Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
pexels
WELLNESS

Zencefilin Pek Bilinmeyen 6 Faydası

20 Oca 2023

Havaların soğumasıyla birlikte mevsimsel hastalıklar da hızlı bir artış gösterdi. Artık konuştuğumuz herkes ya kronik boğaz ağrısı ya da burun akıntısı yaşıyor. Hal böyle olunca bağışıklık sistemini güçlendirecek binlerce mucizevi tarif ortaya çıkıyor. Bu tariflerin içinde zencefili sıkça gördüğünüze eminiz. Bu mucizevi besin sadece soğuk algınlığına iyi gelmekle kalmıyor, sağlığımıza birçok fayda sağlıyor. Hadi zencefilin pek de bilinmeyen 6 faydasına beraber bakalım!

Zencefil Güneydoğu Asya kökenli çiçekli bir bitki. Zerdeçal, kakule gibi besinlerin de mensup olduğu Zingiberaceae familyasına ait. Zencefil taze olarak kullanıldığı gibi, toz zencefil, kurutulmuş zencefil ya da meyve suyu olarak da kullanılabiliyor. Özellikle mevsimsel hastalıklarda ve soğuk algınlığı gibi durumlarda yaygın olarak kullanıldığını görsek de zencefilin sağlığa birçok faydası mevcut.

Kansere Karşı Koruyucu


Zencefil keskin kokusunu ve aromasını gingerol adı verilen doğal yağlarından alıyor. Gingerol güçlü antiinflamatuar ve antioksidan etkilere sahip bir bileşen. Bu sayede vücutta bulunan zararlı hücrelerle savaşarak oksidatif stresin azalmasına yardımcı oluyor. Yapılan araştırmalar zencefilin gingerol sayesinde kanseri önlemeye yardımcı olduğunu gösteriyor. Özellikle karaciğer ve pankreas kanseri gibi gastrointestinal kanserlere karşı etkili olduğunu gösteren çalışmalar mevcut. 

Enfeksiyonları Azaltıyor


Zencefil içeriğindeki gingerol sayesinde enfeksiyon riskini de azaltıyor. Özellikle solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olan respiratory syncytial virüs’e (RSV) karşı etki gösteriyor. Hali hazırda soğuk algınlığı gibi mevsimsel hastalıklara karşı kullanılmasının yanı sıra; diş eti iltihabı ve periodontitis gibi oral bakterilere karşı da etkili. Yani sağlıklı dişler ve diş etleri için zencefili beslenme planına eklemeyi unutmamak gerek.

Mide Rahatsızlıklarına Birebir


Biz zencefili genelde soğuk algınlığına karşı kullansak da mide sağlığına yararları saymakla bitmiyor. Mide bulantısı ve kusmayı hafifletmeye yardımcı olduğu için hamilelerde sabah bulantılarına karşı kullanımı oldukça yaygın. Bunun için zencefil çayını tüketebilirsiniz. Ancak yine de hamileler doktorlarına danışmadan fazlaca zencefil tüketmemeli.
Mide bulantısının yanı sıra kronik hazımsızlığa da iyi geliyor. Bunun sebebi de zencefilin mide boşalmasını hızlandırarak dispepsiyi önlemesi. Mideyle alakalı sağlık problemlerinde rahatça kullanılabileceğini söyleyebiliriz.

Kilo Kaybına Yardımcı Oluyor


Zencefilin kilo kaybında da rol oynayacağına dair araştırmalar mevcut. 2019’da yapılan bir araştırmada zencefil takviyesinin aşırı kilolu bireylerde vücut ağırlığını ve bel-kalça oranını önemli ölçüde azalttığı görülmüş. Yine obezite hastası 80 kadında yapılan çalışmada beden kitle indeksini (BKİ) ve kan insülin seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğu da gözlenmiş. Ancak bu durumda sadece zencefil takviyesi almanın yeterli olmadığını; sağlıklı beslenmeyi de alışkanlık haline getirirseniz zencefilin bu mucizevi etkisinden daha rahat faydalanabileceğinizi unutmamak gerek.

Adet Sancılarına Karşı Ağrı Kesici Görevinde


Her ay adet sancısından mustarip hanımlar buraya baksın! Zencefil adet ağrısına karşı ağrı kesici görevi görüyor. 150 kadınla yapılan bir çalışmada bir gruba zencefil tozu verilirken; diğer iki gruba da farklı ağrı kesiciler verildi. Zencefil adet sancısına karşı ağrı kesiciler ile eşit etki gösterdi. Özellikle ilaç kullanmayı sevmeyenler için zencefil adet sancısına karşı mükemmel bir silah. Biraz balla karıştırıp tüketebilirsiniz.

Beyin Fonksiyonlarını İyileştiriyor


Yaşlanma sürecinde oksidatif stres ve kronik inflamasyonlar gibi olumsuz durumların etkisi büyük. Bu durumda Alzheimer gibi bilişsel gerilemeye sebep olan hastalık riskleri daha da artıyor. Yapılan bazı çalışmalar zencefildeki antioksidanların ve biyoaktif bileşenlerin, beyinde meydana gelen inflamatuar yanıtı engelleyebileceğini söylüyor. Hatta bazı çalışmalar zencefilin doğrudan beyin fonksiyonlarını geliştirmeye yardımcı olarak hafızayı da iyileştirdiğini gösteriyor. Yine hayvanlar üzerinde yapılan birçok çalışma zencefilin beyin işlevlerinde yaşa bağlı gerilemeye karşı koruyucu olduğunu gösteriyor.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?