Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Vera Wang ve Göz Kamaştıran Gelinlik Tasarımları
verawang.com
STİL

Vera Wang ve Göz Kamaştıran Gelinlik Tasarımları

Moda dünyasının önemli isimlerinden Vera Wang, tasarladığı gelinliklerle adından söz ettiren ve pek çok tasarımını ünlü isimlerin üzerinde görme imkanı bulduğumuz bir moda tasarımcısı. Yarışma ve sergi gibi organizasyonlar için de kıyafet tasarlayan Wang’ın kariyeri, Vogue dergisinde editörlükten yapmaktan 90’ların sonu ile 2000’lerin başındaki popüler dizilerde tasarımlarıyla yer almaya kadar geniş bir yelpazeye sahip. Gelin bu yıl 73. yaşını kutlayan Vera Wang’ı biraz yakından tanıyalım.

Yayın Tarihi :23 Eyl 2022
Süre :2 Bardak
Tam adıyla Vera Ellen Wang, 1949’da New York’ta doğdu. Anne ve babası 1940’larda Çin’den Amerika’ya göç etmişti. Babası bir ilaç firmasının sahibiyken annesi de Birleşmiş Milletler’de çevirmenlik yapıyordu.

Vera’nın tutkunu olduğu ilk şey moda değildi. Wang, 7 yaşında buz pateni yapmaya ve olimpiyatlara hazırlanmaya başladı. Bu alanda birkaç yarışmaya katılan tasarımcı, 1968 Amerika Olimpiyatlarında istediği başarıyı elde edemeyince buz patenine odaklanmayı bıraktı. 

lofficielusa.com
Sonrasında modaya duyduğu ilgiyi fark eden Wang, 1971’de sanat tarihi okuduğu üniversiteden mezun oldu. İlk işi ise Vogue dergisindeydi. Başlangıçta ünlü moda editörü Polly Mellen’ın asistanı olarak çalışmaya başlayan Wang, 23 yaşında derginin moda editörü olmayı başardı. Böylece derginin en genç editörü olan tasarımcı, burada moda sektörüyle ilgili pek çok şey öğrendi. Ancak işi çok yoğundu ve asıl istediği şey tasarım yapmaktı. Böylece 1987’de meşhur tasarımcı Ralph Lauren ile çalışmak üzere işten ayrıldı ve marka için aksesuarlar tasarladı.

brides.com
Vera, 1989’da Arthur Becker ile evlenecekti ancak istediği gibi bir gelinlik bulamıyordu. Karşısına çıkan gelinlik tasarımlarını beğenmeyen tasarımcı, sonunda kendi gelinliğini kendisi tasarlamaya karar verdi. Bu tasarımı, gelinlik tasarımı üzerine odaklanması için ilham kaynağı oldu. Kısa bir süre sonra kendi gelinlik mağazasını açtı. Önceleri mağazada başka tasarımcılara ait gelinlikleri satsa da sonrasında yer verdiği kendi tasarımları çok geçmeden popülerlik kazandı.

today.com
Yarı saydam kumaşlar kullanmasıyla bilinirlik kazanan Wang, birkaç yıl içinde koleksiyonuna nedime ve gece elbiselerini de eklemeyi ihmal etmedi. Vera’nın tanınırlığını artıran en önemli olaylardan biri ise 1992 ve 1994 yıllarında buz patenci Nancy Kerrigan’ın kış olimpiyatlarında giyeceği kıyafetlerini tasarlamasıydı. Wang, sadece Kerrigan’ın değil, Michelle Kwan ve Evan Lysacek gibi isimlerin de olimpiyat kıyafetlerinin tasarımına imza atmıştı. 

Sırasıyla Nancy Kerrigan, 1994; Evan Lysacek, 2009; Michelle Kwan, 1998 - nbcnews.com
Wang’ın tasarımlarının popüler dizilerde de kendini gösterdiğini söylemiştik. Bunlar arasında Ugly Betty, Sex and the City ve Buffy the Vampire Slayer gibi yapımlar vardı. Hatta Vera, Ugly Betty’nin “A Nice Day for a Posh Wedding” isimli bölümünde de rol almıştı. Sex and The City’nin 4. sezonunda Charlotte York’un Trey MacDougal ile evlenirken giydiği ikonik gelinlik de Wang’ın meşhur tasarımları arasında yerini almıştı.

"Charlotte York ve Trey MacDougal", Sex and The City - vogue.co.uk
Vera’nın gelinliğini tasarladığı ünlüler saymakla bitmez. Ariana Grande, Kim Kardashian, Khloe Kardashian, Gwen Stefani, Victoria Beckham, Alicia Keys, Hilary Duff ve Mariah Carey gibi isimlerin gelinliğini tasarlayan Wang, şarkıcı ve oyuncuların yanı sıra kimi politik figürlerin de kıyafetini tasarlamıştı. Ivanka Trump’ın gelinliği ile Michelle Obama’nın gece elbisesi de bu tasarımlar arasındaydı.

"Jennifer Gates ve Nayel Nassar" - people.com
Vera’nın lüks ve şıklığın simgesi haline gelen gelinlik tasarımları, modanın kişinin kendisini ifade etme aracı olduğuna duyduğu inancın bir yansımasıydı. Moda eğitimi almadığı halde etkileyici tasarımlarıyla adını en meşhur modacılar listesine yazdıran Vera Wang, tasarımda modern ve gelenekseli birleştiren bir yol izledi. İşleriyle gelinliğe yeni bir soluk getirerek gelinlik tasarımında alışılmış kalıpların dışına çıkılmasında yol gösterici oldu.


Kaynak:

Yukarı Kaydır