GLOBAL NEWS

Yandex'in Rusya'ya Veri Aktardığı Ortaya Çıktı

01 Nis 2022

Yandex’in hizmetlerini kullanan milyonlarca akıllı telefonun, meta verilerini Rusya’daki sunuculara yolladığı ortaya çıktı. İddiaları kabul eden Rus şirket, bilgilerin anonim olduğunu belirtti.

“Rusya’nın Google’ı” olarak bilinen dünyanın en büyük teknoloji şirketi Yandex için pek çok iddia öne sürüldü. Milyonlarca iOS kullanıcısının verilerini Rusya’ya aktardığı iddia edilen Rus web hizmetleri sağlayıcısı, gelen tepkiler üzerine açıklama yayınlayarak iddiaları kabul etti.

İddialar, Zach Edwards adında bir güvenlik araştırmacısı tarafından Yandex’te verileri Rusya’ya gönderen bir kodun fark edilmesiyle ortaya çıktı. Bu kodlar, dört bağımsız uzman tarafından kontrol edildi ve doğrulandı. 

Dünyaca ünlü Financial Times gazetesi, araştırmacı Edwards’ın Rusya'ya veri gönderen kodu keşfettiğini ve iddiaları bağımsız olarak doğruladığını belirtti. Yapılan açıklamada “Rusya'nın en büyük internet şirketi, mobil cihazlarda bulunan uygulamalara, milyonlarca kullanıcı hakkındaki bilgilerin kendi ülkesinde bulunan sunuculara gönderilmesine izin veren kodlar yerleştirdi.” denildi. 

Yandex hem Rusya'ya hem de Finlandiya'ya veri gönderdiğini kabul etti, ancak bilgilerin anonim olduğunu ve pratikte hiç kimsenin söz konusu kullanıcıyı tanımlayamayacağını iddia ediyor. Güvenlik gözlemcileriyse bu fikirde değil. AppMetrica şu anda 52 bin farklı uygulamada kullanılıyor ve bu uygulamaların toplamda 100 milyondan fazla cep telefonunda çalıştığı belirtiliyor.

Daha önce Apple'da küresel güvenlikte baş yazılım mühendisi olan Cher Scarlett, Rus sunucularında kullanıcı bilgileri toplandığında, Yandex'in yerel yasalar uyarınca bunları hükümete sunmak zorunda kalabileceğini belirtti. Diğer uzmanlar ise, Yandex tarafından toplanan türden meta verilerin kullanıcıları tanımlamak için kullanılabileceğini vurguladı.

Yandex’in yaptığı açıklamadan sonra aynı fikirde olmayan araştırmacılar ise toplanan bilgilerle kullanıcıları tanımlayabileceğini söylüyor. Financial Times tarafından ulaşılan uzmanlar AppMetrica'nın yüklü olduğu uygulamalar arasında oyunlar, mesajlaşma uygulamaları, konum paylaşım araçları ve insanların izlenmeden internette gezinmelerine olanak sağlamak için tasarlanmış yüzlerce sanal özel ağ aracı yer aldığını belirtiyor. VPN'lerin yedisinin, özellikle Ukraynalı bir izleyici kitlesi için yapıldığı vurgulanırken, teknoloji şirketi Appfigures'a göre, AppMetrica SDK'sını (diğer uygulama geliştiricilerin kendi geliştirdiklerine belirli işlevleri dahil etmelerine olanak tanıyan yazılım geliştirme kitleri) içeren uygulamaların toplam yükleme sayısı yüz milyonları aşabiliyor.

Kaynaklar


©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?