Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Yeni Bir Beslenme Tarzı: Flexitarian Diyet
WELLNESS

Yeni Bir Beslenme Tarzı: Flexitarian Diyet

26 Ağu 2022

Vejetaryen ve vegan beslenmenin hem sağlığımız için bir sürü yararı hem de karbon ayak izini azalttığını birçoğumuz biliyoruz. Ancak alıştığımız beslenme düzenini değiştirmekte ve yeterli besin çeşitliliğine ulaşmakta zorlanmamız bu beslenme çeşitlerini uygulayamamamıza sebebiyet verebiliyor. Ancak bir diyet türü sıkı kuralları olmadan hem vejetaryen beslenebileceğinizi hem de hayvansal ürünlerden tamamen vazgeçmenize gerek kalmadığını söylüyor. Hadi Flexitarian diyeti beraber inceleyelim.

Flexitarian diyet Dawn Jackson Blatner tarafından insanların sağlıklı bir şekilde vejetaryen beslenirken aynı zamanda hayvansal ürünleri de ılımlı bir şekilde tüketebilmesi için oluşturulmuş. Bu sebeple diyetin ismi ingilizcede esnek anlamına gelen “flexible” kelimesinden türetilmiş ve vejetaryen kelimesi ile birleştirilerek oluşturulmuş. Vegan ve vejetaryenler et, balık, süt ve süt ürünleri, yumurta gibi hayvansal besinlerden kaçınırken; Flexitarian diyette bu besinler için bir sınırlama yok. Aslında bu diyette katı kurallar ve kalori hesaplaması da yok. Bu sebeple bunun belirli bir diyet listesi değil de beslenme tarzı olduğunu söylemek mümkün.

Flexitarian diyette öncelikli olarak meyve, sebze, tam tahıllar ve bakliyatların tüketilmesinin uygun olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanında hayvansal protein yerine bitkisel protein tüketiminin daha fazla olması gerekiyor. Ancak bu hayvansal proteini sıfırlamak anlamına gelmiyor. Esnek olarak zaman zaman hayvansal ürünlerden rahatlıkla tüketilebileceğini ama bitkisel beslenmenin daha öncelikli olduğunu söylüyor. Tabi bunların yanında Flexitarian diyette işlenmiş yiyeceklerin minimuma indirildiği ve mümkün olduğunca doğal besin tüketiminin yapılması gerektiğini söyleyebiliriz. Bu sebeple eklenti şekerli yiyecekler ve tatlılar da sınırlanıyor.

Böyle bir diyetin sağlığa da birçok faydası bulunuyor. Bitkisel besinlerin sıkça tüketildiği bir diyette lif ve antioksidan alımının yüksek olması; aynı zamanda sağlıklı yağ tüketiminin de öncelikli olmasından kaynaklı kalp hastalığı riskini azalttığı söyleniyor. Aynı zamanda bu beslenme tarzı ile kan basıncı azalıyor ve iyi kolesterol değerleri de yükseliyor. Bunun yanında diyetin lif bakımından zengin olması ve ilave şeker ile işlenmiş gıdalardan uzak durulması; Tip 2 diyabetin önlenmesine de yardımcı oluyor. Meyve ve sebzelerden zengin bir diyet aynı zamanda belirli kanser türlerinin riskini de azaltıyor.

Flexitarian diyetin kilo yönetimine de olumlu etkileri var. Bunun nedeni bitkisel gıdaların hayvansal gıdalara göre daha düşük kalorili olması ve işlenmiş gıdaların sınırlanması. Yani dikkatli bir şekilde kalori hesabı yapmasanız bile Flexitarian beslenmeyen bir bireye göre daha rahat kilo verebilirsiniz. Tabi Flexitarian diyetin bunun gibi yararlarını görebilmek için sadece et tüketimini azaltmakla bırakmamalı; fazla şeker, tuz ve rafine gıdaları yemeyi de minimuma indirmelisiniz.

Vücudunuza ve sağlığınıza bu kadar yararı olan Flexitarian diyetin çevreye de oldukça faydası var. Et tüketiminin azalması sera gazı emisyonlarını, arazi ve su kullanımını azaltarak doğal kaynakların korunmasına yardımcı olabilir. Yapılan araştırmalar Batı diyetindeki etin bir kısmının bitkisel beslenme ile değiştirilmesinin, sera gazı emisyonlarını %7 oranında azaltabileceğini gösteriyor. Daha fazla bitkisel gıda tüketimi çiftlik hayvanı yetiştirmek yerine; meyve ve sebze yetiştirmeye teşviği daha fazla arttıracaktır. Böyle bir durumda doğal kaynakların kullanımı da azalacaktır.

Bu kadar faydası varken Flexitarian diyetin dezavantajlarından da konuşmasak olmaz. Aslında bir beslenme uzmanı tarafından iyi planlanmış bir Flexitarian diyet sizin için son derece sağlıklıdır. Ancak besin seçimleri, tüketilen besinlerin sıklığı ve gramajları kişide besin öğesi eksikliklerine sebep olabilir. B12 vitamini, demir, çinko, kalsiyum ve omega-3 gibi besin öğeleri hayvansal ürünlerde bulunduğu için bu konuda dikkatli olmak gerekiyor. Bu nedenle Flexitarian diyeti deneyecekseniz; bir beslenme uzmanı ile sizin ihtiyaçlarınıza uygun bir diyet listesi planlayabilir ve eksik besin öğeleri için takviye alabilirsiniz.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?