Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Yalın ve Şatafatlı: Geleneksel Japon Evleri
pinterest
MİMARİ VE DEKORASYON

Yalın ve Şatafatlı: Geleneksel Japon Evleri

Japonya ve mimari denilince akla ilk gelenlerden biri minimalizm ve Zen felsefesi olsa gerek. Japon evleri yapılırken malzeme ve iç tasarım anlamında belki minimalizm ıskalanmamış olabilir ama binaların dış yapısı oldukça görkemli. Pirinç samanı, kil, kâğıt ve tahta kullanılıyor yapımında. Bu da malzeme anlamında Japon evlerini minimalist yapıyor. Fakat adına “minka” dedikleri çatıları gösteriş anlamında minimalizmden uzaklaştırıyor bu mimariyi. Gelin kültürüyle, mimarisiyle oldukça ilgi çeken bu evlerin özelliklerine yakından bakalım.

Editör :Nazlı Doğan
Yayın Tarihi :16 Ağu 2022
Süre :2 Bardak

Mahremiyet

 
Japonya’da kaldırım kültürel olarak yaygın bir şey değil. Belki büyük şehirlerde, ana caddelerde durum farklı fakat özellikle ev yerleşkelerinde evlerin önlerinde yol ile yayayı ayıran bir kaldırım bulunmuyor. Bu da evlerin mahremiyetini azaltıyor. Mahremiyeti sağlamak için ev içerisinde kapıları ev dışındaysa kiraz ağaçlarını kullanıyorlar. Kiraz ağaçları aynı zamanda Japonlar için çok önemli olan bahçe kültürünü de besliyor. Ev sahibinin evinin önüne kiraz ağacı dikmesi, bahçesinin çok güzel olduğunu dışarıya duyurmak anlamına geliyor.

Ev içerisindeki sürgülü kapılarsa mahremiyetin diğer ayağını oluşturuyorlar. Filmlerde, animelerde ya da şanslı olup Japonya’ya gidenler mutlaka kapıların ayırdına varmışsınızdır. İnce, bambu çıtalardan oluşan bir iskeletten yapılan kapılar sürgülü oluyor ve bu da hem yerden tasarruf sağlıyor hem de Japon mimarisinin geleneksel detaylarından birini oluşturuyor.

Doğanın Sihri

 
Japon mimarisinin en önemli özelliklerinden biri de evlerin doğayla iç içe olması. Japon sadeliğinin en besleyici kollarından birinin de Zen felsefesinden gelen doğa tutkusu olduğunu söylemek yanlış olmaz. Suyun, ağacın, toprağın, yeşilin önemi bu mimaride çok ama çok fazla. Doğaya yakın, doğayla iç içe olan bir şey nasıl şatafatlı ya da yapay olabilir ki zaten öyle değil mi? Japon bahçeleri ne kadar ünlüdür bilirsiniz. Geleneksel evlerde de küçük de olsa bir bahçe tasarlanıyor ve bu bahçenin bakımı iyi yapılıyor. Hatta bu bahçeler ev içlerinde de tasarlanabiliyor. Ayrıca Japon evlerinin olmazsa olmazı verandalar yine doğayla iç içe olmak için tasarlanmış detaylar.

Doğayla iç içe olan bu evlerin bir diğer özelliği ise güneş ışığını maksimum şekilde eve dolduruyor olmaları. Pencerelerde cam kullanmıyorlar bunun yerine adına “shoji” denilen, iskeleti bambudan oluşan, yarı saydam ve güneşi geçiren bir malzeme kullanıyorlar. Böylelikle güneş ışığından bolca faydalanıyorlar ve ağır malzemeden de kaçınmış oluyorlar. Japonya’da depremlerin ne kadar sık yaşandığını hepimiz biliyoruz. Bu hafif ve esnek malzemeler deprem dayanıklılığını da arttırıyor.
Shojiyi yer yer evlerin tavanlarında da görmek mümkün. Böylece güneş ışığından en yüksek şekilde verim almayı hedefliyorlar.

Mobilyalar

 
Sadelik felsefesini mobilyalarında da uyguluyorlar. Yere yakın, boyasız bir ahşaptan yapılma, az ve öz mobilyalarla iç dizayn yapıyorlar. Yatakları genellikle bir şilteden oluşuyor ve yalnızca yatacakları zaman açılıyor, günün geri kalanında toplanıyorlar. Yere oturarak yeme kültürleri olduğu için bizim yer soframıza çok benzeyen bir masa kullanıyorlar.

Ayrıca mobilyalarda ve aslında evin dış ve iç cephesinde de boya kullanmıyorlar. Bambudan, pirinç samanından, kilden ve çeşitli ağaçlardan yapılan bu evlerin hem mobilyaları hem de dış cephesi tamamen doğal renklerden oluşuyor. Bu da Japon evlerine doğanın bir parçası izlenimini verirken, katman katman planlanarak gerçeküstü bir his veren çatılar doğanın renkleri arasında kayboluyor.
Kıymetli eşyalar için mahzenler kullanıyorlar. Evlerinin sadeliğinin yanında depo ve mahzen kültürü olduğundan da bahsetmek gerek.

İklimin Mimariye Getirdikleri

 
Japonya’da kışlar sert yazlarsa nemli, sıcak ve uzun geçiyor. Bu iki zıt özelliğe de uyacak şekilde bir ev stili tasarlamak istendiğinde geleneksel Japon evleri ortaya çıkıyor. Kışları sert ve karlı geçen Japonya’da evlerin kardan en az şekilde etkilenmesi için konik bir yapı uygulanıyor. Katman katman çatı saçaklarının üst üste bindirilmesinin nedeni de bu; karın evler üzerinde birikmesini engellemek.

Yaz sıcaklarından korunmak içinse evleri yerden yarım metre kadar yüksekte tutan bir ayağa oturtuyorlar. Bu ayak, evin alt kısmından da serinlik almasına neden oluyor ve böylelikle uzun, nemli ve çok sıcak olan yaz günleri bir nebze olsun çekilir kılınıyor.

“Tatami” ismi ile bilinen yer döşemeleri ise kışın sıcak yazın serin tutması için tasarlanmış. Bambulardan oluşan bu döşemeler, evlere ayakkabıyla girme adeti olmadığı için uzun yıllar kullanılabiliyor.
Bu görkemli ve yalın evleri yakından görmek umuduyla…

Yukarı Kaydır