Yaza Hazırlık: Balkonlar İçin Dekorasyon Rehberi
MİMARİ VE DEKORASYON

Yaza Hazırlık: Balkonlar İçin Dekorasyon Rehberi

İçerisinde bulunduğumuz bu dönemde dışarı çıkmaktan elimizden geldiğince kaçınıyoruz. Bizi dışarıyla buluşturan tek mekan da balkonlarımız oluyor. Bu sebeple balkonu olan evler ayrıca şanslıyken balkonlarını kullanmayan evler de olabiliyor. Hatta bazı ev sahipleri balkonları küçük olduğu için bu alanları evlerine katarak yer kazanmaya çalışıyorlar. Oysa bunun bir kayıp olduğunu şimdilerde daha iyi anlayabiliyoruz. Öyle ki, sadece birkaç ufak dokunuşla balkonlarımızı kullanışlı hale getirmenin mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Böylece hem açık alanımızı güzelleştirebiliriz hem de yazı balkonlarımızda karşılayabiliriz. Peki, hangi tip balkonları nasıl dekore etmemiz gerekir?

Editör :Simge Avcu
Yayın Tarihi :11 May 2021
Süre :1.5 Bardak

Modern Balkonlar
Son yılların en çok kullanılan stillerinden birinin modern balkonlar olduğu bir gerçek. Bu bir şart olmasa da modern balkonlarda siyah ve gri tonların ağırlıklı kullanıldığını söyleyebiliriz. Klasik balkonların aksine burada ev konforunu sağlayacak mobilyalara da yer veriliyor bahçe mobilyalarına da. Örneğin tek kişilik salıncaklar modern balkonlarda kullanabileceğiniz türde bahçe mobilyalarından biri diyebiliriz. Modern saksılar içerisindeki yeşil yapraklı bitkilerin süslediği modern balkonlarda ışıklandırmanın da oldukça önemli olduğunu söylemek mümkün. Ek olarak modern balkonların hiçbir çaba sarf etmeden minimalist bir tasarım oluşturduğunu da görebiliriz. 

Küçük Balkonları Kullanılabilir Hale Getirmek
Balkonlar birçok evin unutulmuş köşelerini oluşturuyor. Özellikle de küçük bir alana sahipse bu balkonların sonu kiler bile olabiliyor. Oysa küçük balkonları çok daha kullanılabilir hale getirmenin birçok yolu bulunmakta. Bunlardan ilki doğru mobilyaları seçebilmek ve bu mobilyaları doğru konumlandırmak. Büyük balkonlarda kullanılan mobilyaların aksine küçük balkonlarda daha minyatür ve kolay sığdırılabilir mobilyaları tercih etmekte fayda var. Örneğin, Fransa’nın kahve dükkanlarını, onların önünde kullanım alanı oluşturan masa ve sandalyeleri hatırlayalım. Buradaki masa ve sandalyeler oldukça yer tasarrufu sağlayacak nitelikte. Bu tarz masa ve sandalyeleri kullanıp çiçeklerle renklendirerek hem konsept bir balkon oluşturmuş olursunuz hem de keyifli bir açık alanı evinize kazandırmış olursunuz. Küçük balkonlar ile birlikte ölü alan olarak nitelendirilen bir diğer balkon tipi L balkonlar. Bu balkonları değerlendirmek için birkaç farklı stil denemesi yapmak mümkün. Örneğin, bar şeklinde bir masa ve yüksek sandalyeler oldukça kullanışlı bir alanın kapılarını açabilir. 

Büyük Teraslar Büyük Eşyalar Mı Gerektirir?
Büyük teraslara sahip olmak kimi zaman yanlış değerlendirilebiliyor ve geniş bir masa ile tüm alan kaplanıyor. Bu her ne kadar minimalist bir görünüm oluştursa da ek olarak konumlandırılabilecek bahçe oturma gruplarına yer bırakmıyor. Oysa bir terasta salıncak, bahçe grubu ve yemek masasını aynı anda bulundurmak mümkün. Sadece doğru boyutları bulmak ve konumu ayarlamak gibi detaylara dikkat etmemiz gerekir.

Yeşil Alan Oluşturmak
Yeşilin hem ruh hem beden sağlığımıza faydalarını her geçen gün duyuyoruz. Şehir hayatında en çok eksikliğini hissettiğimiz şeylerden biri yeşil alanlar. Öyle ki, bir sokaklarda ağaç gördüğümüzde bile mutlu oluyoruz. Bu durumda elimizden geldiğince kendi çevremizi yeşillendirmemiz gerekir. Bunun için balkonlarımızı değerlendirmek en müsait seçenek gibi duruyor. Belki ağaç ekmek mümkün olmayabilir fakat daha müsait boyutta bitkiler yeterli olur. İster çok küçük bir balkona sahip olalım ister büyük bir terasımız olsun bitkilerimize yer bulmak mümkün olur. Balkon demirlerine astığımız saksılar bile kendi yeşil alanımızı oluşturmak için önemli bir adım. 

Balkonda vakit geçirmek birçok insan için keyifli bir aktivite. Peki, siz yaza hazırlık yapmak için balkonlarınızda gerekli düzenlemeleri yaptınız mı? Sizin balkonlar için kullandığınız yaratıcı fikirler var mı?

Yukarı Kaydır