Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
pexels
İLİŞKİLER / CİNSELLİK

Yeni İlişkiler İçin Dönüm Noktaları

02 Şub 2023

İlişkilerimizde öyle anlar olur ki, diğer gün partnerimizin gözüne baktığımızda artık bir şeylerin değiştiğini hissederiz. Bu kırılma bazen ilişkiyi aşağı doğru ivmelendiren, bazen de beklenilmedik bir ateşle yukarı doğru taşıyan bir kırılma olabilir. Bu yazımızda yeni ilişkiler için 3 farkındalık noktasına; tartışmaya, eski sevgiliden bahsetmeye ve duygu ifadelerimize konuşlanıyoruz. Bu kırılma noktalarını doğru algılamak ilişkimizi kuvvetli temellere dayandırır. Herkes dümdüz bir ilişki yaşar, bakalım, kırılıp ve genişlemeye de var mıyız?

2 Bardak
Tartışmak

Tartışmak kavgaya dönüşmediği sürece, ilişkilerimizin şifasıdır desek… bu konuda ne düşünürdünüz? Tartışmak pek sevilmeyebilir. Hatta fikir ayrılıklarına geldiğimiz zaman durup, geri geri sürmek isteyebiliriz. Oysa, tartışmak ve tartışmayı derinleştirmek, birbirimizin ve saygımızın sınırlarını koruyarak karşılıklı olarak fikirlerimizi dinlemek birbirimize olan saygımızı genişletir. Bir ilişki içindeyken ilk tartışma uzunca bir süre unutulmaz. Ama ilişkiyi unutulmaz kılacak olan neden tartıştığımız bile değil, tartışmayı nasıl yönettiğimiz olur. Hep aynı fikirde olan iki insan olabilir mi hem? Hatta, bahsi biraz daha büyüterek, ortak noktalarımız bizi birbirimize bağlasalar da ortak olmayan noktalarımızda anlaşmak bağlarımızı kuvvetlendirir ve derinleştirir diyebiliriz. 


pexels
İlk tartışma bir dönüm noktasıyken, aslında her tartışma minik dönüm noktaları olarak sayılabilir. Açıkçası, tartışmayacağız da ne yapacağız, değil mi? Tartışmaya kapalı olmak, partnerimizi kabul etmemektir. Tartışmak ise, ilişkiyi haute couture bir hale getirir. Özenli tartışmalarla ilişkimizi içimize cuk oturacak ve iki kişinin de üstünde güzel duracak bir hale getirebiliriz. Herkes partneriyle muhabbet etmek ve keyiflenmeyi başarır… Peki, tartışmaya özenmeye ve renkleri bükmeye de var mıyız?
Eski Sevgiliden Bahsetmek

Bu, ilişkiler için bir kırmızı bayrak mı dersiniz…? Bazen evet, bazense hayır. Her şey gibi bu da iki kişinin amacının ne olduğuna dayanır. Partnerimiz eski sevgilisiyle yaşadığı bir olaydan bahsederek kendi hassaslıklarını bize anlatabilir. Tabii, burada da -aynı, seviyeli bir tartışmada olduğu gibi- seviyeyi korumak önemli olur. Gerçekten hiçbir işimize yaramıyorsa, öylesine ‘Bu da böyle bir anımızdı’vari bir eski sevgili olayını anlatıyorsak, tekrar düşünmekte fayda var. İşte bu bir kırmızı bayrak olabilir. Çünkü, biz bile farkına varmadan eski sevgilimizi fazlaca anıyor, ilişkilenme açılımlarımızda eski sevgilimizi hatırlıyor olabiliriz.

pexels
Eski sevgiliden bahsedilmesi steril bir ortamda, farkındalıkla ve ‘bunu anlatmak/dinlemek ne işime yarıyor’ sorusu unutulmadan yapılsa, ilişkimizi riske atmamış oluruz. Yine de eski sevgiliden bahsedildiğini duyduğumuz anda kulaklarımızı dikmek ve konu her ne olursa olsun kıvranmaya başlamak da kendimize çıkardığımız bir kırmızı kart olabilir. Partnerimizin de eskiden bir hayatı vardı ve bunu dinlemek yeni ilişkimizi geliştirebileceği yerler de olabilir. Önemli olan, yine… yine… seviye ve denge; neyi, nerede ve neden söylediğimizi/dinlediğimizi bilmek.
Duygularından Bahsetmek

Bu başlık içinde, partnerimize ‘Seni seviyorum’ demek ya da kimseye bahsetmediğimiz hatta kendimize bile bahsetmekten korktuğumuz duyguları açmak olabilir. Duygularımızdan bahsettiğimizde kendimizi çıplak isteriz. Bu duygusal çıplaklık, aklımızdaki ve kalbimizdeki şeyleri çıkartmaktan geçer. Onun yanında gerçekten çıplak kalmaktan daha da hassas bir durum olarak bile görebiliriz bunu. Duygularımızdan bahsetmek; duygularımıza cevap alamamak ve kalbimizin kırılması riskini almak demektir zihnimiz için. Bundan da korkabiliriz. İşte bütün korkularımıza rağmen, sırf kalbimize ve partnerimize yakın olmak için duygularımızdan bahsetmek, ilişkimizde bir mil taşı sayılabilir.

pexels
Bazımız için küçücük bir duygudan bahsetmek bile çok zordur. Fakat, duygularından kolaylıkla bahseden biriyseniz bile sizi zorlayan durumlar olabilir. Örneğin; partnerinize sevdiğinizi söylemek kolayken, kıskançlığı dile getirmek, zorlayıcı olabilir. Duygularımızdan bahsetmek kadar, onlardan dengeli bir nicelikte (abartmadan) ve de nitelikli (sakin ve anlaşılır bir ifadeyle) bahsetmek de önemli. İşte tüm bunları başarmışsak, duygularımızdan bahsetmek ilişkimizin kilometre taşlarına dönüşür. Kaliteli bir ilişkinin en belirgin niteliklerinden biri, duygularımıza ve partnerimize karşı dürüst olmak olabilir.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?