Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Yeni Nesil Mesleklerin Yükselişi
BUSINESS

Yeni Nesil Mesleklerin Yükselişi

01 Eki 2021

Gelişen teknoloji ve dijitalleşen dünya ile yeni ihtiyaçların ve bu ihtiyaçları karşılamak üzere birçok yeni mesleğin hayatımıza girdiğini hepimiz biliyoruz. Her gün yeni bir meslek, yeni bir unvan, yeni bir pozisyon duyuyor; ancak büyük bir olasılıkla bunların tam olarak ne anlama geldiğinden, bahsi geçen insanların spesifik olarak ne iş yaptığından bihaber yaşıyoruz. Oysa gelecekte, bahsi geçen ihtiyaçların sayısı ve seviyesi zamanla öyle artmış olacak ki bu mesleklerden başka bir şey bilmiyor, konuşmuyor olacağız. Hal böyle olunca henüz hayat planını yeni oluşturmaya başlayan insanların birçoğu mesleki alan seçimini yaparken ve alanda ilerleyebilmek için kendini geliştirirken bu yeni meslekleri göz önünde bulunduruyor ve tercihlerini bu yönde yapmayı seçiyor. Bugünkü yazımızda, günümüzde de aşina olduğumuz ancak bundan birkaç yıl sonra daha da değerlenip en çok kazandıranlar içerisinde yer alacak olan bu mesleklerden birkaçını mercek altına alıyoruz.

Influencer
 
Değişen dünya düzeni ve listeye eklenen mesleklerin birçoğunun çıkış noktası olarak da gösterebileceğimiz sosyal medya, içerisinde yaşadığımız dönemin belki de en çok kazandıran ve sanıyoruz en popüler dünyası olan influencer camiasını da hayatımıza katmıştı. Dilimize etkileyici pazarlama olarak çevirebileceğimiz influencing’in, Insatgram ve Youtube gibi etkili ve neredeyse herkes tarafından takip edilen sosyal medya platformları aracılığıyla doğal yollarla yapılan bir pazarlama stratejisi olduğunu söyleyebiliriz. Influencerlar, oluşturdukları içerikler doğrultusunda kendilerine bir takipçi kitlesi kazandırır ve bu kitleye kendi alanlarında rehberlik ederler. Üstelik kitle üzerinde hatırı sayılır bir etkiye, ikna yeteneğine sahip oldukları da biliniyor. Birkaç bilindik isimden oluşan küçük bir gruptan koca bir camiaya dönüşen ve artık başarılı bir meslek olarak kabul görülen influencerlığın ektilerini günümüzde göz ardı etmek mümkün olmayacaktır.

Blockchain Geliştiricisi
 
Son zamanların en sık duyulan terimlerinden biri olan kripto para kavramından ve bunların en meşhuru Bitcoin’den, yalnızca ismen de olsa neredeyse hepimizin haberdar olacağını düşünüyoruz. Çoğumuzun asıl bihaber yaşadığı şey ise bu sistemin nasıl ve ne aracılığıyla çalışıyor olduğu… Şifrelenmiş işlem takibi sağlayan dağıtık bir veri kayıt sistemi olan blockchain’i anlamanın bir hayli zor olduğu söyleniyor. Ancak bizce, blockhain geliştiricilerinin önünün epey açık olmasının esas nedeni tam olarak da bu. Zira en nihayetinde en az internet kadar değerli ve dünyayı değiştirme potansiyeli taşıyan bir teknoloji olacağı düşünülen blockchain uygulamalı hizmetlere ve tüm zorluklarına rağmen bu konuda profesyonelleşmiş geliştiricilere olan ihtiyacın bir hayli artacağı öne sürülüyor.

Yapay Zeka Uzmanı
 
Geçmişte yapay zeka kavramı, bilim kurgu sahnelerini süsleyen bir hayal gücünden ibaretti. Günümüzde ise bilim kurgu sahnelerinin gerçek hayata uyarlandığı günlük yaşantımız olarak karşımıza çıkıyor. Hal böyle olunca her geçen gün yapay zeka ve bu teknolojinin yapabilecekleri üzerinde çalışan insan sayısı ve bu insanlara olan talep artıyor. Adını son zamanlarda duymaya başladığımız yapay zeka uzmanları, çeşitli makinelerin tıpkı insan beyni gibi çalışması için programlamalar yapan, makine öğrenme algoritmalarını tasarlayan profesyoneller olarak biliniyor. İnsan gücüyle yapılan her şeyin yapay zeka sayesinde makineler aracılığıyla da yapılabiliyor ve pekala başarılı sonuçlar doğuruyor olması, ileride hastane, fabrika ve hizmet sektörü gibi alanlarla da bu teknolojiye ihtiyaç duyulacağı düşüncesini doğuruyor.

Dijital Pazarlama ve Strateji Uzmanı
 
Son zamanlarda influencerlıktan sonra belki de en sık duyduğumuz meslek, dijital pazarlama ve strateji uzmanlığı olacaktır. Dijitalleşen dünyanın etkileriyle birçok şirketin, profesyonel hayat içerisinde artan rekabet ortamında kendilerini ön plana çıkarmak adına, yaptığı işi dijital bir alana taşıma kararı aldığını pekala hepimiz biliyoruz. Bu doğrultuda, hedef pazar ve kitleyi tespit edip markayı daha tanınır hale getirebilecek ve rakiplerden daima bir adım önce durmayı sağlayabilecek uzmanlara olan ihtiyaç ve arayış da bir hayli artıyor. SEO ve Google Analytics gibi konularda yeterli bilgiye sahip insanlar birer dijital pazarlama ve strateji uzmanı olarak şirketin adını üst seviyelere taşırken, bu yolla elde edilen başarılar neticesinde mesleğe olan ilgi ve arayış da günbegün artıyor.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?