Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Vücudunuz Neden Yağ Yakamıyor Olabilir?
SPOR

Vücudunuz Neden Yağ Yakamıyor Olabilir?

22 Kas 2022

Yağ yakmanın gerçekten çok zor bir süreç olduğunu bunu daha önce deneyenler gayet net hatırlayacaktır. İlk başlarda kolay gibi gözükse de yağ kaybınız bir anda durduğunda her şey altüst olmuş emekleriniz boşa gidiyormuş gibi düşünebilirsiniz. “Yaptıklarım neden işe yaramıyor?”, “Devam ettirmek için neler yapabilirim?” gibi sorularla aklınızı sürekli meşgul etmeye başlayabilir ve bunların sebep olduğu motivasyon düşüklüğü ile bu süreci tamamen bırakabilirsiniz. Bu döngüyü kırmak istiyorsanız veya tam olarak bu pes etmeye yakın dönemlerdeyseniz asla pes etmeyin. Hedefinize oldukça yakınsınız ancak sadece birkaç hata yapıyorsunuz. Bugünkü yazımızda bu hataların neler olabileceğinden bahsediyoruz. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan detaylara geçelim.

Kuvvet Antrenmanlarını Atlıyor Olabilirsiniz
Yağ yakma dönemlerinde yapılan en büyük hataların başında ağırlık ve kuvvet antrenmanlarını atlamak geliyor. Yağ yakımı için kalori açığı oluşturmanız gerektiğini biliyorsunuz. Bu kalori açığı sırasında vücudunuz kas kaybetme eğilimindedir ve bunu önlemenin en iyi yolu sert ve ağır antrenman yapmaktır. Bu yüzden elinizden geldiğince ağır kaldırmaya ve ağırlıklarınızı düşürmemeye çalışın.

Yediklerinizi Takip Etmiyor Olabilirsiniz
Eğer belirli bir seviyeye geldiyseniz düzenli yediğiniz besinleri çeşitli uygulamalar sayesinde takip ediyor güncel olarak uygulamaya ekliyor olabilirsiniz. Ancak rutininizin dışında tükettiğiniz ürünleri bu uygulamalara eklemiyor olabilirsiniz. Örnek olarak gün içinde yediğiniz 1-2 avuç kuruyemiş gün içinde aldığınız kaloriyi artıracaktır. Ancak siz bunu uygulamaya girmezseniz sadece rutin olan kısmını ekranda göreceksiniz. Küçük kaçamaklarınızı da kullandığınız uygulamaya girmeli ve kendinize dürüst olmalısınız. 

Sağlıklı Olarak Pazarlanan Ürünleri Çok Tüketiyor Olabilirsiniz
Tüm "sağlıklı" adı altında pazarlanan yiyecekler sağlıklı değildir. Birçoğu onları satın almanızı sağlamak için akıllı pazarlama taktikleri kullanır. "Sağlıklı" kahvaltılık gevrekler gibi şeyler genellikle içerisinde oldukça bol miktarda şeker bulundurur. Bu ürünleri tamamen kesin demiyoruz ancak elinizden geldiği kadar tüketimini azaltın ve bulabilirseniz gerçekten sağlıklı olanları tercih edin. 

Çok Stresli Olabilirsiniz
Stresin ne kadar büyük sağlık sorunlarına yol açabileceğini hepimiz biliyoruz. Ancak stres sadece sağlık sorunlarına yol açmaz, yağ yakmak ve güzel bir vücuda kavuşmak gibi hedefleriniz varsa bunlarında önüne geçebilir. Zihinsel ve fiziksel stres, kortizolünüzü yükselttiği için yağ kaybını sınırlar. Yüksek kortizol seviyeleri, kas büyümesini azaltan, yağ alımına yol açan ve hatta kemikleri zayıflatan testosteron ve büyüme hormonu üretimine müdahale eder. Bu yüzden stresten olabildiğince uzak durun. Stresli olmanızın birçok nedeni olabilir ancak yoga, esneme, nefes egzersizleri ve günlük yaşamdan uzaklaşmak stres seviyelerinizi azaltarak çeşitli problemlerin önüne geçebilirsiniz.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?