Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Yalnız Vakit Geçirmek İnsanları Neden Mutlu Eder?
Pinterest
WELLNESS

Yalnız Vakit Geçirmek İnsanları Neden Mutlu Eder?

08 Eyl 2022

Bazen, sinemaya yalnız giden, yemeğini tek başına, üstelik de oldukça keyifli bir şekilde yiyen, spor salonunda kimse ile diyalog kurmadan sadece sporuna odaklanan, park veya ormanda tek başına yürüyüş, koşu yapan, kitap okuyan ya da sadece bir bankta oturan bağımsız insanlara rastlarız. Her ne kadar birçok kişi onlara yalnız, kimsesiz damgası ile baksa da aynı zamanda onların yalnızlıklarıyla mutlu olduklarının da bilincindedir. İşte bu yalnızlık tek başına kalmak değil, planlı bir şekilde kendinle baş başa olmaktır ki bu herkesin yapabileceği bir seçim değildir. Fakat yapılırsa insanı gerçekten mutlu eder. Peki, yalnız vakit geçirmenin insanları neden mutlu ettiğini hiç merak ettiniz mi? Eğer siz de benim gibi insanların yalnız ama mutlu vakitlerinin nedenlerinin merakını gidermek isterseniz şu an o maddeleri okumaya hazırsınız demektir. O halde hazırsanız başlıyorum...

Pinterest

Yalnızlık Üzerinizdeki Baskıyı Kaldırır


Yalnız zaman geçirmek önemlidir. Kendinizle baş başa kalmak size sosyal baskılardan arınma zamanı verir. Kendi yalnızlığınızda, hiç kimseye başarılarınızı, kendinizi, yaptıklarınızı, yediklerini ya da yemediklerinizi anlatmak, zevk aldığınız faaliyetlerde performansınızı maksimum göstererek ne kadar başarılı olduğunuzu ispat etmek durumunda kalmazsınız. Yalnızlık sizi baskı, yargılama ve zorlamalardan kurtarır. Yalnızlık kendi duygu ve düşüncelerinizle vakit getirirken rahatlamanızı, hatta bazen sizin dahi bilmediğiniz özelliklerinizi keşfetmenizi ve onları deneyimlemenizi sağlar. O nedenle yalnızlığınızla vakit geçirmek üzerinizdeki sosyal baskıyı azalttığı için sizi mutlu eder.

Pinterest

Yalnızlık Özgüveninizi Arttırır


Yalnız kaldığınızda başkalarının sizin hakkınızda ne düşündüğünü umursamadan hareket edersiniz. Hayatınız için almanız gereken kararlar hakkında pozitif ve negatif alanları kendi kurallarınıza göre tartma şansı yakalarsınız. Böylece başka insanların fikirleri önemini kaybeder, acaba ne düşünürler düşüncesi ortadan kalkar. Bu durum sizin, kendiniz için en iyi kararları almanızı, bu kararları verirken de kendinize inanmayı ve güvenmeyi ve öğrenirsiniz. Kendinize inandığınızda da daha mutlu bir hayata geçiş yaparsınız.

Unsplash

Yalnızlık Yavaşlamanızı Sağlar


Her gün bir bol koşuşturmalı, stresli ve telaşlı bir zeminde yürüyor, böyle bir dünyada nefes alıyoruz. Tek başımıza yaptığımız şeyler o kadar az ki! Tek başımıza kahve içerken, kaçımız sadece kahve içiyor ve kayıtsızca kahvenin keyfini çıkartabiliyoruz? Dürüst olmam gerekirse ben tek başıma kahve içtiğimde ya kitap okuyorum ya da telefonumla ilgileniyorum. Çünkü kendi başıma bir şeylerle ilgileniyorum, aslında bu yalnızlığı kendim seçtim, duygusunu ispat etme çabası hissediyorum. Halbuki sadece boş boş kahve içmek istesem de bilinç altımda bu durumdan utanma hissini barındırıyorum. O nedenle bu örneğe göre kayıtsızca sadece kahve içmek ya da tek başınıza yapmayı sevdiğiniz her ne ise onu sadece ona odaklanarak onu yapmak büyük bir zenginliktir. Bu zenginliğe sahip olmak için de biraz yavaşlamak gerekir. İşte bu yavaşlamayı da yalnızlık sağlar. Eğer hala nasıl yavaşlayacağınız sizin için yeterince açık değilse yavaşlamanın 5 yolunu incelediğim bu içeriğe göz atabilirsiniz.

Pinterest

Yalnızlık Yaratıcılığı Arttırır


Yalnız olduğumuzda dış etkenler ortadan kalkar. Bu dış etkenler ortadan kalktığındaysa yargılanma korkusu da ortadan kalkacağı için bireysel ilgi alanlarımıza daha özgürce odaklanabilir ve belki de yeni bir yeteneğinizi keşfedebilirsiniz. Bu yeteneğiniz yemek yapma, çizim yapma, yazı yazma, eserleri yorumlama olabilir. Hatta kim bilir belki yalnız başınıza müze gezdiğinizde kimseden etkilenmeden, dakikalarca bir tablonun önünde durarak, zaman ya da bir yere yetişme kaygısı olmadan bir eseri inceleyerek yorumlama yeteneğinizi dahi geliştirebilirsiniz. Yani demem o ki yalnızlık yeteneklerinizi keşfetmenize olanak sağlar ve bu yeni beceriniz sizin hayatınızı değiştirecek bir mutluluk olabilir.
Kısaca anlatmak gerekirse yalnızlık zihninizi temizler, temponuzu yavaşlatır, kendinizle baş başa kaldınız için özgüveninizi tazeler ve yaratıcılığınızı arttırır. Belki başlarda yalnızlığa alışkın değilseniz rahatsız edici olabilir ama bir kez kendiniz ile baş başa kaldığınızda artık sizin vazgeçilmeziniz olacaktır.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?