Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Yoksul Sanat: “Arte Povera”
Pinterest
KÜLTÜR/SANAT

Yoksul Sanat: “Arte Povera”

İtalyanca yoksul sanat anlamına gelen “Arte Povera” akımı, 1960’larda ortaya çıkmış en önemli sanat akımlarından biridir. Atık malzemelerin kullanımı ile hayata geçirilen “Arte Povera” akımı eserleri, geçmişten günümüze oldukça ilgiyle takip edilir. Sizler için hazırladığımız içeriğimizde Yoksul Sanat akımı olarak anılan “Arte Povera’yı” mercek altına aldık. Yazının devamı için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Editör :Doğa Çardak
Yayın Tarihi :06 Nis 2022
Süre :2 Bardak

Pinterest
     Arte Povera, 1967 yılında İtalyan sanat eleştirmeni, tarihçisi ve küratörü Germano Celant tarafından ortaya atılan bir sanat akımıdır. Germano Celant’ın açtığı sergilerle başlayan akım, modern sanatın önemli parçalarından biridir. Akıma toplam on iki İtalyan sanatçı katılır. Akımın adının Yoksul Sanat olmasının nedeni hem grubun öne sürdüğü sanatın amacı hem de kullanılan malzemelerden kaynaklanır. Arte Povera akımı, çarpıcı düşünceleri ve hareketleri ile 1960’tan 1970’e kadar öne çıkan önemli sanat akımlarından birine dönüşür. 

Pinterest
Arte Povera’nın Amacı Nedir? 
 
     Arte Povera grubu içerisinde yer alan sanatçıların birtakım ortak amaçları vardır. Bunlar; sanatı metalıktan uzaklaştırmak, kültürü klişelerden ve simgelerden uzak tutmak, sanatta doğal ve doğal olmayan arasındaki farkı ayırt etmek ve doğa yasalarını görünür kılmaktır. Elbette zaman içerisinde Arte Povera akımını benimseyen sanatçıların ortaya attığı farklı amaçlar ve fikirler de olmuştur fakat genel anlamıyla baktığımızda akımın amaçlarının bunlar olduğunu söyleyebiliriz. 

Pinterest
Kullanılan Malzemeler ve Bu Malzemelerin Kullanılma Nedenleri   
 
    Arte Povera akımı çerçevesinde oluşturulan eserlerde geleneksel sanat malzemeleri kullanılmaz. Teknolojik işleyişlerle hazırlanmış malzemeler Arte Povera akımına ters düşer. Bu sanat akımında kullanılan malzemeler tamamen metalıktan uzak, doğal olana yakın olmalıdır. Bu yüzden yaratılan eserlerde genellikle; toprak, ip, eski kıyafetler, kâğıt, taş, ayna, cam, gazete, ağaç gövdesi, sebze, halı, endüstriyel atık veya kaya gibi malzemeler kullanılır. Arte Povera akımında yaratılan eserlerde, tuval veya yağlı boya kullanımı göremeyiz. Bunun nedeni sanatı değersiz malzemeler ile yaratarak sanatın metalaştırılmasının önüne geçmektir. 

Pinterest
Neden “Yoksul” Sanat? 
 
     Akımın “Yoksul Sanat” olarak adlandırılmasının nedeni elbette kullanılan malzemelerden kaynaklanmaktadır. Değersiz malzemeler kullanılarak yaratılan sanat eserleri değersiz maddelerden uzaklaşarak değerli bir sanat eserine dönüşür. Elbette akımın “yoksul” olarak adlandırılmasının nedeni yalnızca bu da değildir. Sanatta var olan anlamsal şifrelerin yoksullaştırılmak istenmesi de akımın “yoksul” olarak adlandırılmasının bir nedenidir. Sanat ve sanat tarihi çevresinde yaratılan elitizm Arte Povera’nın karşı çıktığı düşüncelerden biridir. 
 

Pinterest
Felsefe, Deney ve Tarz: Arte Povera
 
    Arte Povera, diğer sanat akımlarından farklı olarak çeşitli deneylere dayanır. Organik olan ve olmayan arasındaki farkın gözlemlenmesi, sanatın içerisine doğal malzemelerin yerleştirilmesi ve teknolojiden uzak durulması aslında Arte Povera’nın deneysel bir akım olduğunu gözler önüne serer. Arte Povera, yalnızca deneysel değil, deneysel olduğu kadar da felsefi bir akımdır. Akım, sanatçıların hayat felsefesi üzerinden ilerler ve her sanatçının farklı bir tarzı olduğunu savunur. Bu da diğer sanat akımlarından farklı olarak Arte Povera’yı daha özgün kılar. 
 

Pinterest
Arte Povera’nın Temsilcileri ve Eserleri 
 
    Yukarıda da bahsettiğimiz üzere Arte Povera yani Yoksul sanat akımı, Germano Celant tarafından 1967 yılında ortaya atılan bir fikirdir. Akım, birçok önemli sanatçının içerisinde bulunduğu önemli bir gruba dönüşür. Bu grubun temsilcilerinden bazıları; Mario Merz, Jannis Kounellis, Giovanni Anselmo, Luciano Fabro, Emilio Prini, Michelangelo Pistoletto ve Pino Pascali’dir. Arte Povera akımı denildiğinde akla ilk gelen eserlerden biri Michelangelo Pistoletto’nun 1967 yılında tasarladığı “Paçavralı Venüs” çalışmasıdır. Bu çalışmaya baktığımızda akımın amacını yani; değerli ile değersizin, geçmiş ile günümüzün ironisi karşımıza çıkar. 

Yukarı Kaydır