Yazmak ve Görünür Olmak Üzerine
pixabay
KÜLTÜR/SANAT

Yazmak ve Görünür Olmak Üzerine

Neden yazıyoruz? Bu sorunun yazıyla uğraşan herkes için değerli olduğu fikrindeyim. Neden yazıyoruz? Periyodik aralıklarla kendimize yöneltmemiz gereken bir soru. Cevabımız değişebilir... Yazıyla kurduğumuz ilişki, yazıdan beklentimiz farklılaşabilir. Fakat cevabımız ne olursa olsun kendimizi keşfetmek bunun önemli bir parçası. Yazarak; karakter yaratarak, hikâye kurarak kendimize doğru da bir yolculuk yapıyoruz aslında. Yani bir nevi görünür bizi görünür kılıyoruz. Yazıyı bazen bir ayna olarak kullanıyoruz. İşte bu görünür olma haliyle uzlaştığımızda, bizden yansıyanın üzerine kurmacayı eklediğimizde yazdıklarımız bambaşka seviyelere gelebiliyor. Hayır, yazdıklarımızın özellikle kurmacanın tamamen bizi işaret ettiğini söylemiyorum. Lakin bizden tamamen bağımsız olduğunu söylemek niyetinde de değilim. Ne olursa olsun ne yaratırsak yaratalım bizden izler taşır.

Yayın Tarihi :18 May 2022
Süre :1.5 Bardak

pixabay

Yazıyla Görünür Olmak


Yazarlık sürecimiz ilerledikçe kırılmalar yaşarız. Bu kırılmaların kayda değerlerinden biri de kendimizi tanımakla, görünür olmakla ilgilidir... Yazar olarak aydınlık yanlarımızı da karanlık yanlarımızı da bilmek, keşfetmek elimizi güçlendirir. Bunları yazdıklarımızda birebir kullanmak zorunda değiliz. Yine de ne kadar kendimizi tanırsak kurmacanın gücünden o denli etkili olabiliriz. Peki, bunu nasıl yapacağız? Nasıl ki kurmaca yazı pratikleri varsa kendimizi yazıyla tanımak için de pratikler belirleyebiliriz. Örneğin, anı yazımı... Rastgele bir anımızı kalemi hiç kaldırmadan, hiç düşünmeden yazabiliriz. Bir süre sonra aynı yazıya döndüğümüzde bizim için neden o anının belirleyici olduğu üzerine düşünebiliriz. Evet, neden o anıyı seçtik? Bizim için ne ifade ediyor? Bugünkü bizin inşasına nasıl, ne kadar etkili olmuş olabilir? Etkisini doğrudan hissediyor muyuz? Yoksa artık etkisini dolaylı yoldan mı hissediyoruz? Neden o anı? Neden o dönem? Bu sorulara içtenlikle cevap vermek (cevabınızı kendinize saklayacağınızdan tedirgin olmayın) bir yüzleşme halini beraberinde getirecektir.

Yazdıklarınıza yeniden dönüp baktığınızda da benzer bir alıştırmayı yapabilirsiniz. Yazdığınız öyküleri toplayıp tekrar okuyun. Hikâyelerini çıkarın. Benzer, ağırlıkta olan hikâyeler var mı? Belki on öyküden dördü öğretmen-öğrenci çatışmasıyla ilgilidir. Pekâlâ, sizi bu hikâyede çeken unsurlar nelerdir? Neden bu tarz bir hikâyeye dönüp duruyorsunuz? Kişisel yaşamınızda benzeri durumlar yaşadınız mı? O durumların, çatışmaların izlerini hala taşıyor musunuz? Onunla yüzleşebilir misiniz?
Unutmayın, bu tarz görünür olma alıştırmalarının ana amacı özünüze ulaşmak, yazıdaki kişisel işaretlerinizi azaltıp kurmacayı daha görünür kılmak. Kendinizi tanıyarak buna ulaşabilirsiniz. Yeter ki cesaret edin... Yeter ki keşfedin...

pixabay

Bir Başka Görünürlük Meselesi


Yazıyla görünür olmak artık sadece yazarak görünür olmak anlamına gelmiyor ne yazık ki... Yaşadığımız çağ yazılarınızı görünür kılmak adına kendinizin de görünür olmanızı zorunlu kılıyor. Çok fazla kişinin yazarlıkla uğraştığı düşünüldüğü bu çok da tuhaf bir durum değil öyle ya... Ayrıca amacınız yazıyla popüler olmak da olabilir. Böylesi bir amacın da kötü, olumsuz olduğunu söyleyecek değilim. Sadece adımlarınızı buna göre atmanız gerekiyor. Sosyal medyayı etkin kullanmalı, yazarlık dünyasındakilerle ağınızı geliştirmeli, güçlendirmeli, etkinliklere katılmalı, okuduklarınıza yorumlar yapmalı vb. pek çok hamle yapmanız gerekebilir. Yazınızı görünür kılmanız kendi görünürlüğünüze bağlı olabilir. Edebiyat dünyasında tartışmaların çoğunun bu konu etrafında da şekillendiğini unutmayın. Yayınevleri, yayıncılar, okurlar, amatör-profesyonel yazarlar... Onlarca aktörü bulunan çok geniş bir dünyanın içindesiniz. Bu dünyada diğerlerinden daha çok fark edilmek istiyorsanız gereklilikleri yerine getirmelisiniz. Elbette, tersini de seçip sadece yazıp aradan çekilebilirsiniz (ki kişisel olarak daha çok sevdiğim bir tercih) fakat bu göz ardı edilme, hatta yok sayılma ihtimalinizi güçlendirecektir. Eğer bu sonuç sizin ölçünüzde önemli değilse, sadece yazmak yetiyorsa harika!
 
Yazmak görünürlüğü göze almaktır... 

Yukarı Kaydır