Önümüzdeki 5 gün boyunca
SEYAHAT

Yemekleriniz Kadar Özel: Sofra Dekorasyonu

03 Kas 2022

Ne kadar güzel yemek yapıyor olursanız olun, güzel sunmazsanız yeterince hakkını veremezsiniz. Elbette yeni gelin sunumundan bahsetmiyorum. Şıklıkta birbiriyle yarışan sofra düzenlerinden bahsediyorum. Keyifli bir sofra için olmazsa olmaz detayları sizler için derledim. Buyurun sevgili BOBOscope okuyucuları.

Özel gecelerde sevdiklerinizle bir sofranın etrafında buluşmayı, saatler boyunca yemeyi, içmeyi, sohbet etmeyi bir yandan müzik dinlemeyi sevenlerden misiniz? O zaman o masanın da hakkını verelim derim ben. Çünkü belli ki ruhunuzda İtalyanlık var. Ruhunuzdaki İtalyan’ı beslemek için de yapılacaklar çok basit. Buyurun detaylara geçelim.

Sofra Tekstili

Masa Örtüsü

Temel renkleri belirleyecek olan en önemli malzeme masa örtüsü. Masa örtüsü seçerken bir diğer önemli malzeme olan tabak renklerinizi göz önünde bulundurmanız karmaşa yaratmamak için çok önemli. Bu noktada 3 yolunuz var; masa örtüsünü desenli seçip tabakları tek renk kullanmak ya da tam tersi, masa örtüsünü yumuşak ve sade bir renk tercih edip tabakları canlı tutmak. Üçüncü alternatif ise hem tabakları hem örtüyü sade kurgulayıp, runner ve diğer aksesuarlarla masayı renklendirmek.

Kumaş Peçeteler

Tabii sofra tekstili masa örtüsüyle sınırlı değil. Özel davetlerde kumaş peçetelerin masanıza apayrı bir hava katacağınızdan şüpheniz olmasın. Kullanmaktan çekinmeyin, sandığınız kadar resmiyet kazandıracak bir hamle değil. Aksine sevimli figürlerle bezeli olanları çokça da sporlaştırıyor masayı.
 
Runnerlar

Ayrıca çeşit çeşit runnerlar da sofra tekstilinizin bir parçası olarak çekmecenizde durabilir. Kimi ahşap masalarda, masa örtüsü kullanmadan yalnızca runnerla renklendirildiğinde yeterince güzel olabiliyor sofra. Masa örtüsü kullandığınız durumda yaratacağı uyumu da göz önünde bulundurmak gerek tabii. Sofralar ister istemez kalabalık yerler; meze tabakları, salata tabakları, bireysel tabaklar, bardaklar derken sadeleşmesi pek mümkün olmayan bir ortam gelişiyor. O yüzden renklerle ve dokularla doğru bir uyum yakalamak oldukça önemli hale geliyor.

Sofrayı Şıklaştıracak Detaylar

 
Bakır Dokunuşu

Bakırlar çok özel malzemeler. İster gümüş ister pembeye kaçan bakır rengi, hangisini tercih ederseniz edin ama bakır dokunuşunun şıklıkla örtüşeceğini unutmayın. Hem otantik hem de özellikli bir masa yaratmak için bakır salata kâseleri veya meze tabaklarını gündeminize almanızı öneririm. Rakı sofrasıyla bakır ehl-i keyiflerin de müthiş bir hava kattığını ve elbette çok da işlevli olduğunu söylemeliyim. Tavsiyem eğer bakır dokusunu seviyorsanız bir grup malzemeyi bu malzemeden seçmeniz, her malzeme bakır olursa da keyifli bir görüntü olmayacaktır. Örneğin içecek grubunu, yani su bardakları, şişe soğutma kovası, buz kovasını ya da yalnızca meze tabaklarını bakır alarak çok güzel bir sofra hazırlayabilirsiniz.

Taze Çiçek Dokunuşu

Bir sofranın iç açıcı yanını taze çiçekler oluşturuyor bence. Çok değil ufak bir demet bile işinizi görebilir. Arzu ederseniz orta kısmı, arzu ederseniz herkesin bireysel tabağının ön tarafını süsleyerek dekorasyonu kişiselleştirebilirsiniz. Zambak zamanını, sümbül mevsimini, yılbaşı çiçeklerini ve hüsnüyusuf çiçeklerini sofra dekorasyonu için kullanabilirsiniz. Ayrıca bir kâse içerisine kurumuş çiçekler doldurabilir ya da bir vazoya henüz yeşil olan birkaç tane ağaç dalını doldurarak enfes bir hava yaratabilirsiniz. Daha önce de belirttiğim gibi masa üstü zaten hep kalabalık bir alandır, o nedenle yormayacak, sade ama iddialı bir form bulmak mümkün.

Yaz Sofrası Mı Kış Mı?
 
Mevsim ne olursa olsun siz arzu ettiğiniz mevsimi evinizde estirebilirsiniz. En baştan bu konuya karar verirseniz renkler de ister istemez bu tercihinize göre şekillenecek. Sonuçta gri ağırlıklı bir yaz sofrası pek alışık olduğumuz bir şey değil. Şeftali tonlarında kurgulanmış, yeşil biberiye dallarıyla renklendirilmiş bir yaz masası mı yoksa sütlü kahve tonları ile beyaz cipso çiçeklerin uyumunu sergileyeceğiniz bir kış masası mı tercih edersiniz?

Farklı ve Tatlı Detaylar

Ufak bir kavanoza kabuklu fındıklar doldurup kahverengi dallarla onu görkemli ve uyumlu bir hale getirebilirsiniz. Ya da yine bir kavanoza misket limonlarını doldurup beyaz cipso çiçeklerle kavanoza vazo görevi yükleyebilirsiniz. Yani yiyeceklerle çiçeklerin uyumundan faydalanabilirsiniz.
İnce, uzun bir ahşap parçaya küçük ve otantik kahve fincanlarını yapıştırabilir, bu fincanlara mum koyabilir veya lavantaları ufalayıp içine doldurabilirsiniz.
Su sürahilerinin içerisine rengarenk dilimlenmiş taze meyveler doldurabilir, masanızın enerjisini arttırabilirsiniz.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?