Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Brand Studio
BUSINESS

Verimliliği Düşürmeden Esnekliği Artırmak Mümkün Mü?

02 Ara 2022

Bugün pek çok çalışan esnek çalışma saat ve biçimlerinde çalışmayı tercih ediyor. İş yerindeki esneklik her ne kadar çalışanların işlerini kendi kendilerine yönetebilmelerini mümkün kılsa da, sınırları belirli olmayan bir esneklik de verimi düşürebiliyor. Fakat hem esnek çalışmak hem de verimi korumak imkansız da değil. Bu yazıda bahsi geçen öneriler, iş yerinizde verimliliği düşürmeden esnekliği arttırmanıza yardımcı olabilir.

Esnek çalışma saat ve biçimlerine sahip olmak, son dönemlerde çoğu insanın öncelikleri arasında yer alıyor. Özellikle Y ve Z kuşağı genç profesyoneller için esnek işlerde çalışabilmek; sağlanan maaş ve türlü imkanlar kadar önemli. Her insanın verimli olduğu çalışma saatleri, süreleri ve biçimleri oldukça farklılık gösterdiği için çalışanların kendi işlerini yönetebileceği bir alan tanımak, verimlilik adına faydalı da. Öyle ki bugün yeni nesil pek çok şirket, farklı çalışma saatlerine yönelik uygulamaları gündemine almış vaziyette. Çalışanlar kendi işlerinin sorumluluğunu alıp kendilerine göre plan yaptığında hem yapılan işlerden daha olumlu sonuçlar elde edilebiliyor hem de çalışanların işlerine yönelik doyumu artıyor. Çalışanlar anlamlı bir iş ve yaşam dengesine sahip olduklarında ise işlerine daha içten bir motivasyonla tutunuyor ve haliyle çalıştıkları işte kalmayı da tercih ediyorlar. 

Pinterest
Fakat her ne kadar esnekliğin türlü faydaları olsa da, tamamıyla tanımsız bir esnekliğin de zararları olabiliyor. Yapılan işlerin bütün kontrolünü çalışanlara bırakmak, ekibin iletişim ve haberleşme kanallarının zayıf olması, herkesin bireysel çalışması, ortaklaşa takip edilen bir planın olmaması gibi çeşitli problemler gün yüzüne çıkabiliyor. Bununla birlikte her insan esneklik içerisinde o kadar da kolay hareket edemeyebiliyor. Özellikle zaman yönetimi ve planlama konusunda sıkıntı yaşayan ekip üyeleri için esneklik; hem bu kişilerin kendisi hem de yapılan iş adına çok daha olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. 
Dolayısıyla yöneticilerin esnekliğin olumlu etkilerini açığa çıkaran fakat olası olumsuzlukların da önüne geçen yaklaşımlar geliştirmesi oldukça önemli. Aşağıdaki öneriler verimliliği düşürmeden esnekliği artırmak adına fikir verici olabilir. 

Rawpixel
Esnek ama bir o kadar da tanımlı çalışma saatleri belirleyin. 

Özellikle uzaktan çalışırken tamamıyla tanımsız çalışma saatlerine sahip olmak çok da yararlı olmayabilir. Örneğin gece çalışmayı tercih eden bir ekip üyesi ile gündüz çalışmayı seven bir başka ekip üyesi kolaylıkla bir araya gelemeyebilir. Ya da anlık müdahale edilmesi gereken problemlerde ekibin bir bölümüne ulaşılamayabilir. Bu ve benzeri olumsuzlukların yaşanmaması adına tanımlı çalışma saatleri içerisinde esneklik yaratılabilir. Örneğin haftada 40 saatin tamamlanması gerekiyorsa; ekip üyelerine haftanın 3 günü sabah 9 öğleden sonra 2, haftanın 2 günü de öğlen 2 akşam 6 arası çevrim içi olma zorunluluğu konulabilir. Bu 40 saatten geriye kalan kısımları diledikleri gün ve saatlerde doldurmak da çalışanların tercihine bırakılabilir. Ya da ekipçe her gün katılma zorunluluğu olan 15-20 dakikalar toplantılar gerçekleştirilebilir.

Stocksy United
İşleri küçük parçalara bölün ve bu parçaların tamamlanması için bir süre belirleyin.

Yapılması beklenen işleri küçük parçalara bölmek ve bu parçalar için bir süre tanımlamak da iyi bir yöntem olabilir. Örneğin bir hafta içerisinde bir adet yazı yazılması gerekiyor diyelim. Bu yazının kaynaklarının araştırılması ve genel çerçevesinin çıkarılması 1 gün, yazının ilk yarısının tamamlanması 1 gün, yazının ikinci yarısının tamamlanması 1 gün, editör kontrolüne gönderilmesi 4 saat, yazıda kullanılacak görsellerin belirlenmesi 2 saat gibi görevler ve bu görevler için süreler belirlenebilir. Böylelikle çalışanlar herhangi bir işi son güne bırakmak yerine belirli günlere yayarak hem esnek hem de verimli çalışabilir. 

The Everygirl
Ekibin hem ortak hem de birbirlerinin işlerini takip edebilmesi için paylaşımlı bir takvim yaratın. 

Yapılması beklenen işlerin şeffafça takibinin yapılabilmesinin en kolay yöntemlerinden bir tanesi ortak bir takvimi takip etmek. Ekip üyelerinin işlerini bu takvime girmesi, ne kadarının tamamlandığını ve daha ne kadar işin kaldığını burada belirtmesi kontrolü sağlamak ve haberleşmek adına iyi bir fikir olabilir. Sürekli haberleşmek ya da hiç haberleşmemektense ekip üyelerinin bu ortak takvim aracılığı ile birbirinden haberdar olması sağlanabilir. 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?