Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Veganlar için 7 Önemli Besin Takviyesi
WELLNESS

Veganlar için 7 Önemli Besin Takviyesi

16 Eyl 2022

Vegan yaşam tarzı her geçen gün daha da popülerleşiyor. Hayvansal bütün besinlerin kesildiği bu beslenme tarzının sağlıklı olduğunu söyleyen birçok araştırma var. Ancak tüm gıdalar bitkisel olduğu için vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin karşılanamaması sağlık için büyük risk getiriyor. Biz de yazımızda vegan beslenenler için kesinlikle almaları gereken takviyelerden bahsettik.

Toplumun bilinç düzeyinin artması ile vegan beslenme son derece popülerleşti. Vejetaryen beslenmeye göre daha sıkı ve katı kurallara sahip bir beslenme tarzı olduğu için, besin seçenekleri daha kısıtlı. Bu sebeple bazı vitamin ve minerallerin eksikliklerini görmemek mümkün değil. Vegan beslendiğiniz sürece vitamin ve minerallerin bir kısmını karşılayabilseniz de bitkisel besinlerin hayvansal besinlere göre vücutta kullanım oranı daha düşük. Bu nedenle ister istemez bazı takviyeleri almak zorunda kalabilirsiniz. Ancak bunları almaya başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

B12 Vitamini


B12 vitamini hayvansal et ve ürünlerinde daha çok bulunan bir vitamin. Bitkisel olarak baktığımızda da bazı zengin topraklarda yetişen mantarlar, spirulina, klorella ve besin mayasında bulunduğu söyleniyor. Bunları yeterince yediğinizi düşünseniz de vegan ve vejetaryenlerin hepsi düşük B12 vitaminine sahip. Bu durumda kansızlık, protein metabolizması ve sinir sistemi rahatsızlıkları yaşanabilir. Bu nedenle vegan bireylerin B12 takviyeli soya ürünleri, kahvaltılık gevrekler ve bitkisel sütleri tüketmesi tavsiye ediliyor. Ancak B12 vitamini ışığa duyarlı olduğu için bu gıdaların saklama koşullarında bozulma ihtimali yüksek. Bu nedenle B12 vitaminini takviye olarak almak daha garanti bir yol olarak gözüküyor.

D Vitamini


Vegan olsanız da olmasanız da birçok bireyde eksikliği görülen D vitamini kemik sağlığı, güçlü bağışıklık, ruh halinin iyileştirilmesi ve kas iyileşmesi dahil olmak üzere birçok metabolik süreçte rol alıyor. Gıdalardan alınması yeterli gelmediği için öğle saatlerinde 15 dakika güneş altında durarak yeterli D vitaminini elde etmek mümkün. Ancak D vitamini yetersizliğini anlayabilmek için kan seviyelerini test ettirmeli ve buna göre takviye alımına başlamalısınız.

Demir


Kana oksijen taşıyan ve enerji metabolizmasında rol oynayan önemli bir mineral. Demir hem hayvansal hem de bitkisel kaynaklarda bulunan bir mineral olsa da; hayvansal ürünlerde hem formu, bitkisel ürünlerde hem olmayan formda bulunuyor. Bu da bitkisel ürünlerdeki demirin daha az emildiğini gösteriyor. Turpgiller, fasulye, bezelye, kuru meyve, kuruyemişler ve yağlı tohumlar demir açısından zengin besinler. Ancak bunların yanında zenginleştirilmiş ekmekler, bitkisel sütler gibi kaynakları tüketmekte de fayda var. Özellikle kadınlarda demir seviyeleri daha düşük olduğu için vegan kadınlar mutlaka kan değerlerine baktırıp buna göre takviye almalılar.

Kalsiyum


İyi bir kemik ve diş sağlığının yanı sıra kas fonksiyonu ve sinir iletiminde rol oynayan önemli bir mineral. Lahana, yeşillikler, tere, brokoli, nohut ve takviye edilmiş bitkisel sütler kalsiyum kaynaklarıdır. Aslında et ile beslenen kişilerde kalsiyuma ihtiyaç veganlara göre daha fazla olsa da yapılan araştırmalar veganların yeterli kalsiyum almadığını gösteriyor.

Omega-3


Beyin ve göz sağlığında önemli rol oynayan omega-3 aynı zamanda depresyon, kanser riskini de azaltan önemli bir yağ asidi. Temel omega-3 yağ asidi olan ALA (alfa-linolenik asit) keten tohumu, chia tohumu, ceviz ve soya fasulyesinde bulunuyor. Ancak hayvansal kaynaklardan aldığımız EPA ve DHA asitleri vegan diyette yetersiz kalıyor. Bu nedenle uzmanlar yosun yağı ile takviye ederek eksikliği kapatabileceğinizi söylüyor.

Çinko


Yetersiz çinko saç dökülmesi, sindirim rahatsızlıkları, gelişim problemleri ve yaraların geç iyileşmesine sebebiyet veriyor. Bitkisel gıdalar çinko içerse de, fitat içeriklerinden dolayı çinko emilimi sınırlı oluyor. Bu nedenle kepekli tahıllar, buğday tohumu, tofu, baklagiller, kuruyemişler ve tohumlar gibi çinko içeren kaynaklardan tüketmelisiniz. Aynı zamanda baklagilleri ve tohumları gece boyu ıslatmak emilimi arttırabilir.

İyot


Metabolizmayı kontrol eden tiroid sağlığı için mutlaka iyot alınması gerekiyor. Özellikle hamilelik döneminde iyot eksikliği zihinsel engelliliğe; yetişkinlikte ise düşük enerji, kuru cilt, el ve ayaklarda karıncalanma, unutkanlık, depresyon ve kilo alma gibi problemlere sebebiyet veriyor. Veganlarda da iyot seviyelerinin günlük alımından daha düşük olduğu gözleniyor. Yarım çay kaşığı iyotlu tuz günlük ihtiyacınızı karşılamaya yeterli olacaktır.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?