Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Yağmur Mevsimi: Hisler ve Fazlası
pixabay
ZOOM

Yağmur Mevsimi: Hisler ve Fazlası

Pencereden yağan yağmuru görüyorsunuz... Hafif hafif atıştırıyor. Damlalar camınıza vuruyor. Bir hevesle dışarı çıkıyorsunuz. Yağmurda yürümenin keyfini çıkarmak niyetindesiniz. Nereye gittiğinizi önemsemeden yürümeye başlıyorsunuz. Sonbahar... Islak toprak kokusu... Sararan ağaçlar... Aklınızda, kalbinizde binbir çağırışım... İple çekiyordunuz bu mevsimi. Nihayet kavuştunuz. Hüznüyle, özlemiyle, dinginliğiyle arzu ettiğiniz yağmur mevsimine kavuştunuz. Yürümeyi sürdürüyorsunuz. Yürüdükçe yağmur hızını artıyor. Pek kimseye de rastlamıyorsunuz. Yalnızlığınızla barışıyorsunuz... Oldukça huzurlu bir an sizin için. Oldum olası yağmurdan ve sonbahardan hoşlanırsınız. Bazen, ölümü hatırlatsa da... Fakat, yağmurla ilgili hissettiklerimiz, düşündüklerimiz sadece bizden kaynaklı hisler ve düşünceler mi? Yoksa, yağmur sevgimizde bizim payımız olduğu kadar, ‘şey’ler dünyasının da etkisi var mı?

Yayın Tarihi :23 Eyl 2022
Süre :1.5 Bardak

pixabay

Hafıza, Hatırlama Tetikleyicileri


Yağmurun yağmasından keyif alıyorsunuz.

Sonbahar sizin mevsiminiz.

Rüzgâr, kapalı gökyüzü birçok insanın tadını kaçırırken size kendinizi iyi hissettiriyor.

Harika!

Çocukluğunuzdan beri yağmurun yarattığı hisleri seviyorsunuz. Belki de yağmur size eski anılarınızı geri getiriyordur. Yağmurun, sonbaharın izleri sizin geçmişe gidiş biletinizdir.

Hatırlama tetikleyicileri; insanları anılara ışınlayan tetikleyiciler çok basit olabilir. Bazen bir ses, bazen bir koku, bir renk, bir an...

Yağmurun sizde etkisi de bu şekilde işliyordur olabilir mi?

O halde şanslısınız. İstediğiniz anıya dönmek adına en azından bir tetikleyici sizinle...

Yağmurdaki her yürüyüşünüzü geçmişe yolculuğa dönüştürebilirsiniz. Üstelik, yağmurun yağışı, sonbaharın etkisi ile aynı anıya birkaç defa gittiğinizde, muhtemelen artık kontrol sizde olacaktır.

pixabay

Ortak Çağrışımların Etkisi


Şimdi biraz gündeliğin, anıların dışına çıkalım...

Yağmur ve sonbahar denildiğinde ortak hatta evrensel çağrışımlardan bahsedebilir miyiz? Sanırım... Çoğumuzun aklına romantik düşünceler, hayaller gelecektir.

Aşk, özlem, hasret, ayrılık, ölüm...

Dünden bugüne gelen kültürel kodlar; yağmurun, sonbaharın kodları.

Filmlerde geçen yağmurlu sahneleri düşünsenize...

Romantik bir filmde sevgi dolu bir an veya bir ayrılık sahnesinin arka planında sonbaharın işaretlerini, yağan yağmuru görmek hiçbirimizi şaşırtmayacaktır.

Aynı durumu bir cenaze sahnesinde de görebiliriz. Yağmur damlaları tabutun ve cenazeye katılanların üzerine düşer. Ağır çekim etkiyi artırır.

Ya kitaplar? Tamamı, bazı bölümleri sonbaharda geçen anlatılar?

Video klipler...

Şiirler...

Oyunlar...

İşte ortak kültürel çağrışımların gücü ve içsel olanla birleşimi.

Nasıl oluyor da binlerce kilometre uzaktaki insanlarla benzer hissedebiliyorsunuz?

Nasıl oluyor da çok farklı olduğunuzu düşündüğünüz kişilerle yağmur, sonbahar söz konusu olduğunda ortak bir paydada buluşabiliyorsunuz?

Hem insan olmanın hem ortak kodların getirisi gibi...

pixabay

Öğrenmek, Etkilenmek


Şu cümlede uzlaşabilir miyiz? İnsan tek boyutlu değildir.

Cevabımız evetse, yağmurun, sonbaharın hissettirdikleri üzerine konuşurken, öğrenme, etkilenme başlıklarına da kısaca değinebiliriz.

Eğer doğduğumuzda, dünyaya fırlatıldığımızda bomboş bir şekilde yeryüzüne geliyorsak, hislerin de içsel olduğu kadar öğrenilebildiğini, etkilenerek de içselleştirilebildiğini söyleyebilir miyiz?

Nispeten romantik ve sonbaharın yansımasını da bu çizgide algılayan bir aile düşünelim. O ailede büyüyen ve sonbaharın romantikliğine dair söylemlere, sahnelere tanık olan bir çocuğun, tersini hissettirebilecek olumsuz bir olay yaşamadığı müddetçe, ailesiyle aynı doğrultuda hislere sahip olabilme ihtimali çok mu uzaktır?

Başka bir çocuğun da romantik olmasa da duygusallığa çok katı yaklaşmayan bir ailede büyüdüğünü ve ilerleyen dönemlerde zamanının çoğunu kitaplarla, filmlerle geçirdiğini düşünelim. Bu kitapların, filmlerin önemli bir kısmında da sonbaharın, yağmurun romantik hislerle örtüştürüldüğünü hayal edelim. Bu çocuğun da sonbahara, yağmura yaklaşımının romantik bağlarla kurulması mümkün müdür?

Elbette, değerli bir kıstası atlamamak gerek.

Bu tarz hislerin, yaklaşımların oluşması asgari şartlara bağlıdır... Yağmur yağdıkça evine su giren birinin yağmura romantik bir şekilde yaklaşmasını beklemek zordur...

Tıpkı sonbaharın, yağmurun kötü bir anıyı çekip çıkardığı birinden, romantik bir yaklaşım beklemenin zor olduğu gibi.
 
 

Yukarı Kaydır