WELLNESS

Yılbaşı Gecesini Dengeleme Rehberi

30 Ara 2022

Koskoca bir yıl daha bitti; yeni umutlar, yeni kararlar ve büyük bir coşkuyla karşılayacağımız o 2023 yılı da geldi! Herkesin yeni yıl kutlaması birbirinden farklı olsa da o gün diyetlerin bozulacağı, birbirinden lezzetli yemeklerin yenilip içileceği kesin. Ertesi gün hangover uyanmamak, daha dinç hissetmek ve yılbaşı kaçamaklarını rahatça dengelemek için birkaç önerimiz var.

Hafif Bir Kahvaltıyla Güne Başlayın


Özellikle beslenmesine dikkat edenlerin, önceki gün yapılan kaçamakları dengelemek için yeni yılın ilk gününde kendini kısıtlamasını kesinlikle istemiyoruz. Nasıl ki bir gece yapılan diyetten ertesi gün sonuç alamıyorsak, bir gece de yapılan kaçamaklar da size hiçbir şekilde kilo aldırmaz! Yeni yıl sabahında kendinizi şiş hissetmenizi sebebi; tüketilen yiyeceklerin bir miktar tuzlu, yağlı, karbonhidrat içeriği yüksek olması ve alkol tüketmenizdir. Bu da kilo aldığınızın değil vücudunuzun ödem tuttuğunun göstergesidir. 

Bu nedenle tavsiyemiz yeni yıl sabahı proteinden ve yeşillikten zengin bir kahvaltı yapmanız. Ödem atımını sağlamak ve yağlı ve tuzlu gıdaları dengelemek için özellikle potasyumdan zengin ıspanak, maydonoz gibi yeşillikler tüketmeniz önemli. Bunun için tavsiyemiz bol yeşillikli ve lor peynirli bir omlet olacak. Bu sayede hem gün içerisinde oldukça tok kalacaksınız, hem de ödeminizi rahatça atacaksınız.

Daha Hafif Bir Kahvaltı Yapsak?


Ben hiçbir şey yiyecek halde değilim diyenlerdenseniz; ödem atmanıza yardımcı olacak ve sindirim sisteminizin de rahat çalışmasını sağlayacak güzel bir tarifimiz var;

Malzemeler
1 dolu avuç ıspanak ya da maydonoz
2 kaşık probiyotik yoğurt
1 kalın dilim ananas ya da çeyrek mango
1 fındık büyüklüğünde taze zencefil
Çeyrek limon suyu
Su
Hepsini blenderdan geçirdikten sonra tüketebilirsiniz. Bu smoothie sayesinde midenize yük bindirmeden sindirim sisteminizi rahatlatacak, aynı zamanda geceden kalma ödemden de kurtulacaksınız.

Kaybettiğiniz Suyu Yerine Koyun


Ödem demişken yılbaşında sadece tüketilen yemekler değil, alkol tüketimi de bedenimizi iyice şişiriyor. Bunun çözümü de hem yılbaşı gecesi hem de ertesi günü bol bol su içmekle çözülüyor. Özellikle yeni yıl sabahına bir büyük bardak limonlu su ile başlamanız hem metabolizmanıza uyandım mesajı verecek hem de kaybedilen suyun yerine rahatça konulmasına yardımcı olacak. Mümkünse o gün minimum 3 litre su içmeye gayret edin. Su tüketiminde zorlanmamak için içine birkaç dilim limon, taze zencefil ya da çubuk tarçın ekleyebilirsiniz.

Kahveye Bugünlük Mola


Yeni yılın ertesi günü ayılmak için ilk yapacağımız şey kahve makinesine koşmak olacak. Ancak vücudunuz yeterince su kaybettiği için tavsiyemiz ilk etapta aç karnına bir kupa yeşil çay ya da beyaz çay tüketmeniz. Daha sonra gün içerisinde 1 kupa kahveyi açmadan bol su ile tüketim yapabilirsiniz. Bir diğer yeni yıl sabahı sorunu ise midede hazımsızlık, ağrı ve sindirim problemleri. Bunun için de taze zencefil çayı, rezene çayı ve nane çayını rahatlıkla tüketebilirsiniz.

C Vitamini ve Magnezyum Alın


C vitamini yeni yıl gecesinden sonra toparlanmanıza ve enerjinizin yerine gelmesine yardımcı olacak güzel bir antioksidan. Kahvaltıda tüketeceğiniz yeşil biber, yeşillikler; smoothie içine koyacağınız ananas, mango, kivi de C vitamini almanıza yardımcı olacak.
Tüketilen alkolden kaynaklı olarak vücutta kaybedilen elektrolitlerin de yerine konulması gerekiyor. Bunun için iyi bir magnezyum kaynağı olan çiğ kuruyemişleri de gün içerisinde aşırıya kaçmadan tüketebilirsiniz. O gün yine bir bardak maden suyu tüketerek de kaybedilen elektrolitleri yerine koyabilirsiniz.

Akşama Ne Yesek?


Dün fazlaca tüketilen yiyeceklerden sonra yeni yılın ilk gününde kan şekerinde dengesizlikler olması son derece normal. Bunu engellemek için kendimizi aç bırakmak yerine kan şekerini dengeleyici hafif öğünler tüketmek hızlıca toparlanmayı sağlayacak. Bu nedenle akşam yemeği olarak ızgara bir protein kaynağı ve taze sebzelerle yapılmış bol yeşillikli ve bol limonlu bir salata tüketmenizi istiyoruz. Salatanıza zeytinyağı yerine yarım avokado eklemeniz de potasyum alımını arttırarak ödem atımını hızlandıracak hem de tok kalmanızı sağlayacak.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?