Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Yağmurlu Havalarda Homeoffice Motivasyonu Sağlamak
BUSINESS

Yağmurlu Havalarda Homeoffice Motivasyonu Sağlamak

14 Kas 2022

Hayatımıza pandemi gerçeğinin girmesinden bu yana iş yapış biçimlerinde köklü değişiklikler de meydana geldi. Şirketlerin zorunlu olarak pandemi döneminde evden çalışma sistemine geçmesi pandemi sonrasında bu süreci normalleştirerek yeni nesil bir çalışma sisteminin de kapılarını aralamış oldu. Öyle ki son verilere göre Türkiye’de her 100 kişiden 3’ü evden çalışıyor. Elbette bu sistemin de artıları ve eksi yanları var ama en kritik noktası da motivasyon… Özellikle de değişken hava durumları bazen iş motivasyonunu düşürebiliyor. Peki bunun için neler yapmalı? Yağmurlu günde yataktan çıkmakta zorlanıyorsanız size bazı tavsiyelerim olacak…

Herkesin iş disiplini farklıdır ve bu konuda esasen keskin sınırlar da yoktur. Kimisi mutlaka evde de olsa bir ofis ortamı kurduğu ayrı bir odada çalışıp ancak burada motive olabilirken örneğin benim gibi homeoffice kültürünü kökten içselleştirenler ki -genelde pandemi döneminden önce de freelance- home office çalışma kültürünü deneyimleyen kişilerden bahsediyorum- artık mekân, dekorasyon, zaman ve iş denince akla gelebilecek birçok kıstastan tamamen bağımsız ve özgür şekilde çalışabiliyorlar. Bu elbette bir evre gerektiriyor. Ofisin sosyal olanaklarından feragat edip kendi motivasyonunuzu kendinizin oluşturduğu bir sistem bu ve elbette uyum sağlaması başlangıçta biraz zor olabilir. Keza evden, tüm sosyal olanaklardan uzak izole şekilde çalışmak gerçekten kolay bir süreç değil, buna alışmaya çalışmak sancılı, alıştıktan sonra da asla eski rutini aratmayan ve çok daha mutlu eden bir süreç. Birçok faktör evden çalışan kişinin motivasyonunu stabil tutmasında destekleyici değil aksine dikkat dağıtıcı bir rol üstleniyor. Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), 2020 yılı verilerine göre her 100 kişiden 3’ünün evden çalıştığı ülkemizde iş verimi için motivasyonu konusu gerçekten hayati bir önem taşıyor. O nedenle de dikkat dağıtıcı faktörleri tespit ederek o faktörlere karşın motivasyon faktörlerinizi güçlendirerek mücadele etmek iş verimi için etkili bir yöntem olacak.

Yağmurlu havada yataktan çıkmak istemiyorsanız…

Özellikle bazı günler bir türlü yataktan çıkmak istemeyiz, hatta akşam o kadar yorgun ve geç saatte yatmışızdır ki sabah kalkıp mesai saatinde bilgisayar başında olmayı düşünmek bile stres verebilir. İşte bu zamanlarda kurallarınızı esnetmenizi öneririm. Çalışmak için özenle kurduğunuz bir ofis odasına gitmeye erinmek yerine bilgisayarınızı alıp yatağınızda günün ilk dakikalarını geçirin. Hem yataktan kalkmak istemeyen tarafınızı dinliyor hem de işinizi yapabiliyorsunuz. Zaten bir noktadan sonra acil işlerinizi halledip kendiniz kalkıp bir kahve koymak isteyeceksiniz. Bu benim böyle kasvetli havalarda uyguladığım bir yöntem. Kalkamıyorsam işimi aksatmak yerine işimi yatağıma getirmeyi tercih ederim.

Kahvenin kokusu bile uyandırmaya ve motive etmeye yeter…

Bir diğer motivasyon kahve. Kahve kokusu kahvenin kendisinden, onu içmekten çok daha etkili bir uyaran olabiliyor. Kahve demlerken eve yayılan o koku kaslarınızı gevşetip adeta bir terapi etkisi yaratabiliyor. Bazılarınızda aynı durum çay için geçerliyse, evet çay demleyebilirsiniz. Yağmurlu ve soğuk havalarda eğer eviniz yeterince de ışık almıyorsa siz de havanın karanlığından nasibinizi alabilir iş motivasyonunuzu iyice kaybedip Netflix'teki dizinize devam etmek isteyebilirsiniz. Bu aşamada benim uyguladığım yöntemlerden biri çalıştığım masada hoş kokulu bir mum ve Palo Santo yakmak. Eğer enerjisel faaliyetlere de önem veriyorsanız emin olun kahve, bir mum ışığı, palo santonun büyüleyici ve yaşamı arzulatan o kokusu sizin odaklanmanızı güçlendirecektir. En önemlisi de evden çalışırken ofis ortamı gibi kendinizi zorlayacak sınırlar ve kurallar koymamanız. Zaman zaman esnek davranmak ve kendinize nefes alanları tanımak iş verimini artıracak güzel bir motivasyon olacaktır.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?