Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Zıpçıktı Kime Denir?
pexels
SCOPE

Zıpçıktı Kime Denir?

Dildeki zenginliğin farklı farklı göstergeleri var. Bu göstergelerden biri yerelde üretilen ve sözlüklerde karşılığınızı bulamayacağımız özel kelimeler ya da deyimler olabiliyor. Fakat bir de birden fazla anlama gelerek çok zengin bir kullanım alanı sunan kelimeler var ki gündelik hayatta işimizi çok kolaylaştırıyorlar. Farklı farklı durumların her birine birebir uyan ama temelde genel bir anlam zemini taşıyan bu kelimelerden biri de zıpçıktı kelimesi. Hepimizin çevresinde bol bol bulunan bu zıpçıktılar kim acaba? İsterseniz kelimenin anlamları üzerinden bu karakterleri tanımaya çalışalım.

Editör :Cihad Özsöz
Yayın Tarihi :22 Eyl 2022
Süre :1.5 Bardak

pexels
Örnek durumlar üzerinden gidersek aktardığım anlamlar daha hatırda kalıcı olacaktır diye düşünüyorum. Vakit kaybetmeden ilk örneğe geçelim. Bugüne kadar çalıştığınız ya da işiniz düştüğü için muhatap olduğunuz kurumları ya da kuruluşları düşünün. Bulunduğu konuma nasıl geldiğini anlayamadığınız fakat bir şekilde hep ön planda ya da yetkili durumda olan insanlara illaki denk gelmişsinizdir. Bu insanların hak etmedikleri konumlara nasıl geldiğini, belirleyici pozisyonlara nasıl ulaştıklarını anlamakta güçlük çekersiniz. Sözlükte bu kişiler türedi olarak tanımlanırlar ve bilin bakalım türedi hangi kelimeyle aynı anlama geliyor; elbette zıpçıktı. Şahit olduğunuz bu tip karakterlere gönül rahatlığıyla zıpçıktı diyebilirsiniz.

pexels
Çevremizdeki can sıkıcı karakterler maalesef bu kadarla sınırlı kalmıyor. Çoğu zaman ezkaza geldiği konumun sağladığı imtiyazla üstten tavırlar sergileyen, bir şekilde edindiği zenginliği göze sokmayı pek seven, eften püften başarılarıyla her fırsatta övünmenin kendisine ayrıcalık kazandırdığını düşünen, iki kelam yeni bilgi öğrendiğinde tarihin en dahi insanıymış gibi süsleyerek bu bilgiyi sonraki nesillere aktarmaya bayılan ve daha niceleri. Örneklerini çoğaltabileceğimiz bu can sıkıcı tiplerin ortak zemini görgüsüz olmaları tabii ki. Yani elde ettikleri konum, zenginlik, bilgi ve becerilerin aslında ne işe yaradığı bilgisinden uzak kalan bu kişiler bu görgüsüzlükleriyle zıpçıktı tanımına tam olarak karşılık geliyorlar. Görgü kelime anlamı itibariyle belli bir konuda tecrübeye sahip olma anlamına geliyor, görgüsüz ya da zıpçıktı olarak tanımladığımız bu tip karakterler tecrübelerinin onlara kazandırması gereken tevazuyu bekleyemeden kendilerini öne atarlar. Bu da aslında ilgili konudaki görgüyü, tecrübeyi doğru şekilde yaşamadıklarını hatta bu tevazuyla ilgilenmediklerini bize gösteriyor.

syfy
Tanıdığımız belli başlı kişileri çok fena gömüyormuşuz gibi görünsek de tüm bu anlattıklarım bir şekilde karşılaştığımız, kendimiz tecrübe etmediysek bile yakınlarımızdan dinlediğimiz karakterler sayesinde aşina olduğumuz çok genel örnekler. Üstelik daha bitmedi. Zıpçıktı kelimesinin bir anlamı daha mevcut. Aslında yukarıda sözünü ettiğimiz tüm karakterlerden bekleyeceğimiz bir hareket de fırsatçılık. Yani elde ettiği konum ya da tecrübeyi hemen kendini öne çıkaracak şekilde görgüsüzce ortaya döken kişilere de bu fırsatçılıkları nedeniyle zıpçıktı diyebiliyoruz. Mutlaka buradaki karakterlerle eşleştirmemiz gerekmez, fırsatçılık genel anlamıyla zıpçıktılıkla aynı anlamda kullanılabiliyor. Fakat yine de zıpçıktılığın mevcut anlamlarının tümü birbirini tamamlayan, bize hayatı dar eden, her yerde karşılaşabileceğimiz bir cyborg, bir bölüm sonu canavarı yaratıyor adeta.

pexels
İçinizden “En başta bahsettiğin zenginlik bu muydu? Tek bir olumlu laf etmedin.” Diyor olabilirsiniz. Argo ve mizahi tanımlamalar genellikle örnek bolluğu nedeniyle oldukça zengin bir anlam dünyası sunarlar. Yani burada dönüp dolaşıp hep olumsuz şeyleri söylememizin tarihsel ve toplumsal nedenleri var. Yeri geldiğinde elbette güzellikle, olumlu anlamlarla ilişkilendirebileceğimiz kelimeler ya da deyimler de tanımlayacağız. Fakat elimizi kolumuzu bağlayan durumlar var. Bu kadar fazla arıza insanla birlikte yaşayınca, onları tanımlayan kelimelere uzun uzun yer ayırmamız ve kelimelerin bu kadar fazla olması da kaçınılmaz oluyor. Keşke buna mecbur kalmasak.

Yukarı Kaydır