unsplash
BİLİM Wellness, Doğal Yaşam

Yeni Bir Araştırma: Bitkilerin ve Baharatların Bağırsak Mikrobiyomuna Etkisi

13 Ara 2022

Bir ons (yaklaşık 28 gr) yer fıstığı tüketmek veya günlük diyetinize bir çay kaşığı belirli bitkileri veya baharatları eklemek, bağırsak bakterilerinizin sağlığı üzerinde oldukça olumlu bir etkiye sahip olabilir ve bağışıklık fonksiyonlarınızı iyileştirebilir. Yeni bir araştırmaya göre, bağışıklığınızı güçlendirmenin bir yolu, bu besinleri öğünlerinize eklemek olabilir.

1.5 Bardak

unsplash
İki ayrı çalışmada, beslenme konusunda uzman bilim insanları, ortalama bir Amerikan diyetindeki küçük değişikliklerin etkilerini incelediklerinde bağırsak mikrobiyomunda iyileştirmeler olduğunu bildiriyorlar. İnsan bağırsağı mikrobiyomu, bağırsak yolunda yaşayan trilyonlarca mikroorganizmanın bir koleksiyonu olarak düşünülebilir. Buradaki bakteriler, metabolizma ve bağışıklık sisteminin oluşturulması ve sürdürülmesi dahil olmak üzere vücudun neredeyse tüm sistemlerini etkileyebilir.

unsplash
Evan Pugh Üniversitesi Beslenme Bilimleri Profesörü Penny M. Kris-Etherton, "Araştırmalar, çok sayıda farklı mikroba sahip insanların, çok fazla bakteri çeşitliliğine sahip olmayanlara kıyasla daha sağlıklı olduğunu ve daha iyi beslenme düzenine sahip olduğunu göstermiştir" diyor. Clinical Nutrition dergisinde yayınlanan yer fıstığı hakkındaki araştırma için Kris-Etherton ve meslektaşları, günde yaklaşık 1 ons yer fıstığı atıştırmanın etkilerini, daha yüksek karbonhidratlı bir atıştırmalık olan kraker ve peynirle karşılaştırıyor. Altı haftanın sonunda, yer fıstığı atıştırmalığını yiyen katılımcılar, sağlıklı karaciğer metabolizması ve bağışıklık fonksiyonu ile bağlantılı bir bakteri grubu olan Ruminococcaceae bakımından artış gösteriyor. 

unsplash
The Journal of Nutrition'da yayınlanan otlar ve baharatlar çalışmasında ise, bilim adamları, kontrollü diyetlere tarçın, zencefil, kimyon, zerdeçal, biberiye, kekik, fesleğen ve kekik gibi bitki ve baharat karışımlarının eklenmesinin etkisini analiz ediyorlar. Çalışmaya katılım gösterenler kardiyovasküler hastalık riski taşıyan kişiler olarak belirleniyor. Ekip, günde yaklaşık 1/8 çay kaşığı, günde 3/4 çay kaşığından biraz fazla ve günde yaklaşık 1.5 çay kaşığı olmak üzere üç dozu inceliyor. Dört haftanın sonunda, katılımcılar, özellikle orta ve yüksek dozlarda ot ve baharat kullanımıyla, Ruminococcaceae'deki artış da dahil olmak üzere, bağırsak bakteri çeşitliliğinde belirli bir artış gösteriyor.

unsplash
Kris-Etherton, "İnsanların yapabileceği çok basit bir şey" diyor ve ekliyor: "Ortalama bir Amerikan diyeti ideal olmaktan uzak şekilde, herkesin bitki ve baharat ekleyerek bağışıklığına fayda sağlayabileceğini düşünüyorum. Aynı zamanda diyetinizdeki sodyumu azaltarak, yiyecekleri lezzetli ve aslında sağlıklı hale getirecek şekilde tatlandırmanın bir yolu olarak baharatlar düşünülebilir! Tat ve insanların yiyecekleri neden seçtikleri arasında gerçekten önemli bir ilişki bulunur. Her iki çalışmada da, bilim insanları bağırsak mikrobiyotası ile kan basıncından, ağırlığa kadar bir dizi sağlık faktörü arasındaki bağlantı hakkında daha fazla şey öğrenmeye devam ettikçe, Ruminococcaceae ve bakteri çeşitliliğindeki artış olumlu bulunur. Ancak Kris-Etherton, tüm sonuçları anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunun hemen altını çiziyor.

pexels
Genel sağlık açısından etkilerin ne olduğunu daha iyi görmek için mikrobiyom hakkında çok daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Fıstık hakkındaki araştırmalar, The Peanut Institute ve Penn State's Clinical & Translational Research Institute tarafından destekleniyor. Bu araştırma aynı zamanda Ulusal Bilim Vakfı'nın yanı sıra okul öncesi ve lisans fen eğitimi programı aracılığıyla Howard Hughes Tıp Enstitüsü'nden Juniata Koleji'ne verilen bir hibe ile de destekleniyor. Baharat araştırması ise McCormick Bilim Enstitüsü tarafından finanse ediliyor. Buna ek olarak, çalışma Ulusal Çeviri Bilimlerini Geliştirme Merkezi (NIH) tarafından da destekleniyor. Çalışma ayrıca Howard Hughes Tıp Enstitüsü'nden üniversite öncesi ve lisans fen eğitimi programı ve ulusal bilim vakfı aracılığıyla hesaplama kaynakları için destek alıyor.
Öğünlerimize yer fıstığını, baharatları ve bazı bitkileri eklemek çok zor değil. Özellikle bağırsak mikrobiyomu ve dolayısıyla bağışıklık söz konusuysa deneyebiliriz.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?