Pexels
BUSINESS

Yatırım Yapmak İçin 5 Neden

05 Kas 2021

Neredeyse hepimiz para kazanmak için deliler gibi çalışıyoruz. Geçinmek için verdiğimiz bu mücadele çoğu zaman bizi büyük oranda yıpratıyor. Peki kazandığımız para bizim için neden aynısını yapmasın? Bugün birçok insan hâlâ yatırımın getirilerinden bihaber. Oysa yatırım yaparak finansal bağımsızlığınızı ilan edebilir ve erken emekliliğin tadını sürebilirsiniz. İşte yatırım yapmaya başlamak için aradığınız o 5 neden!

Pexels
Yüksek yatırım getirisi

Mevcut maaşınızdan daha fazla gelir etmek istiyorsanız eğer, ya para için daha fazla çalışırsınız ya da para sizin için çalışır. Ay sonunda elinize geçen paranın bir kısmını düşük faiz oranlı bir banka hesabında tutmak muhtemelen sizi bir yere götürmeyecektir. Bunun yerine, finansal piyasalarda yaptığınız birtakım yatırımlar daha yüksek yatırım getirisi elde etmenizi sağlar. Örneğin hisse senetlerine, emtialara, tahvillere ya da fonlara yatırım yapabilirsiniz. Bu tarz yatırım araçlarına yatırım yapmak mevduat hesabınızda elde ettiğiniz faizden çok daha fazlasını size kazandırabilir.

Pexels
Erken emeklilik

Türkiye’de çalışan birçok kişinin artık 60’lı yaşlarında emekli olacağını düşünürsek şu an herkesin en büyük hayali herhalde erken emekliliktir. Bu hayali gerçekleştirmek aslında çok zor değil. Finansal okuryazarlığın yüksek olduğu Amerika gibi ülkelerde genç yaştan itibaren yatırım yapan birçok kişi 60’lı yaşlarına gelmeden 40’lı yaşlarında erkenden emekli olabiliyor. Bu her ne kadar kulağa imkansız gelse de yatırımdan kazandığınız paraları tekrardan yatırıma aktararak bileşik getiri sayesinde erkenden emekli olabilirsiniz.  

Pexels
Vergi verimliliği

Türkiye’de söz konusu vergi olduğunda birçok konuda çıkmaza girilebiliyor ama söz konusu yatırım olduğunda verginin esamesi okunmuyor. Şu an Borsa İstanbul’da hisse senedi satın aldığınızda veya sattığınızda vergi ödemek gibi bir zorunluluğunuz yok. Aynı şekilde Türkiye’deki yatırım araçlarına yatırım yapan bir fonu aldığınızda veya sattığınızda da vergi ödemiyorsunuz. Yani borsada ne kadar para kazanırsanız kazanın elde ettiğiniz bu gelir için para ödemek zorunda değilsiniz. Elbette bu yalnızca Borsa İstanbul’daki hisseler için geçerli. Yurt dışına yatırım yapmak istediğiniz takdirde işin içine vergi girmeye başlıyor ama yine de bu vergiler diğer alanlardaki gibi yüksek değil. 

Pexels
Enflasyona karşı direnç

Dünyanın tüm ekonomileri için enflasyon en büyük birkaç sorundan biri. Yüksek enflasyon yüzünden köşeye koyduğunuz para büyük oranda değerini yitirebilir. Bir de buna Türkiye’deki gibi döviz sorunu eklenince kenara koyduğunuz paranın hiçbir değeri kalmayabilir. Bu riskten kurtulmak için kendinize yapabileceğiniz en büyük iyilik yatırım yapmak. Döviz fonlarına, hisse senetlerine ya da borçlanma araçlarına yaptığınız en ufak yatırım bile enflasyonun şiddetli rüzgârlarından sizi koruyabilir. Hatta yatırım yapmak enflasyona rağmen yüksek kârlar elde etmenizi sağlayabilir. 

Pexels
Finansal özgürlük

Bir ev, bir araba, bir yazlık, bir elbise, bir bilgisayar, bir tatil… Bu isteklerinizi gerçekleştirmek için belirli bir oranda finansal özgürlüğe erişmiş olmanız gerekir. Bunu yapabilmek için de birikim yapmanız gerekir. Peki her ay sonu köşeye koyduğunuz bir miktar para ne kadar sürede bir ev almanızı sağlayabilir? Enflasyon, döviz sorunu, düşük faiz derken finansal hedeflerinize ulaşmak çok uzun yıllarınızı alabilir. Oysa yatırım yaparak hayattaki hedeflerinize çok daha kısa sürede erişebilirsiniz. Üstelik her harcamanızı “ekstra” olarak görmek zorunda kalmazsınız. 
Sonuç olarak, yatırım yapmak her ne kadar belirli riskleri içerse de sizi finansal anlamda büyük oranda rahatlatabilir. Finansal okuryazarlık konusunda kendinizi geliştirerek elde ettiğiniz bilgiler sayesinde çok rahat bir şekilde erken emekliliği tadabilirsiniz. Üstelik bunun için deha olmanız gerekmiyor, sadece iyi bir okur ve sabırlı bir insan olmanız yeterli. Yatırımdan elde ettiğiniz kârları tekrardan yatırımlarınıza aktararak bileşik getiri sayesinde kısa sürede finansal özgürlüğün tadını çıkarabilirsiniz. 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?