Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Yağ Çekme, Elma Sirkesi ve Diğer Popüler Yöntemler Hakkındaki Bilimsel Gerçekler
unsplash
BİLİM

Yağ Çekme, Elma Sirkesi ve Diğer Popüler Yöntemler Hakkındaki Bilimsel Gerçekler

23 Kas 2022

Yeni bir yıl yaklaşırken kendiniz için bir şeyler yapıp moral bulabilirsiniz. Bunun için sadece ağzınızda biraz yağ gezdirebilir veya lenfatik masaj yaptırabilirsiniz. Biraz elma sirkesi içebilir ya da kendinizi bir saunaya kilitleyebilirsiniz. Peki bu viral "temizleme" yöntemlerinden herhangi biri gerçekten vücudunuza yardımcı oluyor mu?

2 Bardak

unsplash
Elma sirkesi örneğini hepimiz biliyoruz. Elma sirkesi taraftarları, keskin içeceğin her derde deva olduğuna inanıyor. İster daha iyi bir cilt, daha verimli bir metabolizma isteyin, elma sirkesi gerçekten çözüm mü? Araştırmacılara göre, elma sirkesinin tüketimi konusunda inandırıcı çalışmalar yetersiz kalıyor. Var olan sonuçların birçoğunun fareler, tavuklar, karidesler ve diğer hayvanlar üzerinde yapılan deneylerden geldiği ve insanlar için bu sonuçların geçerli olmayabileceği düşünülüyor. Bazı veriler glikoz metabolizması ve kilo kaybı üzerinde faydalı olduğun işaret ederken, diğer çalışmalar plaseboya kıyasla hiçbir etki ortaya koymuyor. Dolayısıyla bu fermente sıvının vücut sistemlerini etkileyebileceği mekanizma hala belirsizliğini koruyor.

unsplash
Çiğ elma sirkesinde bulunan bakteriler, bağırsak sağlığını iyileştirebilecek güçlü bir probiyotik olarak düşünülüyor. Ancak sirkedeki bakteriler düşünülenden daha az işe yarayabilir. Araştırmacılar, bu bakterilerin gerçek probiyotikler gibi sindirim sistemindeki yolculuktan sağ çıkıp çıkamayacağı ve bağırsağa giderken sindirim enzimleri tarafından yutulup yutulmadığı konusunda tereddüt ediyorlar. Ayrıca elma sirkesinin içilmesinin diş minesi erozyonuna, reflüye ve düşük potasyum seviyelerine sebep olabilir.

unsplash
Elma sirkesinin yanı sıra yağ çekme yöntemini de duymuş olabilirsiniz. Ağızda yağ gezdirme uygulamasının, Hindistan'da bir Ayurveda halk ilacı olarak ortaya çıktığı biliniyor. Bu günlerde ise, vücudu toksinlerden arındırmanın mucizevi bir yolu olarak popülerliğini koruyor. Savunucuları, günde 15 ila 20 dakika boyunca ağzınızda dönen Hindistan cevizi, susam veya diğer yağların kötü maddelere bağlanan yağ moleküllerinin gücü sayesinde, dişleri beyazlattığını, nefesi tazelediğini, boşlukları önlediğini ve çeşitli toksinleri vücuttan attığını söylüyor. Ancak uzmanlar, bu uygulamanın gerçekte ne kadar etkili olduğu konusunda çok kararlı davranmıyor. Savunucuları, güçlü bir şekilde detoksifiye ettiğini iddia etse de, bu faydalar henüz klinik deneylerde gösterilmiş değil. 

unsplash
Yağ çekmenin ağız hijyenine yardımcı olabileceğine dair çok fazla olmasa da kanıt var. 2008'de yayınlanan ve sık sık alıntılanan bir çalışma, yağın klorheksidin gargaraya karşı çekildiğini ve her iki grupta da ağız bakterilerinde bir azalma olduğunu gösteriyor. Ancak çalışma, sadece 20 ergen erkek örneğini kullandığı için yeterli bulunmuyor. Diğer araştırmalar ise, yağ çekmenin, kronik olarak ağız kuruluğu olan insanlara, yalnızca su kadar yardımcı olduğunu gösteriyor. 2011 yılında yapılan bir araştırmada da, yağ çekmede kullanılan birkaç yağın, laboratuvarda oral biyofilmlerde kullanıldığında antimikrobiyal veya antifungal özelliklere sahip olduğu belirtiliyor.

unsplash
Vücudunuzdaki zararlı oluşumları atmaya teşvik eden bir masaj konsepti ilginizi çekiyorsa, yalnız değilsiniz. Son yıllarda, lenfatik masaj olarak bilinen bir uygulama, insanları doktorların ve fizyoterapistlerin muayenehanelerinden sağlık kaplıcalarına yönlendirebiliyor. Teknik, önce lenf düğümlerini etkinleştirmek üzere hafif bir dokunuş şeklinde algılanıyor. Lenfatik sistem, bağışıklık sisteminizin hayati bir parçası ve lenf düğümleri, lenfteki bakterileri ve yabancı maddeleri filtreliyor, ardından iyi maddeleri kana geri kazandırıyor. Masaj tekniği, uzuvlarında ödem veya şişlik olan kişilere yardımcı olmak ve çeşitli hastalıkların neden olduğu iltihapla mücadele etmek için özel olarak tasarlanıyor ve genelde güvenli kabul ediliyor. Ancak dolaşım sorunlarınız, konjestif kalp yetmezliğiniz veya böbrek sorunlarınız varsa önerilmiyor.

unsplash
Lenfatik masajın bazı durumlarda yardımcı olduğuna dair kanıtlar olsa da kilo verdirmeye, yüz şeklini değiştirmeye, genel sağlığı iyileştirmeye ve hatta kanseri iyileştirmeye yardımcı olabileceğine dair kanıt arıyorsanız, maalesef net yanıtlar alamayabilirsiniz.

unsplash
Peki ya sauna? Daha iyi sağlığa, sadece terlemek kadar basit bir yöntemle kavuşulabilir mi? Yukarıda bahsi geçen sağlık tavsiyelerinin daha fazla çalışmaya ihtiyacı olduğu göz önüne alındığında, bir sauna seansının aslında vücuda fayda sağlayabileceğini öğrenince şaşırabilirsiniz. Kuru saunalar nabzı yükseltir ve dolaşımı hızlandırır, bu da kardiyovasküler sağlığı destekleyebilir. Düzenli sauna seansları, fibromiyalji gibi romatizmal hastalıkları olan hastalarda ağrının azalmasından psikoz riskinin azalmasına kadar neredeyse her şeyle ilişkilendirilebilir. 
Bu popüler yöntemlerin hemen hepsi çok tercih ediliyor ve çok tartışılıyor, ancak yine de yararları konusunda kesinlik kazanmaları için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Bu sebeple günlük hayatınızda bu tarz yöntemlere başvurmadan önce bir uzman görüşü almanız iyi olabilir.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?