Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Elie Saab
STİL

Vücut Tipinize Göre Gelinlik Seçme Tüyoları

20 Oca 2023

Gelinlik seçimi tüm gelin adayları için oldukça zor bir tercihtir. Beyazın tonu, gelinliğin modeli, kol boyu, yaka seçimi, dekoltesi, kesimi, aksesuarları, işlemeleri derken ortaya karar verilecek birçok detay çıkar. Üstelik hayalinizdeki gelinlik ile denediğiniz gelinlikler arasında dağlar kadar farkın çıkma ya da çok istediğiniz bir modelin size hiç yakışmama olasılığı vardır. Kısaca gelinlik seçimi dipsiz bir kuyuya benzetilebilir. İşte bu noktada size söyleyeceğim tek bir şey var; o kuyuya balıklama atlamadan önce tek yapmanız gereken vücut tipinize hakim olmaktır. O halde gelin, vücut tipinize göre gelinlik seçme tüyolarını birlikte inceleyelim.

Vücut Tipleri Nelerdir?


En bilinen vücut tipleri armut (üçgen), elma (yuvarlak), dikdörtgen, ve kum saati vücut tipidir. Ters üçgen, elmas, muz vücut tipi gibi daha da genişletilse de bu dört vücut tipi birçok kişinin seçimi için yeterlidir. Peki, neden vücut tipine göre kıyafet seçmelisiniz, biliyor musunuz?

Neden Vücut Tipine Uygun Kıyafet Seçilmeli?


Vücut tipine göre kıyafet seçimi her kadının veya erkeğin kusursuz bir görünüme kavuşması anlamına gelir. Çünkü siz de çok iyi biliyorsunuz ki kusurlarımız var ve de birçoğumuz vücudumuzun bazı noktalarından hoşlanmıyoruz. İşte bu noktada vücut tipinizi bildiğinizde, o kusur sandığınız özelliklerinizi kamufle ederek ideal vücutta olabilir ve üzerinizdekilerinizi kendinize daha çok yakıştıracağınıza emin olabilirsiniz. Belki her zaman böyle bir efor sarfetmek istemeyebilirsiniz ama bazı günler özeldir. İşte o günlerde vücut tipinize uygun giyinmek sizi fotoğraflarda kusursuz gösterir. Eğer o fotoğrafların da hayatınızın en mutlu günü olarak anımsayacağınız günlerden bir tanesi olmasını umut ediyorsanız da kesinlikle bu çabaya değer! O halde şimdi en bilinen 4 vücut tipi olan dikdörtgen, elma, armut ve kum saati vücut tipine göre gelinlik seçimine uygun birkaç tüyoyu sizlerle paylaşmak isterim.

Pinterest

Pinterest

Armut Vücut Tipine Uygun Gelinlik Modelleri


Armut vücut tipine göre gelinlik seçmek için öncelikle armut vücut tipli kadınların özelliklerini bilmeniz gerekir. Eğer siz dar omuzu, küçük göğüslü, ince bir bel ile geniş bir kalçaya sahipseniz, vücut tipinizin armut vücut tipi olarak adlandırıldığını bilmenizi isterim. Armut vücut tipine sahip olan dünyaca ünlü kadınlardan en bilinenleri Jennifer Lopez, Shakira, Kim Kardashian, Kristen Davis, Christina Aguilera ve Beyoncé’dur.

Pinterest
Eğer siz de armut vücut tipine sahipseniz gelinlik seçimi yaparken dikkatleri vücudunuzun üst bölgesine çekmelisiniz. Gelinliğinizin odak noktası beliniz, omuzlarınız ve de göğüsleriniz olmalı, kalçalarınızı ise mümkün olduğunca kamufle ederek vücudunuzu orantılamalısınız. O nedenle armut vücut tipli kadınlara en çok yakışan gelinlik modelleri A kesim gelinlikler ile prenses kesim gelinlik modelleridir. A kesim gelinlik modelleri A şekli gibi bir silüet oluşturur. A kesim kalıp, bele oturur ve de belden sonra A şeklinin orta çizgisinden sonrası gibi yavaşça açılan eteklere sahiptir. Böylece gelinliğiniz kalçalarınızı vurgulamadan belden aşağı orantılı bir şekilde iner. Bu silüet de sizi daha orantılı gösterir.

Pinterest
Prenses kesim gelinlik modeli de bele oturan ve belden itibaren kabarık bir şekilde açılan etek kesimine sahiptir. Tıpkı A kesim gelinlik gibi prenses ya da balo tipi gelinlik modeli de vücudunuzun üst bölgesine dikkat çekerek kalçalarınızı kamufle edecektir.


Pinterest
Armut vücut tipine en uygun yaka seçimleri ise V yaka, halter yaka, düşük omuzlu gelinlikler ve de kayık yakadır. Eğer gelinliğin A kesim ya da prenses kesimse bu üç yakadan dilediğini seçebilirsin fakat bu kesimler başka bir modelde gönlün varsa ve de kalçalarını kamufle etmek istemezsen vücudunu orantılamak için kayık yaka gelinlik modeli tercih etmeni öneriyorum.


Pinterest

Dikdörtgen Vücut Tipine Uygun Gelinlik Modelleri


Dikdörtgen vücut tipli kadınların vücut özellikleri göğüs, bel ve kalçalarının eşit görünümü ile karakterize edilir. Bu vücut tipindeki kadınlar atletik bir vücut tipine sahiptir. Genellikle bel oyuntusu yok denecek kadar az ve kalçalar ile göğüsler eşit ölçüde ve bacaklar atletik yapıda ve incedir. Çoğu zaman küçük göğüslü kadınlar dikdörtgen vücut tipindedir. Dikdörtgen vücut tipine sahip ünlüler arasında Cameron Diaz, Nicole Kidman ve Gwyneth Paltrow’dur.

Pinterest
Eğer siz de dikdörtgen vücut tipine sahipseniz gelinlik seçimi yaparken dikkatleri omuzlarınıza ya da muhteşem bacaklarınıza çekmelisiniz. vücudunuzun üst bölgesine çekmelisiniz. Omuzlarınızı öne çıkardığınızda beliniz hafif bir kıvrım kazancağı için atletik vücut tipine sahip gelin adaylarının gelinlik seçiminde yaka seçimi en az etek kesimi kadar önemlidir. V yaka, düşük omuzlu yakalar ya da yuvarlak yaka en uygun seçimler olacaktır. Ayrıca iki parça özellikle de crop üste sahip gelinlik modelleri sizi arşa çıkaracaktır.

Pinterest
Atletik vücut tipine sahip gelin adayları gelinliklerinin etek kesimi olarak düz kesim gelinlik modellerini tercih edebilirler. Düz kesim işlemeli gelinlikler dikkatleri gelinliğinizde ve formda vücudunuza çekeceği için muhteşem görünürsünüz. Kabarık, A kesim gelinlik modellerinden uzak durmanızda fayda vardır. Ve eğer dekolte tercih edeceksiniz, bacak dekoltesi ya da sırt dekoltesi dikdörtgen vücut tipine sahip kadınlar için harikadır.

Pinterest

Kum Saati Vücut Tipine Uygun Gelinlik Modelleri


İşte tüm dünyanın sahip olmak istediği vücut tipi vücut ölçüleri, hatta en az bir modelinki kadar biçimli de denen vücut tipi kum saati vücut tipidir. Eğer sen de kum saati vücut tipine sahip olduğunu düşünüyorsan, göğüslerin ve kalçan aynı oranda olmalı ve her ikisine uygun kıvrımlı bir bele sahip olmalısın. Kum saati vücut tipli kadınların özellikleri için genellikle 90-60-90 tanımı kullanılır. Fakat göğüs ve kalçalar eşit ölçüde, belin ise onlara oranla inceyse, kum saati vücut tipine sahip olmak için mutlaka 90-60-90 olman da gerekmez. Örnek vermek gerekirse dünyaca ünlü kum saati vücut tipindeki ünlüler arasındaki Salma Hayek, Scarlett Johansson, Marilyn Monroe, Monica Belluci, Sofia Vergara, Megan Fox ve Kylie Jenner’ın farklı vücut ölçülerini baz alabilirsiniz.

Pinterest
Kum saati vücut tipine sahipseniz gelinlik seçimi yaparken dilediğiniz kesim gelinlik, yaka seçimi, kol boyu ya da detay seçimi yapabilirsiniz. Çünkü dünyanın en orantılı vücut tipine her türlü gelinlik, elbise ve etek yakışır. Hatta bu nedenle kum saati vücut tipi için ideal vücut tipi adı da verilir. Tüm bunların sonucunda da kum saati vücut tipindeki gelin adayları gelinlik seçiminde özgürdür. Prenses kesim, A kesim, düz kesim, yarım balık ya da balık kesim gelinlik modeli tercih edebilirsiniz. Hayalinizde hangi model varsa fark etmez, o gelinlik kesinlikle size yakışacaktır. Sizin dikkate almanız gereken gelinlik modeliniz değil, boy uzunluğunuzdur. Boyunuza göre etek kesimi seçmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Pinterest
Eğer kısa boyluysanız prenses ya da balo tipli gelinlik modelleri sizi olduğunudan daha kısa göstereceğini bilmenizi isterim. Çünkü prenses kesim gelinlikler bel çizgisinden hemen sonra etek kesimi oldukça kabarık bir form ile dikilir. Yaka seçimini V, kare ya da yuvarlak yaka seçmiş olsanız bile bu tip gelinlik modeli şahane görünmenize gölge düşürebilir. O nedenle kısa boylu ve kum saati vücut tipindeki gelin adaylarına düz kesim, A kesim ya da yarım veya balık formlu gelinlik modeli tercih etmelerini öneriyorum. Vücut hatlarınızı öne çıkarmak isterseniz her iki balık kesimi de harika bir seçim olur. Sadece nikah ve küçük bir yemek daveti düşünüyorsanız balık kesim gelinlik modeli, biraz daha hareket kolaylığım olsun, tüm gece eğleneceğim, derseniz de yarım balık kesim gelin modeli seçimi yapabilirsiniz.

Pinterest
Kum saati vücut tipine sahip gelin adayları yaka seçimi yaparken tek bir yakadan uzak durmalıdır. O cezalı yaka ise hakim yakadır. Hatta boynunda çiçek, kurdele ya da aplike detayı varsa o yakanın vücut kusursuzluğunuzu bozacağınızı bilmelisiniz. Kum saati vücuda en çok yakışan gelinlik yakası ise düşük omuzlu gelinlikler ve de kalp yakalardır.


Pinterest

Elma Vücut Tipine Uygun Gelinlik Modelleri


Elma vücut tipli kadınların en belirgin vücut özellikleri üst bölgesinin yuvarlak ve toplu, dar kalça ve ince bacaklardır. Eğer geniş omuzlara, dolgun göğüslere, kalınca bel ve yuvarlak bir karın bölgesine ve de tüm bu yuvarlaklığa rağmen incecik bacaklara sahipseniz siz elma vücut tipinde bir kadınsınızdır. Elma vücut tipine sahip olan dünyaca ünlü kadınlardan en bilinenleri Drew Barrymore, Kate Winslet, Adele, Jennifer Hudson, Elizabeth Hurley ve Jessica Simpson’dır.


Pinterest
Elma vücut tipine sahipseniz gelinlik seçimi yaparken dikkatleri göğüslerinize ya da bacaklarınıza çekmelisiniz. Çünkü bacak ya da göğüslerinizi vurguladığınızda dikkati sizin en geniş olan orta bölgenizden çekmiş olursunuz. O nedenle elma vücut tipindeki gelin adayları üst bölgesi dökümlü gelinlik modelleri, yırtmaçlı gelinlik modelleri, kısa gelinlik modelleri ve Helenistik gelinlik modelleri tercih edebilir.


Pinterest
Elma vücut tipine en uygun yaka seçimleri ise geniş V yaka, kare yaka, derin yuvarlak yaka ve de kalp yakadır. Uzak durmanız gereken yaka seçimi ise halter yakadır. Meghan Markle’ın ikinci gelinliğini hatırlıyorsanız, sözünü ettiğim ve uzak durmanız gereken yakayı buldunuz demektir. Çünkü bu yaka vücut dengenizi tamamen yuvarlak omuzlarınıza ve de üst bölgenize çeker ki bu da gelinlik seçimi için hoş bir görüntü vermeyecektir. Elma vücut tipindeki kadınlar gelinliklerinde uzun koldan da kaçınmalı ve uzun kol yerine truvakar kolu tercih etmelidir.

Eğer siz de gelinlik giyeceğiniz gün kusursuz görünmek isterseniz gelinlik seçimi yapmadan önce vücut tipinizi öğrenmeli ve gelinliğinizi vücudunuza göre seçmelisiniz. O noktaya geldiğinizde de mutlaka bu tüyoları dikkate alarak modaevine gitmenizi tavsiye ediyorum.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?