Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Yavaş, Fakat Umut Veren Bir Bilimsel Yöntem: Elektrot Terapisi
pexels
BİLİM

Yavaş, Fakat Umut Veren Bir Bilimsel Yöntem: Elektrot Terapisi

22 Kas 2022

Her geçen gün bilimden yansıyan ışıkla hayatımızda bazı şeyler değişiyor. Felçli milyonlarca insanın hayatını kolaylaştıracak bir yöntem olan elektrot terapisi de bu duruma örnek olarak karşımıza çıkıyor. Elektrot terapisi, diğer adıyla elektroterapi, hakkında bugün baz bilgiler paylaşıyoruz.

1.5 Bardak

pexels
Yaklaşık on yıl önce, Rob Summers adlı 25 yaşındaki Oregonlu bir adam, sarhoş bir sürücünün göğsünden aşağısını felç etmesinden altı yıl sonra, tekrar yürüyor ve koşu bandında adım adım atıyor. Popular Science'ın 2011'de bildirdiği gibi Summers, üzerinde elektrikli bir cihaz denenen ilk felçli hastalar arasında yerini alıyor. Bu cihaz ona iki yıllık eğitimden sonra yürüme yeteneğini geri kazandırıyor. Araştırmacılar böylelikle, hastaların sırtlarının alt kısmına bir elektrot dizisi yerleştirmenin, omurilik devrelerini, motor işlevini onaracak şekilde etkinleştirebileceğini bulmuş oluyor. İğne benzeri implantlar, elektriği doğrudan omurga boyunca belirli yerlere iletiyor ve bu durum nörolojik bir gizem olarak yürümeyi geri getiriyor.

pexels
Bir omurilik yaralanması, kişinin uzuvları ile beyinleri arasındaki bağlantıyı kesebiliyor ve bazı durumlarda uzuvlarını hareket ettirememesine yol açıyor. Stimülasyonun işe yaraması için, omuriliğin kendi sinir sistemindeki hücrelerinin, elektrik sinyallerini işleyecek şekilde yeniden düzenlenmesi gerekiyor. Doktorlar nasıl ve neden olduğunu analiz edebilirlerse, terapiyi daha fazla felç türüne uygulayabilirler ve hatta bir gün, belki de hasarlı hücreleri yenileyebilirler.

unsplash
Felçli hastalarda işlevi canlandırmaya yardımcı olmak için özel olarak tasarlanan stimülatörler eski implantlardan daha hızlı bir şekilde hissi eski haline getirebilir. Kasları harekete geçirmek için omurilikte doğru noktaları hedeflemek gerekebilir. Stimülatörler ayrıca hareket modeline göre zamanlanmış sinyaller vermek üzere de programlanabilir. Cihaz ne olursa olsun, bu tür spinal stimülatörler üzerinde çalışan yaklaşık yarım düzine şirketin olduğu söylenebilir. Kronik felçli hastaların yürümesi için önerilen belirli sayıda ve planda seanslar raporlanır.

pexels
Peki felç tedavisinin geleceği nasıl değişebilir? Beyin cerrahları ve bilim insanları, uyarıcıların deneysel ortamlarda gösterdiği sonuçları ne kadar övseler de, son on yıldır implantlara erişimin genellikle küçük denemelerle sınırlı kaldığı bilinir. Dünya genelinde omurilik yaralanması olan 50'den az kişinin elektrikli uyarıcılara sahip olduğu tahmin ediliyor. Yine de omurilik yaralanması olan çoğu kişiye, omurganın alt kısmındaki nöronal ağlar sağlam olduğu sürece yardım edilebileceğinden şüpheleniyor. Felçle veya motor bozukluklarla yaşayan binlerce insanın bu cihazdan tam verim alabilmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğu düşünülüyor.

pexels
İsviçre'deki araştırmacılar tarafından yürütülen, STIMO adlı küçük bir klinik çalışma bulunuyor. Nature çalışmasından dokuz katılımcı da bu denemeye kaydoluyor. Ancak, bu cihazların deneysel ortamların dışında kullanılmasına izin vermek için FDA veya diğer düzenleyiciler açısından daha büyük testlere ihtiyaç duyuluyor. Yani daha kapsamlı ve önemli bir klinik araştırmanın olması gerekiyor. Bunun atılması gereken en büyük adım olduğu öngörülüyor. Bunun yanı sıra bazı felçli hastaların bağırsaklarını, kollarını veya cinsel organlarını kontrol etmek gibi yürüme dışındaki işlevleri de yerine getirmek için stimülasyonu tercih edecekleri belirtiliyor. Devam eden araştırmalar, mesaneyi hedef alan stimülasyonu içeriyor ve diğer çalışmalar, el işlevini iyileştirmek amacıyla üst omurgayı kapsıyor.
Tekrar yürümek sadece bir başlangıç ​​olabilir, ancak ondan önce daha fazla gizem var. Bu motor işlevin tam olarak nasıl geri yüklendiği bir muamma olmaya devam ediyor. Bu nöron çalışması sayesinde bir hedefimiz olduğunu, ancak mekanizmayı hâlâ bilmediğimizi söyleyebiliriz. Yürümek, koşmak, özgürce hareket etmek ne kadar kıymetli ve maalesef bunların kaybını telafi etmek oldukça zor oluyor. Elektrot terapisi umarız gelecekte kayıpları yerine koymada başarı gösterir.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?