Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Yetişkinlerin De Okuması Gereken Çocuk Kitapları
Unsplash
KÜLTÜR/SANAT

Yetişkinlerin De Okuması Gereken Çocuk Kitapları

Evet, doğru okudunuz. Yetişkinler de çocuk kitapları okuyabilir ve hatta okumalı da. Çünkü tahmin edebileceğiniz üzere çocuk kitapları sadece çocukların değil yetişkinlerin de hayat dersi çıkarmasına yardımcı olur. Bazı çocuk kitapları vardır ki şüphesiz yetişkinlerin de başucu kitabı olmalı ve dönüp dönüp tekrar okunmalı. Bu kitaplar, sadece çocuk olmanın nasıl bir duygu olduğunu yeniden hissetmenizi sağlamaz, buna artı olarak, hayatı tekrar tekrar keşfetmenize ve kendi içinize dönmenize de olanak sağlar. Ruhunuzun en derinliklerine dokunan çocuk kitapları, hayatın getirdiği ve tanıklık ettiğiniz olumsuzlukları bir süreliğine de olsa unutmanıza yardım eder. Biz de bu nedenle tekrar okumanız gereken veya yeni çıkan çocuk kitaplarını sizin için listeledik.

Editör :Ecesu Altın
Yayın Tarihi :23 Eyl 2022
Süre :2 Bardak

kitapyurdu.com

Küçük Prens


Antoine de Saint-Exupery’nin 1943 yılında kaleme aldığı Küçük Prens, Tomris Uyar ve de Cemal Süreya’nın çevirisiyle Can Çocuk Yayınları baskısı ile 2015 yılında raflarda yerini bir kez daha aldı. 7’den 70’e herkesin okuyabileceği ve satırlarında farklı anlamlar bulabileceği bu eser, dünyada en çok okunan kitaplar arasına da girdi. Hayata dair oldukça mühim dersler veren Küçük Prens, bir çocuğun gözünden büyüklerin dünyasını anlatıyor. Tam 12 kez beyaz perdeye de uyarlanan ve 96 sayfadan oluşan kısacık ama son derece de etkileyici olan bu eser, içerisindeki öğretici öğeler ile hem çocuklara hem de verdiği evrensel mesajları ile yetişkinlere hitap ediyor. İçerisinde yazarın sulu boya çizimlerin de bulunduğu bu eser, Sahra Çölü’ne düşen bir pilot ve kendi evreninde gülü ile birlikte yaşayan Küçük Prens’in karşılaşması ile başlıyor. Büyümenin anlatıldığı bu eserde Küçük Prens farklı evrenleri geziyor ve bu esnada insanoğlunun kendini beğenmişlik hali, fazlasına sahip olma isteği ve otoriteye düşkünlüğü işleniyor.

Not: Küçük Prens, kutsal kitaplardan sonra en çok satılan kitap olarak biliniyor. 

imdb.com

İçimdeki Müzik


Coretta Scott King Ödülü’ne sahip Amerikalı eğitimci ve yazar Sharon M. Draper’in aslen 2010 yılında kaleme aldığı ve Türkçe çevirisi ile 2016 yılında da Genç Timaş’tan çıkan İçimdeki Müzik, iki yılı aşkın bir süre boyunca The New York Times Çok Satanlar listesinde yer aldı. 48 adet ödüle sahip ve orijinal adı "Out of My Mind" olan İçimdeki Müzik, beyin felciyle doğan 11 yaşındaki küçük bir kız çocuğunu anlatıyor. Hüzün ve umut gibi temaları işleyen yazar, ana karakter Melody’nin yaşadığı ruhsal ve fiziksel zorlukları ve onun hayatla mücadelesini derinlemesine işliyor. 264 sayfadan oluşan bu roman, konuşamayan ve hareketlerini de kontrol edemeyen Melody’nin aslında ne kadar zeki olduğunu ve son derece güçlü bir fotoğrafik hafızaya sahip olduğunu anlatıyor. Melody’nin hikâyesinde ona her konuda destek sağlayan anne ve babasına, arkadaşlarına ve öğretmenlerine de yer veriliyor. Toplumda dezavantajlı konumda olan bireylerin hayatından bir kesit görebileceğimiz İçimdeki Müzik, hem onlarla empati kurmanıza olanak sağlıyor hem de hayattaki zorluklara karşı göğüs germeyi okuyucusuna öğretiyor. 

amazon.com

Limon Kütüphanesi


2017 yılında Zeynep Kürük’ün çevirisi ile Genç Timaş baskısıyla çıkan Limon Kütüphanesi, tüm dünyası kitaplar olan 10 yaşındaki bir kız çocuğunun hikâyesini anlatıyor. Jo Cotterill’in kaleme aldığı bu eserde, annesi kansere yenik düşmüş olan Calypso, babası ile birlikte yaşıyor. Bu süreçte de Calypso’nun babası ona güçlü durmayı ve yalnızken bile mutlu olmayı öğretmeye çalışıyor. Bir gün okula Mae adında Calypso kadar okumayı seven yeni bir öğrenci geliyor. Calypso kendi gibi bir arkadaş bulduğu için çok mutlu; fakat, Mae ile olan arkadaşlığı bitecek mi yoksa sonsuza kadar devam edecek mi hep birlikte göreceğiz. 
Yukarı Kaydır