Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
vogue.co.uk
STİL

Vivienne Westwood: Punk ile Modayı Buluşturan İsim

19 Oca 2023

29 Aralık 2022’de hayatını kaybeden tasarımcı Vivienne Westwood, “İngiliz modasının kraliçesi” olarak adlandırılıyordu. Tartışmalara neden olan punk ve yeni dalga stilindeki tasarımlarıyla öne çıkan Westwood, özgün işleriyle adından söz ettiren bir isimdi. Sex Pistols üyelerinden Pharrell Williams’a, Dua Lipa’dan Zendaya’ya pek çok ünlü figürü giydiren tasarımcının iklim değişikliği ve insan hakları gibi konulardaki çalışmaları da kendisi hakkında konuşulan bir başka şeydi. Gelin moda dünyasına yön veren ve asi duruşuyla akıllara kazınan Vivienne Westwood’u yakından tanıyalım.

Vivienne Westwood, 1941’de İngiltere’nin Derbyshire kontluğundaki Tintwistle’da doğdu. 1958’de ailesi Kuzey Londra’ya taşındı. Vivienne yerel bir sanat okulunda gümüşçülük üzerine eğitim aldı ancak çok geçmeden burayı bıraktı. Sonrasında öğretmenlik okudu ve sınıf öğretmeni olarak çalışmaya başladı. 1962’de Derek Westwood ile evlendi. Gelinliği ve mücevherlerini kendisi tasarlamıştı.

japantimes.co.jp
Vivienne’in Malcolm McLaren ile tanışması ise hayatının dönüm noktalarından biriydi. O sırada henüz 19 yaşındaki Malcolm, ilerleyen yıllarda müzik tarihinin dikkat çekici isimlerinden birine dönüşecek ve Sex Pistols grubunun menajerliğini yapacaktı. Vivienne, bu tanışmanın ardından eşi Derek’ten boşandı ve 1965’te Malcom ile birlikte Clapham’da küçük bir daireye taşındı.

harpersbazaar.com
İngiltere’nin en parlak ikilileri arasına girecek bu çift, moda tasarımı üzerine yoğunlaştı ve Let It Rock isimli bir dükkan açtı. Bu dükkanda 1950’lere ait vintage kıyafetler satıyorlardı. Sonraları Westwood, kışkırtıcı fikirlere dayalı kıyafetler tasarlamaya başladı. Bu kıyafetler düzen karşıtı slogan ve çizimlerle doluydu. Tasarımlar, erotik çağrışımlara açık olmaları nedeniyle sağcı kesimin tepkileriyle karşılaşacaktı.

theguardian.com
Butiğin ismi birkaç kez değişti. Sırasıyla “Too Fast to Live, Too Young to Die”, “SEX” ve en sonunda da “Seditionaries” oldu. Dükkan genç modası ve punk kültürü için popüler bir nokta haline geldi. Punk grubu Sex Pistols’ın kıyafet tasarımlarını da Vivienne ile Malcolm birlikte yapıyordu.

Vivienne’in grubun “God Save the Queen” şarkısı için tasarladığı tişört, büyük bir şok etkisi yaratmıştı. Tartışmalara konu olan bu tişörtün üzerinde II. Elizabeth’in ağzı çengelli iğne ile tutturulmuş bir resmi vardı, tişörtün omuz kısımlarında ise yırtıklar göze çarpıyordu. Monarşiye açıkça karşı çıkan şarkı BBC tarafından yasaklanmış, tişört de tepkilerin hedefi olmuştu.

vogue.com
Westwood ile McLaren, 1981’de “Pirates” isimli ilk koleksiyonlarını sergiledi. Korsan şapkaları ve fırfırlı gömleklerle öne çıkan bu kıyafetler korsan, züppe ve eşkıyaların görünümünden ilhamla tasarlanmıştı. Koleksiyonun adının duyulmasından çok kısa bir süre sonra ikilinin ilişkisi bitti ancak profesyonel birlikteliklerini bir 4 sene daha sürdürdüler. Sonrasında Westwood, tek başına çalışmaya başladı.

vogue.com
Westwood’un 1985 ilkbahar-yaz koleksiyonunda yer alan “mini-crini” tasarımları, kariyerindeki dönüm noktaları arasında yer aldı. Mini-crini, Viktoryen döneminde giyilen krinolin (crinoline) adlı kabarık eteklerin modern bir uyarlamasıydı. Bu tasarımlarda hem pamuklu kumaş hem de tüvit kullanılmıştı.

fashion.mam-e.it
Vivienne, ilerleyen yıllardaki koleksiyonlarında da benzer bir bakış açısıyla hareket etti. İngiliz tarihinde önemli bir yer edinen elbiselerden esinlenmeyi sürdürdü. Örneğin, 19. yüzyılda giyilen tarlatanları, tasarladığı triko elbise ve tartan mini eteklere dahil etti. Sanat eserleri de onun bir başka ilham kaynağıydı. Bu eserler arasında Jean-Honoré Fragonard, Thomas Gainsborough ve François Boucher gibi ressamların resimleri bulunuyordu.

artkolik.net
Tasarımcının başarıları gün geçtikçe arttı ve günün sonunda koleksiyonları dışında gelinlik, ayakkabı, aksesuar ve kozmetik ürünleri de bulabileceğiniz pek çok butiğin sahibi oldu. 1992’de kendisine Britanya İmparatorluk Nişanı (DBE) verilen Vivienne, 2006’da da İngiliz modasına katkıları nedeniyle “dame” unvanına layık görüldü.

bbc.com
Westwood politik görüşleriyle de bilinen biriydi. İklim değişikliği üzerine yaptığı tasarımlarını podyumda sergilemişti. WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’ı desteklemiş, insan hakları ve dünyanın nükleer silahlardan arındırılması gibi konularda söz söylemişti. Ancak ne kadar dürüst olduğu da tartışılan bir şeydi. Vivienne’in çevreci ve aşırı tüketime karşı olduğunu söylemesine rağmen tasarımlarını çevre dostu bir şekilde üretmediğinden bahsediliyordu.

goodtroublemag.com
Moda tarihinin ikonik figürleri arasında yerini alan Vivienne Westwood, punk kültürünün gelişmesine sağladığı katkılarla hafızalarda yer etti. Modada alışıldık kalıpların dışına çıkması ve aktivist kimliği, “modanın asi kraliçesi” olarak anılmasına önayak oldu.


Kaynaklar:©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?