Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Pinterest
İLİŞKİLER / CİNSELLİK

“Yeteri Kadar İyi” İlişkiler

06 Nis 2022

Pek çoğumuz yakın ilişki kurduğumuz insanların kendi ideallerimiz doğrultusunda davranmasını bekleyebiliyoruz. Bu insanlardan ya da ilişkilerimizden beklentilerimiz zaman zaman sıradışı olabileceği gibi, sağlıklı ilişkiler kurmamızın önündeki engel de yine bu beklentiler olabilir. Belki de asıl ihtiyaç duyduğumuz “ideal” veya “mükemmel” ilişkilerden ziyade “yeteri kadar iyi” ilişkilerdir.

Her birimizin yaşamak istediği ilişki ve birlikte olmak istediği kişiye yönelik belirli hayallerinin, isteklerinin, beklentilerinin olması oldukça normaldir. Gerek ihtiyaçlarımız gerekse önceki deneyimlerimizden hareketle bir sonraki ilişkimiz için bir takım özellikler belirleyebilir ve ilişki kuracağımız insanı da bu özellikler doğrultusunda seçebiliriz. Bu beklentileri belirlemek, bunları karşımızdaki insana ifade etmek ve seçimlerimizi bu doğrultuda yapmak oldukça sağlıklı bir yaklaşımdır. 

Pinterest
Fakat söz konusu beklentiler fazlasıyla ayrıntılı, spesifik, uzun veya bir insanın kapasitesini zorlayacak yoğunlukta ise sağlıklı ilişkiler kurmamızın önündeki engel de olabilir. Örneğin ilişki kurduğunuz bir insanın sizi aldatmamasını ve dürüst olmasını istemek doğal bir beklentidir. Öte yandan bu insanın aklından geçen her şeyi her daim sizinle şeffaf bir şekilde paylaşmasını beklemek sıra dışı bir beklenti olabilir. Veya partneriniz ile çatışma yaşadığınızda tartışmak yerine bunları karşılıklı konuşarak çözmeyi talep etmek yine sağlıklı bir beklentidir. Fakat yaşadığınız her yoğun ve zorlayıcı duyguyu partnerinizin tıpkı bir ebeveyn şefkatiyle anlayışla karşılaması ve çözmesini beklemek, yine sıra dışı bir beklenti olabilir. 
Pek çoğumuz farkında olmadan partnerlerimizden zihnimizdeki ideal özelliklere göre davranmasını bekleyebiliyoruz. Partnerlerimize yüklediğimiz mükemmel olma sorumluluğu pek çok sebepten kaynaklanabiliyor. 

Pinterest
Örneğin özellikle kaygılı bağlanma stiline sahipsek veya eş bağımlı özellikler taşıyorsak; kendi karşılanmamış veya karşılayamadığımız duygusal ihtiyaçlarımızı partnerlerimizin karşılamasını bekleyebiliyoruz. Böylelikle bir partnerden ziyade bir kurtarıcıya ihtiyaç duyuyoruz. Ya da eğer kaçıngan bağlanma stiline sahipsek ve yakınlık kurma konusunda zorluk yaşıyorsak, zihnimizde öylesine ideal bir partner yaratıyoruz ki, kanlı canlı herhangi bir insanın bu özellikleri taşıması mümkün olmuyor.
Karşımıza çıkan insanlar bu sıra dışı idealleri karşılayamadığında da, “Kimse benim için doğru insan değil.”, “Dünyada yapayalnızım.”, “Benim aradığım kişi yok.”, “Herkes çıtamın çok altında.” gibi türlü düşünce ile farkında olmadan kendi yarattığımız sonu pekiştirebiliyor, kendi kendimizi sabote edebiliyoruz.

Pinterest
Dolayısıyla sağlıklı ilişkiler kurabilmek için, doğası gereği başkalarının gerçekleştirmesi mümkün olmayan ideallerimizden kurtulmamız gerekiyor. Bunu yapabilmek için de herhangi bir ilişkiye başlarken sağlıklı beklentilerimizi koruyarak, sağlıksız olanları bir kenara bırakabiliriz. Karşımızdaki insanın bu ideallere uygun olup olmadığını test etmek yerine, bu insanın kim olduğunu anlamaya çalışmak iyi bir başlangıç olabilir. Böylelikle yaşamımıza yeni giren bu kişiyi kendi doğrularımıza göre yargılamak ya da bu doğrulara göre şekillendirmek yerine; olduğu insan olarak tanıma şansını yakalayabiliriz. 
Aşağıdaki yaklaşımlar da “yeteri kadar iyi” ilişkiler yaşamamızı sağlayabilir. 


Özerklik: Eğer hem kendimiz hem de karşımızdaki insanın birbirinden bağımsız, özerk bireyler olduğunu kabul edebilirsek, ilişkiyi de daha sağlıklı bir düzlemde yaşayabiliriz. Bunun için kendi başımıza yaşadığımız bir yaşamımızın olması gerekiyor. Benzer biçimde karşımızdaki insanın da kendine ait bir hayatının olduğunu kabullenmemiz gerekiyor. Eğer kendimizi bağımsız bir birey olarak var edebilirsek, karşımızdaki insanın da bağımsızlığına ve dolayısıyla da aramızdaki farklılıklara saygı duymayı öğrenebiliriz.

Çözüm Odaklılık: İletişimimizde herhangi bir anlaşmazlık açığa çıktığı zaman bunu negatif bir işaret olarak algılamak yerine, bunu çözmeye odaklanmak da faydalı olabilir. Sağlıklı ilişkiler tartışmaların çıkmadığı değil, bu tartışmaların çözüm odaklı bir biçimde ele alındığı ilişkilerdir. Dolayısıyla en ufak anlaşmazlıkta bu ilişkinin yürümeyeceğini düşünmek yerine, bunları çözmeye odaklanabiliriz.

İçgörü: İlişki içerisinde yaşadığımız zorlayıcı duyguların tamamı partnerimizden kaynaklanmıyor olabilir. İlişkiler doğası gereği kendimize ait zorlu düşünce ve duyguları tetikleyebiliyor. Dolayısıyla yaşadığımız her yoğun duygunun sebebini partnerimiz olarak görmek yerine, kendimize odaklanabiliriz. “Şuan neden böyle hissediyorum?”, “Bu duygularım benimle ilgili ne anlatıyor?”, “Bu his ve düşüncelerimin benimle ilgili olan kısımları neler?” gibi sorular sormak yardımcı olabilir. Karşılıklı olarak bunu yapmayı öğrenebilirsek, ilişkilerle iyileşmek mümkün olabilir. 

Kaynaklar

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?