unsplash
SEYAHAT

"Yolda Olmak": Varış Heyecanı ve Dönüş Bitkinliği

14 Tem 2023

İstenen bir yolculuğa çıkmak, tatile gitmek ya da heyecanla beklenilen bir yere varma düşüncesi kişinin yolda geçireceği zamandan keyif almasına katkı sağlar. Çünkü yolda olduğumuz süre boyunca kafamızda beliren asıl tema varış noktamızdır. Bunun heyecanı bizi tümden kuşattığı için yolda olma fikri oldukça cazip gelir. Öte yandan dönüş yolunda ise çoğu zaman pek de enerjik olmayız. Buradaki temel sebep ise yalnızca yorgunlukla değil heyecandan yoksunluk ile bağdaştırılabilir.

unsplash
Farklı bir yere gideceğiniz ya da uzun bir yolculuğa çıkacağınız günün gecesinde yatağa girdiğinizde sabaha kadar doğru dürüst uyuyamadığınız oldu mu? Eğer yanıtınız "evet" ise bu son derece normal çünkü muhtemelen yola çıkma heyecanı içindesiniz. Uzayıp giden yollar bizi bilinmeze ulaştıran somut çizgiler olarak ifade edilebilir. Gideceğiniz yerde ne yaşayacağınızı, nasıl anılar biriktireceğinizi ve nelerle karşı karşıya kalacağınızı bilemezsiniz ancak yine de yola çıkar ve bilinmeze kucak açarsınız. Aslında burada bir cesaret örneğinden bahsetmek mümkün. Öte yandan ne gibi düşünce ve beklentilerle yola çıkarsanız çıkın yolculuk esnasında ya da varış noktasında kontrol tamamen kendi elinizde olamaz. Dolayısıyla burada risk alındığından da söz edebiliriz. Ancak daha genel bir perspektiften bakacak olduğumuzda yaşamın kendisi zaten büyük bir yolculuk değil mi?

unsplash
Sürekli olarak yürüyor, büyüyor, öğreniyor, gelişiyor ve değişiyoruz. Tüm bu dönüşümler ise yolculuk esnasında başımıza geliyor. Yani yolda olduğumuz süre boyunca başka deneyimler kazanıyor ve belleğimizi genişletiyoruz. Çünkü yaşamın kendisi biz canlılara bunu yani devamlı olarak yolda olma halini sunuyor. Öte yandan önünde sonunda nereye varacağımızı biliyoruz yani ölüm denen kaçınılmaz sondan haberimiz var. Ancak pek çok kişi ölümü heyecanla beklemez ya da heyecan uyandıran bir varış noktası olarak düşünmez. Buna rağmen kişi, yaşamı ve yaşamayı seviyor olabilir. Bunun temel nedenini yolda olmanın verdiği his ile ilişkilendirmek pek de yanlış olmayacaktır. Çünkü yol üzerinde neye rastlayacağımızı ve ne ile karşılaşacağımızı bilmiyoruz. Her ne kadar planlı davransak ya da kontrolcü yaklaşsak dahi olacakları tamamen yönlendirme gibi bir güce sahip değiliz. Zaten asıl heyecan veren şeyin de bundan kaynaklandığını söylemek mümkün.

unsplash
Öte yandan konuyu yaşamın kendisi üzerinden değil de çıktığımız yolculuklar üzerinden değerlendirecek olduğumuzda, dönüş yoluna değinmeden edemeyiz. Örneğin yaptığımız seyahatleri düşünelim. Gerçekten üzücü bir sebepten ötürü çıkılmadığı takdirde seyahatler genellikle heyecan vericidir. Çünkü burada varacağımız noktada neler yaşayacağımızı düşünmek heyecan hatta belki stres uyandırır. Varış noktasında geçirilen sürenin ardından dönüş zamanına yaklaştığımızda ise kendi normalimize döneceğimiz için monoton yaşama geri dönme hissiyatından dolayı enerjimiz düşer. Dolayısıyla da dönüş yolunda heyecan, stres ve korku gibi yoğun duygular tarafından kuşatılmadığımız için bitkin hatta miskin bir modda olabiliriz. Ancak ne olursa olsun yoldayızdır. Yani neler ile karşılacağımızı ve ne yaşayacağımızı hala bilemeyiz. Dolayısıyla da bu durum kişiyi hala bir noktada duygusal anlamda tetiklemeye devam eder. 

unsplash
Dolayısıyla da ne amaçla çıkılırsa çıkılsın seyahat merkezli yolculuklarımız, yaşam yolculuğumuz içindeki deneyimlerimiz ve edinimlerimizin birer yansımasıdır diyebiliriz. Elbette çok daha minik bir süre zarfını kapsar ancak aksiyonlarımız çok temelde tamamen başka değildir. Çünkü neticede her anımız hayat dediğimiz yolculuk içinde geçiyor. Durmadan yürüyoruz. Fakat burada yürüdüğümüz yer uzayıp kısalan yollar ile değil ömür dediğimiz zamansal skala içinde varlık buluyor. Aslında bu durum son derece soyut ancak bir o kadar da somut bir yolculuk olarak ifade edilebilir. Ne olursa olsun yürümeye çabalamak ise asıl mesele...

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?