Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Yeryüzünün Altın Hayvanları
DOĞAL YAŞAM

Yeryüzünün Altın Hayvanları

10 Kas 2022

Efsanevi Frigya Kralı Midas, dokunduğu her şeyi altına çevirebilme kabiliyeti ile tanınırdı. Ancak bu yeteneğin, Midas’a lanet olarak geri dönmesi fazla uzun sürmeyecekti. Midas’ın altınla olan ilişkisi bugünün dünyasında pek geçerli sayılmaz elbette. Örneğin yeryüzünün altın hayvanlarının, altın gibi görünmekle ilgili bir dertleri varmış gibi değil… İşte, üzerine Midas’ın eli değmişçesine parıldayan o altın hayvanlar.

https://i.natgeofe.com
Altın Aslan Maymunu (Tamarin)
Brezilya’nın güneydoğusunda bulunan yağmur ormanlarına özgü altın aslan maymununu, renkli tüyleri ve altın sarısı-turuncu kürküyle hemen tanımak mümkündür. Bu karizmatik maymunun isminin nereden geldiğini ilk bakışta kolaylıkla anlayabilirsiniz. Bugün vahşi doğada yalnızca 2500 tane oldukları düşünülen altın aslan maymunu tamarinler, ne yazık ki nesli tükenmekte olan hayvanlar arasında yer alır. 

https://cdn.bbnhaber.com.tr
Altın Kaplumbağa Böceği
Kuzey Amerika’da bol miktarda bulunan altın kaplumbağa böceği, gerçek birer mücevher gibi görünür. Altın böcek olarak da bilinen bu hayvanlar aslında renk değiştirebilir. Ancak sırtındaki şeffaf kabuk genellikle metalik altın rengini yansıtır. Altın kaplumbağa böceği, rahatsız edildiğinde altın rengini kaybeder. Böyle zamanlarda genellikle mat kahverengi ya da turuncuya dönüşür. 

https://cdn.shopify.com
Altın Elma Salyangozu
Son derece havalı görünümleriyle altın elma salyangozları, akvaryumların popüler hayvanları arasında yer alır. Renkli, mağrur ve zengin duruşlarıyla petshoplarda bile sıklıkla satışı yapılmaktadır. Altın elma salyangozu, akvaryumlardaki her türlü atık ve artığı yiyerek temizlik yapar. Bu açıdan akvaryumların geri dönüşüm makineleri olarak anılırlar. Hem solungaçları, hem akciğerleri vardır. Farklı habitatlarda yaşayabilme yeteceğine sahiplerdir. 

https://i1.wp.com
Altın Firavun Faresi
Bu sevimli ve tehlikeli etoburlar Sahra-altı Afrika’nın her yerinde yaşarlar. Zehirli yılanları avlama konusunda diğer firavun fareleri kadar uzmandırlar. Aslında farklı renkte kürklere sahip olabilirler. Ancak bunlar arasında en çarpıcıları, altın renkli kürke sahip olanlardır. Güzel ve ölümcül duruşlarıyla altın firavun fareleri, altın hayvanlar listesinin önemli üyelerinden biridir. 

https://st4.depositphotos.com
Altın Kirpikli Engerek Yılanı
Amerika menşeili altın kirpikli engerek yılanının kirpiklerinin cazibesine kanmayın. Son derece zehirli bir yılan türü olma özelliği taşır. Keskin altın rengi tenleri ve benzersiz göz kapaklarıyla kimi cesur yürekler tarafından evcil hayvan olarak bile edinilirler! Tüm kirpik engerekleri altın renginde değildir. Gri ve yeşil gibi renklere sahip olanları da vardır. Ancak en dikkat çekici olanları şüphesiz altın renge sahip olanlardır. 

https://cdn.shopify.com
Sarı Tang Balığı
Deniz akvaryumu balıkları arasında en popüler ilk 10 balıktan biri olan sarı tang balıkları en başta parlak renkleri, sonra dayanıklılıkları ve uzun ömürlü olmalarıyla öne çıkarlar. Özel tropikal türler arasında çok sayıda altın rengi ve farklı sarı tonlarında balıklar bulunur. Ancak bunlar arasında en çarpıcı olanı sarı tang balığıdır. Pasifik Okyanusu’nda sıklıkla görülen bir resif balığı olan sarı tang, sığ resiflerin dibindeki alglerle beslenir. Erkekler, dişileri çekmek için renk değiştirerek parıldayan bir görüntü verirler. 

https://cdn.download.ams.birds.cornell.edu
Amerikan Sakası
Aslında sarı, kuş tüylerinde görmeye alışık olduğumuz bir renk olma özelliği taşır. Altın renkli Amerikan sakası ise sarı tüylü kuşların en çarpıcı temsilcilerinden biridir. Özellikle üreme çağındaki erkek Amerikan sakaları, parlak ve gür altın rengi tüylere sahiptir. Dişilerin tüyleri ise daha donuk renklidir. Amerikan sakalarının son derece güzel bir sesi ve melodik bir ötüşü vardır. Amerika ve Kanada’da, özellikle yol kenarlarındaki açıklık arazilerde sıralanan ağaçlarda gezinmeyi severler. 

https://i.natgeofe.com
Altın Renkli Zehirli Ok Kurbağası
Altın dart kurbağası olarak da bilinen zehirli ok kurbağaları, dünyanın en zehirli hayvanları arasında yer alır. Kolombiya’nın Pasifik kıyısındaki yağmur ormanlarına özgü olan bu küçük amfibiler ismini, derilerini kaplayan alkaloid toksinden alır. Parlak sarı renkleri, yırtıcılar için etkili bir uyarı görevi görür. Altın renkli ok kurbağalarının zehri o kadar kuvvetlidir ki, aynı anda 10 kişiyi birden öldürmeye yetecek kadar zehir üretebilirler! 

https://wp-assets.futurism.com/
Altın Yarasa
Yeryüzünün altın hayvanlar listesindeki son hayvanımız adını doğrudan Midas’ın kendisinden alır. Myotis midastactus bilimsel adıyla bilinen altın renkli yarasa, Bolivya çayırlarında yaşar ve sadece 2014 yılından beri yarasa olarak kabul edilmektedir. Yarasa aleminin bu en yeni üyesi kısa, altın renkli, gür tüylere sahiptir. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?