Pinterest
SEYAHAT

Yeni Seyahat Rotamız: Tiran

16 Eyl 2022

Vizesiz seyahat noktalarından biri olan, Arnavutluk’un başkenti Tiran’ın gezi rotasını keşfetmeye hazır mısınız? Sizler için hazırladığımız içeriğimizde Arnavutluk’un başkenti ve en büyük şehri olması ile tanınan Tiran’ı mercek altına aldık. Macera dolu bir gezi rehberi için içeriğimizin devamına göz atabilirsiniz.

Pinterest
   Tiran, adını Yunanca ’da mutlak güç sahibi yönetici anlamına gelen “Tirane” dan alan Arnavutluk’un başkenti, aynı zamanda da en büyük şehridir. Ülkenin kalbi olarak nitelendirilen şehir; siyasal, kültürel, ekonomik ve sosyal faaliyetlerin gerçekleştiği bir merkez konumundadır. Tiran, denize kıyısı olmamasına rağmen Arnavutluk’tan denize ulaşabilmek için sıklıkla kullanılan rotalardan biridir. Çoğu kişi tarafından sıkıcı bir rota olarak nitelendirilse de Tiran, gezebileceğiniz birçok önemli yer barındırır. Sizler için hazırladığımız içeriğimizde Tiran’a karşı oluşturulan bu önyargıyı yok edebilmek adına eğlenceli bir gezi rehberi hazırladık. Gezi rehberimizi incelemeye dilerseniz başlayalım. 

Pinterest
Tiran Ulusal Tarih Müzesi 
 
   Şu an restorasyon aşamasında olan Tiran Ulusal Tarih Müzesi, Arnavutluk ve Tiran şehrinin tarihini merak edenler için oldukça önemli bir nokta. Görkemli binası ve tarihi dokusuyla Tiran’ın simgesi olarak kabul edilen müze, ilk çağdan başlayıp günümüze kadar gelen koleksiyonuyla 3 bin adet esere ev sahipliği yapıyor.Tiran Ulusal Tarih Müzesi; İlk Çağ, Orta Çağ, Rönesans, Bağımsızlık, II. Dünya Savaşı, Komünizm Dönemi, Balkanlar için önemli bir ikon olan Azize Teresa ve Heykel adı altında 8 bölümden oluşuyor. İskender Bey Heykeli’nin yanı başında bulunan müze, Tiran Meydanı’nda bulunduğu için ulaşım açısından da oldukça kolay. 

Pinterest
Saat Kulesi 
 
   Tiran’da görmeniz gereken diğer yerlerden biri de Saat Kulesi. 1822 yılında Ethem Bey tarafından yaptırılan Saat Kulesi, 35 metre yüksekliğiyle Tiran’ın en yüksek yapılarından biri olarak kabul ediliyor. Saat Kulesi’nde bulunan ilk saat, Venedik’ten getiriliyor. Daha sonra değişime uğrayarak Almanya’dan gelen saatle değiştiriliyor. II. Dünya Savaşı’nda saatin zarar görmesinin ardından günümüzde halen daha kullanılmaya devam edilen Çin saati ile bir kez daha değiştiriliyor. Kule yaklaşık 90 basamaktan oluşuyor. Dilerseniz Saat Kulesi’nin tepesine tırmanarak şehir merkezini kulenin tepesinden izleyebiliyorsunuz. 

Pinterest
Bunk’Art
 
   Tiran’ın en gizemli ve en ilginç gezi yerlerinden biri olan Bunk’Art, Komünist rejim Dönemi’nde yapılan yer altı sığınaklarının gezilebildiği bir müze. Neredeyse bir şehir büyüklüğünde olan bu sığınaklar, Tiran’ın altında gizemli bir şehir daha olduğunu hepimize gösteriyor. Komünist lider Enver Hoca tarafından olası bir nükleer saldırıyla karşı inşa edilen sığınaklar, dönemin tarihi ve siyasi koşullarını birebir anlatan tek müze diyebiliriz. Sizler de Tiran ziyaretinizde yer altı sığınaklarını ziyaret ederek Tiran halkının ve Arnavutluk’un o dönem nasıl bir hayat sürdüğünü keşfedebilirsiniz. 
 

Pinterest
Dajti Dağı’nda Teleferik  
 
   Tiran’ın etrafını çevreleyen Dajti Dağı, Arnavutluk’un en önemli dağıdır. Tiran, karasal iklime sahip olduğu için kışlar sert geçer. Bu da Tiran halkı ve ziyaretçilerinin Dajti Dağı’nda karın tadını çıkarabileceklerinin en önemli göstergesidir. Sizler de Tiran’ın tarihi güzelliklerinin yanı sıra doğal güzelliklerini keşfetmek istiyorsanız Dajti Dağı’nda teleferik gezisi yapabilirsiniz. 

Pinterest
Opera ve Bale Binası
 
   29 Kasım 1953 tarihinde açılan Opera ve Bale Binası, Tiran’ın meydanında bulunan önemli yapılardan biri. Tiran’ın Arnavutluk için önemli bir kültürel merkez olduğunu kabul etmemizi sağlayan Opera ve Bale binası, yıl boyunca çeşitli gösteri ve etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Opera ve Bale Binası’nda herhangi bir etkinliğe katılamasanız bile binanın hemen altındaki cafelerde kahvenizi yudumlayarak anın tadını çıkarabilirsiniz. 

Pinterest
Tiran’da Ne Yenir?
 
   Tiran, Arnavut mutfağının meşhur yemeklerini bulabileceğiniz zengin bir şehirdir. Tiran’a uğradığınızda Arnavut ciğeri, byrek, Elbasan tava ve trileçeyi denemenizi tavsiye ederiz. Şimdiden afiyet olsun.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?