Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Volvo'nun Kararı Sorunları Çözer mi?
unsplash
ZOOM

Volvo'nun Kararı Sorunları Çözer mi?

05 Eki 2022

Otomobillerde kullanılan teknoloji geliştikçe bu teknolojileri suistimal edenlerin sayısı da artıyor. Hız konusunda gelişim kaydedildiğinde halka açık yerlerde bu hızı denemeye kalkanlar, güvenlik önlemleri artırıldığında ölümsüz olduğunu düşünerek bu güvenlik önlemlerinin sınırlarını zorlayanlar, araçta çeşitli takip sistemleri olduğu için daha dikkatsiz sürüş pratiğinin kimseye zararı olmadığını sananlar ve daha niceleri. Müşteri potansiyelini iyi bilen bazı firma ve kurumlar bu konularda daha radikal adımlar atmaya karar verdi. Japon Otomobil Üreticileri Birliği hız limiti konusunda ilk adım atanlardan biriydi ve bu kervana yakın zamanda Volvo da katıldı. Peki sorunlar böyle çözülür mü?

1.5 Bardak

unsplash
Bahsi geçen hız limiti üretilen araçların 180 kilometre hız sınırıyla üretilmesini amaçlıyor. Japonya’da iç pazara üretilen tüm araçlara getirilen bu sınır epey tartışma konusu olmuştu. Bu kararı destekler nitelikte bir kararı Volvo 2020 yılında uygulamaya koydu. Volvo araçlar kadranı daha yüksek görünmesine ve motoru da çok daha güçlü olmasına rağmen 180 kilometre hız sınırıyla üretilmeye başlandı. Elbette bu uygulamanın birçok boyutu var. Güçlü araçla fazla hız maddi olarak ciddi bir yükü beraberinde getiriyor. Limitlenmiş bir motor bu konuda daha tasarruflu sürüş imkânı tanıyor. Ancak asıl motivasyon tabii ki güvenlik. Volvo gibi güvenli sürüş konusunda devrimsel nitelikte teknolojiler üreten bir firmanın kendi aracına hız sınırı getirmesi farklı yorumları da beraberinde getirdi.

Kimileri bunu kendilerine ve araca yapılmış bir haksızlık olarak görürken kimileri de Volvo’nun kendi ürettiği araçlara güvenmediğine dair bir çıkarımda bulundu. Oysa bu kararın arkasındaki temel motivasyon yolcu ve sürücü güvenliğiydi. Özellikle güvenlik önlemleriyle öne çıkan bir marka olarak Volvo belki de bu algının neden olduğu sınırsız hız tutkusunun önüne geçmek için önemli bir adım atmış bulunuyor. Bu konu hakkında yapılan eleştirel yorumlara rağmen kabul etmemiz gereken şey yüksek hızların normal olmadığı. Sol şeridi kural tanımaksızın kullanan hız tutkunları normal hız limitleri çerçevesinde sollama yapmakta olan araçları şerit ihlâliyle suçlayadursun dünya genelinde her yıl bir milyonun üzerinde insan trafik kazalarında hayatını kaybediyor.

unsplash
Bu ölümlerin tamamı güvenlik konusunda zayıf araçlar yüzünden gerçekleşmiyor. Üretici hataları bir etken olsa da asıl problem düzenlemelere aykırı sürüş pratikleri oluyor. Türkiye’de de kural tanımazlık oldukça yaygın bir tutum. Girilmemesi gereken yere mutlaka giren, yapılmaması gereken hızı mutlaka yapan, trafikte diğerlerinin güvenliğini tehlikeye atacak bencilliği mutlaka gösteren sürücüler maalesef kendileri gibi bizi de riske atıyorlar. Teknolojinin gelişmesi sayesinde sürüş kameralarının ve güvenlik kayıtlarının kaydettiği korkunç görüntüler sosyal medyada her dakika önümüze düşüyor. Volvo yöneticileri bu konuda oldukça radikal bir karar alarak aslında bir dönüşümün fitilini ateşlemeyi amaçlıyor. Aslında bu bakış açısıyla ilgili köklü bir değişimin de göstergesi.

unsplash
Bugüne kadar üretilen tüm teknolojiler kullanıcıların zorladığı sınırları görüp buna çözüm üretmeye odaklanırken Volvo artık üretimiyle kullanıcı davranışlarını da olumlu yönde dönüştürmeye odaklanıyor. Bu devrim niteliğindeki değişim konunun sadece teknoloji açısından değil hukuk açısından da ele alınması zorunluluğunu beraberinde getiriyor. Zira kimileri bu sınırlandırmaları bir hak ihlâli olarak tanımlıyor. Ancak otoyolda limitlerin üzerinde hız yapmanın hukuki bir hak olmadığını tartışmaya bile gerek yok sanıyorum. Çünkü normal şartlarda mevcut limitlerin üzerinde hız yaparken birine zarar verirseniz hak olarak gördüğünüz hız tutkusu başınıza büyük işler açabilir. Sonuç olarak temel problemin sürücüler olduğu muhakkak. Firmaların ve kurumların bu adımları önemli adımlar olsa da pratik değişmediği ve bu tip uygulamalar
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?