Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Zevk Sahibi Ve İddialı Takılar
RÖPORTAJ

Zevk Sahibi Ve İddialı Takılar

Sizleri yepyeni bir marka ile tanıştırmak istiyorum. Zaman ve yolculuk kavramlarından beslenen Muaj, kurucusu Sena Tüfekçi'nin gözbebeği. Kendisi Muaj'ın marka yönetimini yaparken takıları styling fikirleri ile birlikte ilgililerine sunuyor. Marka ile ilgili merak ettiğimiz her soruyu Sena'ya yöneltiyoruz.

Editör :Miray Akın
Yayın Tarihi :16 Oca 2020
Süre :2 Bardak

Öncelikle seni biraz tanıyabilir miyiz? 

Ben Sena Tüfekçi. Muaj markasının kurucusuyum. Gaziantep Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Televizyon bölümünden mezunum. Dönem dönem farklı ajanslarda PR & Production branşlarında çalışarak mesleğime devam ediyorum. Kamera arkası ve kamera önü, mesleğimin severek devam ettirdiğim alanları. İstanbul’da yaşıyorum.


Muaj’ın kurulum aşaması nasıl gerçekleşti? Bu süreçte korkuların oldu mu?

Marka sürpriz şekilde hayatıma girdi. Kurulumu, Nişantaşı’nda bir Moda PR Showroom’unda çalışmaya devam ederken oldu. Neredeyse 3 yıla varan deneyime sahip olmuştum. Tasarımcı ve marka Pr ‘ına dair öğrendiklerim ve çok fazla alan ile ilgileniyor olmam Muaj’ı getirdi. 

Korkularım olmadı. Uzun zamandır hissettiğim bir şey vardı; kendime ait olan, yapmak istediklerimi bir arada uygulayabileceğim bir alana sahip olmak. 

Her şey her zaman yolunda gitmez. Korkacak bir şey yok. Bazı riskleri almam gereken zaman gelmişti.


null

Muaj ismini nereden alıyor?

Muaj Arnavutça ‘Aylar’ demek. Anneannem Arnavut kökenli ve o benim için güçlü kadının sembolü. Ona ithaf etmek istiyordum. Zaman ile ilgili kafa yorduğum ve her şeyin sadece zamanla ilgili olduğunu anladığım bir dönemdi. Hatta ilk ürünler de Zaman&Yolculuk ismi ile çıktı. 

Hem eski dönem kadınlarının ağır ve gösterişli takıları, hem de kadının yolculuğu ile günümüzdeki minimal takılara olan yaklaşımı da görüyoruz.

Muaj; İsmini, hikayesini, ürünlerini tamamen zamandan alıyor.


Tasarımlarındaki önceliklerin ve olmazsa olmazların neler?

 Benim işim tasarımdan çok marka yönetimi. Ürünler kendini öylesine gösteriyor ve taktığımda benimle bütünleşiyor ki hepsi benim tasarımlarım olarak algılanıyor. Muaj ürünleri daha çok özel seçki ve çalıştığım atölyelerdeki tasarımcılarla ortak fikirlerimiz ile ortaya çıkıyor. Tasarımcılar ile çok fazla çalıştığım için, saygı duyuyorum ve kendime tasarımcı demem doğru olmaz.

Önceliğim sade şıklık, rahatlık, gösteriş ve iddia. Her kadına ait parçalar olmasına özen gösteriyorum. Olmazsa olmazım kalite ve çeşitlilik.


null

Ürünlerinde hangi materyalleri kullanıyorsun?

Ürünler zamak, çelik ve altın kaplamadır.


Markayı takip edenlerden ne gibi tepkiler alıyorsun? Müşterilerin beklentileri ne yönde?

‘Yıllardır olan bir marka hissi veriyor.’ yorumunu ilk günden beri çok fazla duydum. Sosyal medyası, müşteri ve takipçi iletişimi ile herkes profesyonel ve bir o kadar samimi buluyor. Bu en kıymetlisi. 

Müşterilerim ürünlerin kalitesinden, seçeneklerden memnunlar, artık kombin olarak bizim hazırlayıp onla tavsiyelerde bulunmamızı istiyorlar. Şimdilerde fotoğraf çekimleri ve iletişimimiz ile takıları styling yaparak onlara fikir veriyoruz. Böyle alışveriş yapmak hoşlarına gidiyor.


Bizleri heyecanlandıracak yeni haberler var mı?

Takı modellerimiz, kişisel ve yeni hikayeleri olan ürünler olacak. 1. Yılımızda tişört ve polar tasarımlarına başlamıştık. Latince cümlelerin olduğu tasarımlar çok dikkat çekti. Geçen haftalarda kemer bel çantaları ile yenilik yaptık. Gelecek yenilikler talebe göre şekilleniyor ve bize de sürpriz oluyor.

Genç tasarımcılar ve tasarımları Muaj bünyesinde zaman zaman yer alabiliyor. İlerde de daha fazla olabilir.

Muaj’ın bir diğer ayağı; sanat, sanatçı ve sanat öğrencilerini bir araya getirecek yeni platformumuz için çalışıyoruz. O kısım için bizler de çok heyecanlıyız.

null

2020 takı trendleri hakkında bizlere birkaç ipucu verir misin? Senin trendlere olan mesafen nedir? 

2019 ‘un etkisinde kalacak şekilde kişiselleştirilmiş takıların devamı olacaktır. Tarihli, harfli takılar gibi. Gold, bir arada takılan zincirler bu yıl çok modaydı ve kullanışlı olması sebebiyle bu yıl da vazgeçilmeyeceğini düşünüyorum. 

Deniz kabukları, inciler 2020’de de devam edecektir. Halka küpeler olmazsa olmazımız. Klasiklerin dışında farklı modeller ve malzemelerden de halka küpeler görebiliriz.

Muaj’da da tüm bu ürünler var aslına bakarsanız. Ama bu yılın trendi bu diye hazırlanmıyor. Benim takmayacağım hiçbir şey moda diye Muaj’da olamaz.

 

Senin Türkiye’de ve global anlamda takip ettiğin tasarımcılar kimler?

Anna Molinari, Donna Karan ve Chanel’i tabii ki inceliyorum. 

Ama Türk tasarımcıların hikayelerini kendime daha yakın hissediyorum. Takıda Burcu Büyükünal’ı çok beğeniyorum. Mehtap Elaidi, Raisa Vanessa… Başak Cankeş’in yeri ayrıdır. Kendine özgü tarzını ve onunla çalışmayı seviyorum.

null

İş dışında neler yapıyorsun? Hafta sonunu nasıl değerlendiriyorsun?

Her zaman en çok tercih ettiğim doğaya kaçmak. İşten dolayı şehirde olduğumda ise, deneyimlemek istediğim oyunculuk, resim, heykel, beden workshop’larına katılıyorum.

Bu aralar, vakitsizlikten izleyemediğim tüm kült film ve dizileri izliyorum. Meditasyon gibi kendim ile vakit geçirdiğim farklı pratiklerim var. Sakin bir yerlerde tek başıma oturup bir şeyler yazmayı seviyorum. Artık kendime gerçek anlamda vakit ayırmayı öğrendim. 


Muaj ürünlerine sahip olmak isteyenler, onlara nerelerden ulaşabilir?

Aktif olarak Instagram hesabından bizimle iletişime geçiliyor. Home office çalışıyoruz. Ofiste ürünlere özel bir Showroom alanı hazırladık. Düzenli takipçilerimizin randevu sistemi ile ürünleri görmelerini sağlayabiliyoruz. 

Bağdat caddesi, Kadıköy ve Nişantaşı’nda bazı satış noktalarımız var. Onların da bilgisini sosyal medya hesabımızdan alabilirler.

@muajseason


Yukarı Kaydır