pexels
ZOOM

Yalnızca Kilolu İnsanların Anlayabileceği Bazı Durumlar

25 Kas 2022

Tam anlamıyla sağlıklı olduğumuz kiloyu aşmaya başladıkça, vücudumuzda bazı değişimler meydana gelir. Sonra o değişimler yer yer komik yer yer bizi kızdıran durumların önünü açar. Yalnızca kilolu insanların anlayabileceği o durumları anlatacağız bugün.

1.5 Bardak

pexels

Yemek sipariş ederken, yerken şaşkın bakışlara maruz kalmak


Bu bakışların anlattığı şey 'hayrettir'. 'Maşallah tosunuma' der gibi bakarlar. Bazısı kinayeli şekilde 'doydun mu?' diye sorar. Kendinizle ve aldığınız kilolarla çoktan barışmış iseniz, hiçbir davranış iştahınızı kaçırmaya yetmez. Ama alınmaya biraz meyilliyseniz, moralinizle birlikte iştahınız da yerle bir olabilir. 'Çok canımı sıkarsan, seni de yerim, görürsün' diyerek konuyu kapatmak en iyisi gibi böyle durumlarda. 

unsplash

İç bacakların birbirine vurarak pişikler oluşturması


Bilen bilir. Ne kadar yürüyeceğinizi bile, buna göre ayarlarsınız. Çünkü çok yürümek demek, iç bacakların birbirine daha fazla sürtünmesi demek ve bu çok daha acı verici pişikler anlamına geliyor. Bir yere yürünecekse, önce kafada bir hesap yapılır, nereden sonra pişik 'geliyorum' der, bu tartılır. Dahası bu bir kısır döngüdür, pişik olduğunuz için yürümek istemezsiniz, ve yürümeyi reddettikçe daha da kilo alır ve daha beter pişik olursunuz. Yani bunun adını 'pişikception' koysak yeridir. 

unsplash

Az eğimli bir yokuşta bile nefes nefese kalınması


Hafiften yokuş bir yolda, fazla değil 4. bilemediniz 5. adımdan sonra sanki kilometrelerce koşmuşsunuz gibi atmaya başlar kalbiniz ve hızlı hızlı soluk alıp vermeye başlarsınız. Bunun sebebi, vücut kondüsyonumuzun düşmüş olmasıdır. Hatırlarsanız, pişik olmamak için düz yolsa bile adım atmaktan bile kaçıyorduk. Haliyle o gün yediğimiz hurmalar, yokuş çıkarken de bizleri tırmalıyor. Bu nefes nefese kalma olayını, yokuş devam ettikçe garip bir mide bulantısı takip eder, özellikle havalar sıcaksa. Bunun bir de merdiven versiyonu var ki, ne biz anlatalım ne siz dinleyin. O kadar çekilmez...

unsplash

Toplu taşımada yayılan kalça ve basenler


İkili koltuklara oturmak oldukça kaygı uyandıcı bir eylemdir. Çünkü fizik kuralları gereği, koltuğa oturduğumuzda, basen bölgemizdeki yağlar daha geniş bir yüzeye yayılır ve öteki koltuğa doğru taşar. O sırada birisi gelir oturduğunda aslında bilmeden basenimizin bir kısmını poposu altında kıstırmış olur. Bundan rahatsız olsak da, kaçabileceğimiz bir yer olmadığı için, otobüsün camından yolu seyrederek çileli yolculuğun bitmesini bekleriz. 

pexels

Birilerine eşofman olan, bize tayt olur


Özellikle kış aylarında kombinlerinizi tamamlamak için vücudunuzda oversize duracak bir şeyler istersiniz. Eşofman bunların başında gelir. Ama herkesin eşofman diye alıp giydiği, bize tayt olur. Özellikle kilosunu basenlerden alanların çok yakından tanıdığı bu durumu ortadan kaldırmak için, kendi bedenimizin çok çok daha büyüğünü tercih etmemiz gerekir. Bu sefer de, bileklerden aşağı sürünen paçalar bize selam çakar ve terzi masrafıyla başbaşa kalırız. 

pexels

Bıngıldamak


Bir yere çarptığınızda, birisi şakalaşmak için şaplakladığında, atlayıp zıpladığınızda saniyelerce bındıldayan yerleriniz olur. En çok bıngıldayan yer kalçadır. Bunu, tuzluk olarak da adlandırılan kolların alt kısmı takip eder. Bıngıldıyor olmanız yer yer esprilere dahi konu olabilir, partneriniz yakın arkadaşınız sürekli size takılmak için bir yerlerinize şaplak atmaya çalışabilir. Bazı ortamlarda twerk yapmanız istenebilir, çünkü kalçanız daha büyü ve dolgun olduğu için bu en çok size yakışıyordur. 

pexels

Birilerinin habire size vücut olumlama yapması


Kilo almış olmanızdan mutlu olmadığınız durumlarda bile, birilerinin gelip size kilolu vücudu güzellemesi sinirinizi bozar. Çünkü aslında kiloyu güzellemek değil, ondan kurtulmak istiyorsunuzdur ve 'kendini olduğun gibi sevmelisin, şişmanlık güzeldir, yay!' gibi tepkiler; sizi hayattan soğutabilir ve samimiyetsiz gelebilir. Gerçekten kendinimizi o şekilde beğenmiş ve öyle devam etmek istiyorsak, bu söylenenler hoşumuza da gidebiliyor elbette.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?