folha-uol
SCOPE

Yalnızca Suçluları Öldüren Bir Katil: Pedro Rodrigues Filho

04 Ara 2021

Kimi zaman insanı ahlaki ikilemlere sürükleyen durumlarla karşılaşabiliyoruz. İyi olan her şey adaletli değil, adil olan şeyler de iyi kategorisine girmiyor. Ama insanlığın kendi adaletini bizzat kendi eliyle sağladığı bir dünyada, iyilikten söz edilebilir mi? Kötülüğe karşılık vermek adına yapılan kötülük, sizi iyi biri mi yapar? İşte siz bunları düşünürken, biz size bugüne kadar yetmiş kişinin canına kıymış bir seri katilden bahsedelim; ismi Pedro Rodrigues Filho. Filho bir seri katil, ama kurbanları hep suçlulardan oluşuyor. Suç işlememiş birini öldürmeye teşebbüs etmemiş. Bir nevi gerçek Dexter anlayacağınız. Sizce bu durumda Filho’yu hangisi olarak düşünmemiz gerekir; iyi insan mı, kötü insan mı? Bunun kararını vermeden önce, dilerseniz Pedro Rodrigues Filho, namıdiğer “Pedrinho Matador”un hayat hikâyesine biraz daha yakından bakalım.

gazeta do povo
Şiddet, Pedro Rodrigues Filho’ya aileden mirastı; 1954 senesinin Temmuz ayında Brezilya’da doğan Filho, babasının hamile annesini dövmesi nedeniyle kafatasındaki bir hasarla açmıştı dünyaya gözlerini. Bu şiddet sarmalından kendini ayrı tutamayan ve döngüye dahil olan Filho’da henüz on dört yaşında bir çocukken ilk cinayetini işledi. Kurbanı, yaşadığı şehirdeki belediye başkan yardımcısıydı. Bir okulda güvenlik görevlisi olan Filho’nun babası, hırsızlıkla itham edilip çalıştığı okuldan kovulmuştu. İşten çıkarılmasına ise belediye başkan yardımcısı sebep olmuştu. Filho, bu olay üzerine belediye binasının önünde başkan yardımcısına ateş edip adamı öldürdü.

grave reviews
Yaşanan bu olayın peşinden bir cinayet daha işledi Filho. Bu kez hedefinde hırsızlık olayının gerçek faili vardı. Bir başka güvenlik görevlisi, okuldaki hırsızlık olaylarından sorumluydu; gerçekler ortaya çıkınca Filho, o güvenlik görevlisini de öldürüp, emniyet güçleri tarafından yakalanmamak için yaşadığı yerden kaçtı. Sao Paolo’da Mogi das Cruzes’e gelip burada bir uyuşturucu satıcısıyla, onun ekibindeki birkaç kişiyi daha öldüren Filho, yaptığı şeylerden git gide hoşlanır olmuştu. Filho’nun o sıralarda hayatına Maria Olympia adında bir kadın girdi ve iki genç, birbirine delicesine aşık oldu. Filho’nun başı çetelerle belada olduğu için Maria’nın ölümü de o çetelerin elinden oldu. Filho ise bunu karşılıksız bırakmayarak Maria’nın ölümüne sebep olanları öldürüp sevgilisinin intikamını aldı.

folha-uol
Maria’dan sonra daha fazla orada kalmak istemeyen Filho, hapishanedeki babasını ziyarete gidip onu da yirmi iki yerinden bıçaklayarak öldürdü. Filho’nun babası, annesine sürekli şiddet uygulamış ve en sonunda palayla öldürmüştü. Filho da annesinin yaşadıklarının intikamı olarak babasını öldürüp kalbini söktü, çiğnedi ve tükürdü. Kendini bir adalet dağıtıcısı gibi görüyordu; suçlu olan herkesi ortadan kaldırmayı kendine görev edinmişti Filho.

crime brasil
Emniyet güçleri tarafından 1973 senesinde yakalanan Filho, polis aracıyla giderken yanında biri tecavüzcü olan iki suçlu vardı. Aracın kapısı açıldığında ortaya çıkan manzara ise tüyler ürperticiydi; çünkü Filho, kaşla göz arasında tecavüzcüyü de öldürmüştü. Hapishaneye girdikten sonra ise aradığı imkân ayaklarına serilmiş gibiydi. Burada kırkın üzerinde mahkûmu öldüren Filho, ilk mahkemede yüz yirmi sekiz yıl, mahkumları öldürdükten sonra da dört yüz yıl ceza aldı. Tabii, bunun tamamını yatmadı ve otuz dört yıl sonra, 2007’de tahliye oldu. Filho’nun hayatı ve sözde adalet anlayışı, basının da ilgisini çekmişti; kendisiyle sayısız röportaj yapıldı, biyografisi kaleme alındı.

superinteressante
Bütün bunların ışığında tekrar oturup düşünelim. Sizce Pedro Rodrigues Filho’nun geçmişten bugüne kadar yaptıklarını göz önüne alarak, onun iyi ya da kötü bir insan olduğunu söyleyebilir miyiz? Kendi adaletini sağladığına inanan ve “kötü olduğundan emin olduğu” insanları öldüren biri hakkında kesin bir hüküm verebilir miyiz? İşte bütün mesele bu…

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?