Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
pexels
İLİŞKİLER / CİNSELLİK

Vücut Kokusu, Feromon ve Cinsellik

19 Oca 2023

Cinsellik dendiğinde bir çoğumuz için ilk akla gelenler çekiciliktir. Çekicilik derken belirli bir normdan bahsetmiyoruz tabii. Her birimiz için çekici olmanın ölçütleri farklıdır. Fakat birisinin bize çekici gelmesinin ölçütlerinin değerlendirmesini ilk önce görme duyumuzla yapıyoruz. Yani cinselliği birçoğumuz ilk önce görme duyumuzla ilişkilendiriyoruz. Bunu dokunma duyumuz takip ediyor desek yanılmayız çünkü cinsellik en nihayetinde bedenlerin temasını içeriyor. Ancak cinsellikte uyumdan söz edeceksek, bunlar da yeterli olmuyor. Neden mi dersiniz?

1.5 Bardak
Çünkü karşımızdaki insana karşı çekim duymamızı etkileyen faktörler arasında başka biyolojik etkenler de bulunuyor. Cinsel çekimi etkileyen bu unsurların başında ise vücut kokusu ve feromon adı verilen kimyasallar yer alıyor. Beynimizde kokular limbik sistem tarafından algılanmaktadır. Limbik sistem duygusal beyin olarak ifade edilen yapının önemli bir parçasıdır. İşte bu nedenle cinsellik ve koku arasında sandığımızdan daha güçlü ve organik bir bağ bulunmaktadır.

Pexels
Vücut kokusunu belirleyen etmenlerin arasında en önemlisi ise feromonlardır. Kimilerince feromonlar hormon olarak nitelendirilse de hormonlar vücut içi endokrin sistemine etki ederken, feromonların etki ve iletim alanı dışa yöneliktir. Feromonlar her birimize özgü olan doğal vücut kokusunu belirlerler ve karşımızdaki insana bu kokunun iletiminde önemli bir rol oynarlar. Yani feromonlarla belirlenen doğal vücut kokumuz karşımızdaki insana iletilir ve bunun sonucunda cinsel uyarılma gerçekleşir.

Feromonların önemi bilim camiasında ilk defa 1995 yılında Claus Wedekind’in çalışmasıyla anlaşılıyor. Wedekind deneyinde birbirinin aynısı ve daha önce giyilmemiş brand new tişörtleri bir grup erkeğe veriyor. Erkekler bu tişörtler üzerlerinde iken üst üste iki gece uyuyor. Bu zaman zarfında hiçbir şekilde deodorant, parfüm ve losyon gibi kozmetik malzemeler kullanılmıyor. İki gecenin sonunda erkeklerin tişörtleri toplanıyor ve kadınlara koklatılıyor.

Photo via Uplifers
Deney sonucunda kadınlara cinsel olarak çekici gelen erkek kokularının, onların bağışıklık sisteminden farklı bir bağışıklığı bulunan erkeklerin kokuları oldukları sonucuna varılıyor. Evrimsel açıdan değerlendirildiğinde farklı bağışıklık sistemlerinin kokularının cinsel olarak daha çekici olması, genetik olarak sağlıklı bir biçimde üreme amacıyla açıklanıyor. Farklılıkların sentezinin bağışıklık sistemi daha güçlü bir bireyin oluşumuna yardımcı olacağı öne sürülüyor.

Pexels
Bağışıklık sistemi daha farklı olan bedenlerin kokularının iletimi ise, yüzde yüz kanıtlanmış olmamakla birlikte, feromonlar sayesinde mümkün olmaktadır. Genetik ve biyolojik olarak uyumlu bireylerde feromonlar vücut kokularını daha efektif bir halde ileterek cinsel çekim ve uyarılmanın oluşumunda etkili olurlar.

Doğal vücut kokusu ve feromonların eş ve partner seçiminde önemli olduklarını söyleyen bilimsel bakış açısı, günümüzün kapitalist tüketim toplumunun dinamikleriyle çelişmektedir. Birçoğumuz günümüzde cinsel olarak çekiciliğimizi artırmak amacıyla kokulu vücut losyonları, duş jelleri, deodorantlar ve parfümler kullanmaktayız. Geniş bir alana yayılan kozmetik sektörü artık çoğumuz için bir seçenekten ziyade gereksinim haline gelmiştir.

Photo via Akşam
Elbette toplumsal yaşamda yukarıda belirttiğimiz kozmetik ürünler kullanılmasın gibi absürt bir önerme yapıyor değiliz. Kozmetik gündelik yaşamın gerekliliklerinden birisidir zira doğal vücut kokumuz kalabalık bir mekânda pek çok kişiyi rahatsız edecektir.

Ancak cinsel çekim ve birleşme ekseninde düşünüldüğünde, kozmetik ürünler vücut kokusu kadar önemli değildir. Cinsellik en nihayetinde doğal bir eylemdir ve doğallığın dinamikleri cinselliği yapay etkenlerden daha çok etkilemektedir. Nitekim yapılan araştırmalar da bu önermeyi desteklemektedir.

Pexels
Sonuç olarak kozmetiğin her zaman ve mekânda norm olarak algılanmaması gerektiği gün gibi ortadadır. Aksine cinsellik bağlamında kozmetik çekimi ve uyarılmayı azaltabilirken, doğal vücut kokusu cinsel çekim ve uyarılmayı artırabilir. Cinsellik söz konusu olduğunda ten uyumunun ne derece önemli olduğunu hepimiz biliriz. Ten uyumu ise koku dahil tüm duyuların karşılıklı olarak uyum içerisinde olmasıdır.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?