söylemeliyiz. Bu sanatçılar arasında Niki de Saint Phalle, Salvador Dali ve Manuel Mujica Láinez gibi birçok isme rastlamak mümkün. 

"The Couple", Louise Bourgeois, Ekebergparken Heykel Parkı - we-heart.com
Ekebergparken Heykel Parkı, Norveç

Norveç’in Oslo şehrinin güneydoğusunda bulunan Ekebergparken Heykel Parkı, 2013’te iş insanı Christian Ringnes tarafından kurulmuş. Marina Abramović, Lynn Chadwick ve Salvador Dali gibi sanatçıların heykellerini görebildiğiniz parkta pek çok kadın figürünün yer alması ise dikkat çekici.

Cadılar Tepesi - culturaobscura.com
Cadılar Tepesi, Litvanya

Mistik hikayelerin çepeçevre sarmaladığı Cadılar Tepesi, Litvanya kültürü için fazlasıyla önemli noktalardan biri. Juodkrante kasabasındaki ormanlık bir alanda bulunan ahşap figürler, Litvanya’daki pagan inancından izler taşıyor. Cadı, cin, dev ve şeytan gibi pek çok farklı karakterin tasvirine rastladığımız Cadılar Tepesi, hem mitolojik atmosferi hem de oldukça eskiye dayanan geçmişiyle diğer heykel bahçeleri arasında farklı bir konuma sahip.

Antik dönemlerden beri dini kutlamaların yapıldığı tepeye heykellerin yerleştirilmesi ise ilk kez 1979 yılında gerçekleşiyor. Sonraki yıllarda sanatçı Steponas Sarapovas ve mimar Algimantas Nasvytis öncülüğünde hayata geçirilen projeyle de tepeye eklenen heykel sayısı artıyor. 40 yılı aşkın süredir aralıklarla heykel yerleştirilmeye devam edilen bölgedeki bazı figürlerin hava şartlarından olumsuz etkilendiğini de eklemek gerek.

Yelang Vadisi, Song Peilun - radii.co
Yelang Vadisi, Çin

Çin’in Guizhou eyaletindeki Yelang Vadisi’nde yer alan eserler, tasarımcı ve karikatürist Song Peilun’a ait. Vadideki karakterleri tasarlamak için 20 yılı aşkın süredir çalışan Peilun, bu figürleri bölgede yaklaşık 2000 yıl önce yaşayan Yelang kabilelerinin hatırlanması ve onurlandırılması için yapmış. İlginç yüz ifadeleriyle tepenin dört bir tarafına sıralanmış bu taş figürler, sanki antik dönemlerden kalmış gibi bir izlenim veriyor.
Yukarı Kaydır