Nazlı Doğan
GASTRONOMİ

Viyana Lezzet Durakları: Nerede Ne Yiyelim?

23 Oca 2023

Viyana’da gastronomik bir tur düşünüyorsanız öncelikle restoran önlerinde bolca sıra bekleyeceğinizi söyleyebilirim. Fakat bir şeyin orijinalini tatmak ve elbette farklı lezzetleri de deneyimleyebilmek için bunu göze almak önemli olan. Yani, Viyana’ya gidip şnitzel, patates salatası ya da sacher pasta yememek, strudeli yıllardır yapan ailenin el lezzetinden tatmamak kayıp olur. Buyurun Viyana’da nerede ne yenir konuşalım.

2.5 Bardak

Nazlı Doğan
Viyana, kendine has güzelliklerle ve tatlarla dolu bir kent. Restoranlarının ve pastanelerinin bence en ilginç özelliği her yerde her şeyi buluyor oluşunuz. Yani bir pastanede bira mı içmek istediniz? İçebilirsiniz. Ya da önce bir yemek mi yemek istediniz pastanede, bu da mümkün. Bizdeki gibi ürünler sınırlandırılmamış. Fakat bunu yaparken de gerçek ustalarla çalıştıklarını da söylemeliyim. Bir yerin strudeli meşhursa örneğin şnitzeli de lezzetli, bir yana ağırlık verip diğer yanı zayıflatmıyorlar bu anlamda çok doyurucu mekânlar var. Her yerde özel şaraplar ve özel tatlı köpüklü şarap çeşitleri var. Avusturya’nın kendine özgü şarapları müthiş lezzetli ve kesinlikle denemeye değer.

Nazlı Doğan
Hiçbir mekânda hiçbir şekilde sigaraya müsamaha gösterilmemesi kalbimizi kazandı. Böylelikle yemek yerken tütün çiğniyor gibi hissetmiyor, yemeğin tadına vardığınızı hissediyorsunuz. Ayrıca ülkenin her yerinde muhteşem kahveler içebilirsiniz. Bir markette de bir pubta, restoranda, müzede, fırında, konser salonu lobisinde, üçüncü sınıf bir otelde, kısacası her yerde iyi kahve içebilirsiniz. Bu da biraz Viyana’nın kahvehane yani kafe kültürünün çok gelişmiş olmasından ileri geliyor.

Cihad Özsöz
Biraz da fiyatları konuşalım. Şehrin en güzel yanı restoranlar arası uçurum olmayışı. 1905 yılından beri şnitzel yapan tarihi ve şık mekanla bir sanat tarihi müzesinin eşsiz mimariye sahip kafesinde aynı fiyatlara bir şeyler yiyip içebiliyorsunuz. Sizi genellikle çok şaşırtmayan fiyatlarla karşılaşacağınızı garanti edebilirim. Fakat tavsiyem, Türk parasını Euroya çevirmeyin, yalnızca anın tadını çıkartın.

https://suzyguese.com/wp-content/uploads/2012/02/IMG_0412.jpg

İlk Durağımız Şnitzel İçin: Figlmüller

 
Bu restoran, 1905 yılından beri aynı tarifle şnitzel yapan ve özel Avusturya şaraplarını bulabileceğiniz enfes bir yer. Restoranın iki şubesi var, biri tarihi olan, 1. Viyana diye geçen merkezde bir pasajın içerisinde butik ve tatlı bir yer. Diğeri ise bu restorana 1-2 dakikalık yürüme mesafesindeki 2. şube.

Nazlı Doğan
Biz ilkinde yer bulamadığımız için ikincisine yönlendirildik, önce tarihi olanı göremeyeceğimiz için tadımız kaçtıysa da ikinci restoranı görünce fikrimiz değişti. Burası da çok zevkli dizayn edilmiş ve oldukça şık bir mekân. Ha bu arada yer bulduk dedimse de yaklaşık yarım saatlik bir bekleme süresinden sonra yerimize oturabildiğimizi söylemem gerekiyor.

Nazlı Doğan
Burada domuz ve dana etinden yapılma şnitzelin yanında cordon bleu, çeşitli salatalar, çorbalar, patates salatası ve tatlılar da bulabilirsiniz. Tabii orijinal şnitzeli ve patates salatasını tatmadan geçmeyin derim. Her ne kadar diğer lezzetleri de güzelse de 118 yıldır sürdürdükleri enfes şnitzellerini yemenizi ve Avusturya şarabını tatmanızı şiddetle tavsiye ederim. Elbette yemeğinizi yerken tarihi ve ilginç mekânın da tadını çıkartın. Küçüklü büyüklü geneli penceresiz odalardan oluşan restoran öyle yüksek tavana sahip ki penceresiz olmasına rağmen boğulmuyorsunuz. Elbette şanslıysanız pencereli kısma da denk gelebilirsiniz.

https://cafeimschottenstift.at/wp-content/uploads/2018/01/DSC03273-Kopie.jpg

İkinci Durağımız Strudel İçin: Cafe Diglas

 
Bu mekânda çok az sıra beklediğimiz için çok şanslıydık. Yaklaşık on dakika içinde mekândaydık ve büyülü atmosferini soluyorduk. Her masanın üzerine inen kırmızı tüllü abajurlar, yüksek tavanlı, bol pencereli çok zevkli ve çok keyifli bir mekân. Söylemeden geçmeyeyim bir müzisyen şehri olan Viyana’nın bu enfes kafesine Straus ve ailesi sıklıkla geliyor ve kafenin bahçesinde güneşlenip oyun oynuyorlarmış. 1875 yılında Hans Diglas’ın kurduğu bu kafe, çocukları tarafından orijinali korunarak işletilmeye devam ediyor.

Nazlı Doğan
Orijinal lezzeti olan strudeli tattığımda başka diyarlara gittim. Sıcak servis edilen bu tatlı, üzerinde vanilyalı bir sosla tatlandırılıyor ve muhteşem Viyana kahvesiyle birlikte size haz dolu anlar yaşatıyor. Hiç bitmesin istiyorsunuz ve el mecbur “bir daha mı geleceğiz dünyaya” diyerek bir tane daha sipariş ediyorsunuz. İncecik açılmış tereyağlı hamuru, elmalı ve tarçınlı dolgusu ile herkesin tatmasını istediğim bir lezzet.

Cihad Özsöz
Pastacılarıyla bizzat konuşunca özel tatlılarının strudel ile asla sınırlı olmadığını öğrendik. Orijinal başka tatları da var. Tartları, cheesecakeleri, hamur ve krema odaklı ilginç pastaları var. Ve elbette enfes şarapları, lezzetli Alman biralarından da tatmanızı tavsiye ederim.

Üçüncü Durak Sacher İçin: Cafe Sacher

 
Türkçeye zaher diye yerleşmiş olan bu pastayı hepiniz biliyorsunuzdur eminim. Uzun zamandır Türkiye’de neredeyse tüm pastanelerde görüyorum. Orijinali Viyana’daki bu pastaneden çıkmış olan bu pasta için bir saat sıra beklediğimizi belirtmeliyim. Değdi mi? Kesinlikle. Viyana’da sıra beklerken sonucundan öyle memnun kalıyorsunuz ki o bir saatlik bekleme, yağmur altında bile olsa, sizi üzmüyor. Gerçek bir Viyana kahvehanesi deneyimlemek istiyorsanız çok doğru yerdesiniz. Yine yüksek bir tavan, aynalarla ferahlatılmış, pastel renklerde cazip hale getirilmiş, garsonların kostümleriyle ilginçleştirilmiş bir yer. Garsonlar bildiğimiz hizmetçi tipinde bir kıyafetle dolaşıyorlar etrafta. Hepsi güler yüzlü ve işlerini severek yapıyor.

İçi kek dışı çikolata ile kaplı bu pasta, 16 yaşındaki Franz Sacher tarafından yapılıyor ilk kez. 1876 yılında Sacher ismiyle bir otel açıyor ve altındaki pastanesi de kısa sürede Viyana’nın en ünlü tatları arasına giriyor. Kekin mükemmel kıvamı ve çikolatanın lezzeti size bambaşka bir pasta deneyimi yaşatıyor. Sacher pasta zaman içerisinde çeşitlendirildiği için 3-4 seçenek daha sunuyorlar. Ben romlu ve orijinal olanı deneyimlemiş biri olarak Viyana’ya giderseniz muhakkak bu pastayı tatmanız gerektiğinin altını çizebilirim rahatlıkla.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?