Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Yeni Çıkan Kitaplar: Kasım 2022
Anneler (Alfa Yayınları, 2022)
KÜLTÜR/SANAT

Yeni Çıkan Kitaplar: Kasım 2022

25 Kas 2022

Yeni çıkan ve birbirinden ufuk açıcı kitapları keşfetmeye bu ay da kaldığımız yerden devam ediyoruz. İşte Kasım 2022'nin dikkat çeken üç yeni kurgu dışı kitabı!

Mikro tarih, bilim tarihi ve deneme türlerinden, her biri kendi alanında uzman yazarlar tarafından kaleme alınmış dikkat çekici kurgu dışı kitapları radarımıza alıyor, bu çalışmaları daha yakından incelemek için sabırsızlanıyoruz:

Kokunun Tarihi (Doğru Batı Yayınları, 2022)
Kokunun Tarihi-Miyasma ile Fulya: Koku ve Toplumsal İmgelem 18.-19. Yüzyıllar
(Doğru Batı Yayınları, 2022)
Alain Corbin
Çeviri: Pınar Güzelyürek Çelik, Mehmet Emin Özcan, Lale Özcan

Mikro tarih alanında çalışmalarıyla tanınan Alain Corbin, kültür tarihine önemli bir katkıda bulunmaktadır. Bu yapıtta, kokunun düşünce tarihinde yerleştiği konumla birlikte duyuların, özellikle 18. ve 19. yüzyıllarda hem insanın özel mekânını hem de kentin kamusal mekânını nasıl biçimlendirdiği araştırılıyor. Corbin, kokunun tarihini incelerken esasen Paris’teki evlerin, mahallelerin aşama aşama kötü kokulardan nasıl arındığını, temizlik algısı içinde yeni oluşan şehircilik anlayışını göstermektedir. Kitapta tıp tarihine ve eczacılığa yapılan göndermeler bir kültürün ayrıntılarda kalmış yönünü açıklığa kavuşturuyor. İyi ve kötü koku ayırımları toplumsal düzenin işleyişini, sınıf farklarını, konfor arayışını, lüks ve zenginliği de göstermektedir. Kokular, dünyayı algılama ve bir tasavvur etme biçimidir. Mistikliğin, sefahatin veya cezbetmenin mutlak surette gizemli bir kokusu vardır. Tutkular vücut sıvılarını etkilerken son derece “kişisel bir koku”yu da ardından sürüklerler.

(Tanıtım Bülteninden)

Alain Corbin kimdir?
 
1936 doğumlu Fransız tarihçi ve yazar. 19. yüzyıl Fransa'sı ve mikro tarih uzmanı olan Corbin, koku duyusunun kültürel yaşamdaki yansımalarını ve tarihteki yerini ortaya koyan çalışmalarıyla tanınmaktadır. Corbin'in Kokunun Tarihi haricinde, üç ciltlik Bedenin Tarihi başlıklı çalışması Alfa Yayınları tarafından dilimize kazandırılmıştır.

İnovasyonun Kısa Tarihi (Alfa Yayınları, 2022)
İnovasyonun Kısa Tarihi (Alfa Yayınları, 2022)
Matt Ridley
Çeviri: Eylül İdemen Doğramacı

İnovasyon icatların insanlar için pratik ve uygun fiyatlı şeylere dönüştürülmesidir. İnovasyonu sistematik olarak icatları izleyen bir süreç olarak değil, insanın mübadele alışkanlığıyla toplumda meydana gelen tesadüfi bir süreç olarak görmemiz gerektiğini savunan yazara göre günümüzde inovasyon kıtlığının eşiğinde olabiliriz. İnovasyon, tek başına çalışan bir dâhinin ortaya çıkardığı bir şey değil, aksine her zaman kolektif, iş birlikçi bir etkinliktir. Ridley bu savlarını soyut argümanlarla değil, inovasyonların nasıl başladıklarını ve neden başarılı olduklarını veya bazı durumlarda neden başarısız olduklarını anlatan çok sayıda canlı hikâyelerle destekliyor. Buhar motorlarından jet motorlarına, arama motorlarından hava gemilerine, taş devri aletlerinden kahve, patates, aşı, antibiyotik, sivrisinek ağları, türbinler, pervaneler, gübre ve bilgisayarlar gibi modern gelişmeleri kapsayan kitap, inovasyonu bütün ayrıntılarıyla masaya yatırıyor.

(Tanıtım Bülteninden)
Matt Ridley kimdir?

1958 doğumlu İngiliz gazeteci ve iş insanı. Britanya Lordlar Kamarası üyesi olan ve Times için makaleler kaleme alan Ridley, evrim, tarih ve gelecek konularıyla ilgilenmektedir. Dilimize Gen Çeviktir (Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi, 2009) başlığıyla kazandırılan çalışmasıyla tanınmaktadır.

Anneler (Alfa Yayınları, 2022)
Anneler-Sevgi ve Zulüm Üzerine Bir Deneme
(Alfa Yayınları, 2022)
Jacqueline Rose
Çeviri: Ilgın Yıldız

Jacqueline Rose giriş niteliğindeki bu eserde Batı kültüründe anneliği irdeliyor. “Miras aldığım bedensel veya zihinsel her tür derdin, hatta miras aldığım hemen her şeyin annemden geldiğini varsaymıştım,” diyen yazar, annelerin kişisel ve politik tüm başarısızlıkların sorumlusu tutulduğuna dikkat çekiyor. Rose edebiyattan, haberlerden ve geçmişten günümüze yaşam öykülerinden destek alarak Antik Yunan’a dönüyor, daha sonra 1950’lerin feminizmini selamlayarak günümüzde Elena Ferrante’nin “annelerinde” duruyor. Annelere mal edilen imkânsızlığın ağır yükünün boyutlarını inceliyor: Mülteci anneler suçlu ilan edilir, fakir anneler bencildir; savaşın sembolü yas tutan annedir, ama savaşı protesto eden annelerin sesi kısılır; anneler tüm benliklerini çocuklarına adamalıdır ancak bedenen veya ruhen bundan çok fazla keyif almamalı ya da kamusal alanda sevgi taşkınlıkları göstermemelidir.
 
Rose çevremizi saran sistematik adaletsizlikten kaçmak için anneleri nasıl günah keçisi ilan ettiğimizi, tüm umut ve arzularımızı onlara yükleyip, aynı zamanda tüm hayal kırıklıklarımız ve başarısızlıklarımızdan da nasıl onları sorumlu tuttuğumuzu ve yine bunları düzeltme görevini nasıl onlardan beklediğimizi gösteriyor.

(Tanıtım Bülteninden)
Jacqueline Rose kimdir?

1949 Londra doğumlu akademisyen ve yazar. St. Hilda's College, Sorbonne ve University of London'da eğitim gören Rose, psikanaliz, feminizm ve edebiyat çalışmalarıyla tanınıyor. University of London'da, Birbeck Institute'ta İngilizce ve ve Drama profesörlüğü yapan Rose'un 2018'de kaleme aldığı Anneler başlıklı çalışması haricinde dilimize kazandırılan bir diğer eseri, Görme ve Cinsellik, Metis Yayınları tarafından okurlarla buluşturulmuştur.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?