Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Yasla Depresyonu Ayırt Edebilmek
pexels
WELLNESS

Yasla Depresyonu Ayırt Edebilmek

Sevdiklerimize veda etmek çok zor. Yaşadığımız ağır bir kaybın ardından duygularımız öyle yoğun hâle geliyor ki uzunca bir süre bir çukurun içine düşmüş de sanki o çukurdan çıkamayacakmışız gibi hissediyoruz kendimizi. Bildiğimiz, tanıdık olduğumuz şeyler değişiyor ve biz artık bambaşka bir düzenin içine geçiş yapıyoruz. Ayrıca bu duygusal dalgalanma süreci zaman zaman depresyonla da karıştırılabiliyor. Şimdi ikisi arasındaki farklılıklar üzerine biraz konuşalım sizinle…

Yayın Tarihi :23 Eyl 2022
Süre :2 Bardak
Birini kaybetmenin üzerimize yüklediği büyük bir yük var. Sizi siz yapan, bugünkü kimliğinizin oluşmasında katkısı olan ve çok sevdiğiniz birine veda etmek zorunda olmak tarifi imkânsız bir acı. Bu süreci atlatmak elbette hiç kolay değil, herkesin ağzından çıkan en kolay teselli cümlesi “Sen bunun da üstesinden gelirsin” ya da “Her şeyi unutup hayatına devam edeceksin” olsa da aslında ne yaşadıklarımızı atlatıyor ne de unutuyoruz. Yaptığımız tek şey, bu acıyla yaşamayı öğrenmek aslında. Ancak üzerimize çöreklenen duygular nedeniyle yaşadıklarımızı adlandırmada kimi zaman zorluklar yaşayabiliyoruz. Bu zorluklardan biri de bu yazımızın konusu yani “yas süreci”ni depresyonla karıştırmak.

pexels
Yas duygusu, trajik bir kaybın ardından verdiğimiz doğal bir tepki. Pek çok insan ise “normal” olarak niteleyebileceğimiz bu yas sürecine tedavi edilmesi gereken bir “depresyon” gözüyle bakıyorlar. Özellikle bir çocuğun, eşin, anne ve babanın ya da çok yakın bir arkadaşın kaybıysa yaşanan, bu kayıp beraberinde derin bir üzüntü ve pişmanlık duygularını da getirebiliyor. Günlük rutinler bozulabiliyor, öncesinde gözümüze önemli ya da kıymetli gelen her şey anlamını ve önemini yitirebiliyor. Sevilen birinin kaybı öyle kolayca unutulabilecek bir şey değilken, hayatınızda birtakım değişikliklerin yaşanması o kadar da şaşırtıcı olmamalı. Yani her kayıp sizi aslında depresyona sürüklemiyor, yalnızca sevdiklerinize veda etmeniz gereken bir süreci yaşamak durumunda kalıyorsunuz.

pexels
Genellikle ilaç kullanımı ve uzman desteği ile birlikte tedavi edilmesi gereken bir durum olan majör depresyon tanısı, birinin kaybını yaşadığı kişinin yasını ne kadar süre tuttuğu ile değil, bu kaybın ardından yaşadığı fiziksel, duygusal ve bilişsel durumun varlığına ve yoğunluğuna dayanma şekliyle alakalı. Klinik anlamda depresyonda olan insanlar ağır bir kasvet ve umutsuzluk duygusuna kapılırken kendini sürekli tekrar eden olumsuz düşüncelerden, yeme ve uyku bozukluklarından ve ağır bir hâlsizlik durumundan mustarip olurlar. Başkalarıyla ilişki kurmakta zorlanırlar, kendilerini uyuşmuş gibi hissederler ve daha önce onlara zevk veren hiçbir şeyden artık zevk alamaz hâldedirler. Majör depresyondan mustarip insanlar genellikle yaşamsal fonksiyonlarını yerine getiremeyecekleri hissine de kapılırlar. İş hayatları, aileleri, arkadaşları ve meslektaşları ile olan ilişkileriyle birlikte sadece zihinsel sağlıklarını değil, aynı zamanda fiziksel sağlıklarını da mahvetme riski altında oldukları için tedavi görmeleri gerekir.

pexels
Yas tutan bir kişi ise mizah duygusunu kısa süreliğine kaybetse de yaşadığı üzüntünün ortasında başkalarıyla ilişki kurabilir. Gündelik hayatındaki meşguliyetlerine devam eder ve acı da olsa hâlâ kendileri için bir gelecek tasavvur edebilirler. Bazı insanlar, yaşadıkları kayba farklı bir amaç yükleyebilir ve o kişinin yokluğunda kendisine bir görev çıkarabilir. Örneğin, sevdiği kişi adına birilerine yardımda bulunabilir, bağış yapabilir ya da onunla ilgili bir hayır kurumu bile oluşturabilir. Bu şekilde onun adını yaşatacağına ve varlığını onurlandıracağına inanır, belki de aynı duyguları yaşayan insanların hislerine tercüman olmak için bir yazı bile kaleme alabilir.

pexels
Öte yandan, klinik olarak depresyonda olan birey, geleceği hem kendisi hem de başkaları adına iyileştirmek için olumlu adımlar atmayı hayal bile edemeyecek kadar bozguna uğramış hâldedir ve bu adımları atacak enerji ve dayanıklılıktan da yoksundur. Umutlu ve üretken olamamalarını rasyonelleştirerek bunu sevdiklerini kaybetmelerine bağlasalar da onları geride tutan yıkıcı felç, kişisel ve profesyonel yaşamlarını tehlikeye atar. İnsanlar genellikle yas ve depresyonun farklı olduğunu fark etmezler. Yas, aslında psikoterapinin malzemesidir. Yas tutanlar, sevilen birinin ölümünden sonra, hayatlarını nasıl yaşayacakları konusunda genellikle suçluluk, kararsızlık veya kafa karışıklığına sahiptirler. Çok üzgün hissettiklerinde bile işlev görebilir, iş ve aile sorumluluklarını yerine getirebilir ve yavaş yavaş kederleri hakkında konuşabilir ve yol kat edebilirler. Majör depresyon ise genellikle psikobiyolojiden kaynaklanır. Kişinin ruh halini, bilişini ve fiziksel varlığını o kadar etkiler ki insanlar felç olmuş gibi hissederler. Yani ikisi arasındaki ayrımı iyi yapmak ve müdahale etme konusunda titiz davranmak gerekir.


Eğer büyük bir kayıp yaşadıysanız, kendinize zaman tanıyın. Yaşadığınız üzüntü ve keder çok normal, suçluluklarınız ve pişmanlıklarınız ise sizin yine zaman içerisinde üstesinden geleceğiniz duygular. Bir anda her şeyi arkanızda bırakarak normal hayatınıza dönmenizi kimse sizden beklemiyor. Ruhunuza ve zihninize yaşadıklarını sindirebilmesi için biraz fırsat verin. Ancak yukarıda saydığımız belirtileri gösteriyorsanız, mutlaka bir uzmanın yardımına başvurmanızda fayda var.

Yukarı Kaydır