Önümüzdeki 5 gün boyunca
pixabay
ZOOM

Vazgeçilmez Bir Oyun Serisi: Football Manager

06 Eki 2022

Futbol menajerlik oyunları zamanından beri oyuncular adına vazgeçilmez serilerden biri haline geldi. Takım yönetmek, genç oyuncuları keşfetmek, şampiyonluk yaşamak çoğu oyuncu için inanılmaz keyifli. Bu da her sene yenilenen serinin sadık bir oyuncu kitlesi olması anlamına geliyor.

galeriuludağsözlük

Düşlerin Oyunu


Özellikle futbol severler açısından, menajerlik oyunu kimi unsurlarıyla düşlerin oyunu sayılabilir... Dilediğiniz takımın teknik patronu olma şansı... Kendi transfer listesiniz. Maçları yönetirken, istediğiniz zamanda, istediğiniz isimler üzerinden oyuncu değişiklikleri... Daha üst takımlara, liglere gitme amaçları.

Hangi detayıyla olursa olsun, futbol severlerin menajerlik oyunlarına tutkuları oldukça doğal...

galeriulludağsözlük

Unutulmaz Bir Oyun: CM


Menajerlik oyunu denildiğinde, türe düşkünlerin ve dönemine yetişenlerin ilk aklına gelecek marka CM, yani Championship Manager olacaktır. İnternet kafelerin de arananlarından olan oyunu bugün bile oynayanlar, oynamak adına yanıp tutuşanlar var.

Maç görüntüleri 2D olan ve oyuncuların sadece hareketli, yuvarlak simgelerden ibaret olduğu bir oyunun bile bunca seveninin olması elbette hem oyunla kurulan bağ hem de futbol sevgisiyle alakalı.

Öyle ki şu anda menajerlik oyunlarını seven, döneminde CM’yi de oynamış birilerine oyundan hatırladıkları, takımın başına geçer geçmez transfer ettikleri futbolculardan birkaçını sorsak, bazılarını hızlıca sayacaklardır.

Benim ilk aklıma gelenler; Taribo West, Evandro Roncatto, Anatoli Todorov, Freddy Adu...

oyungezer

Gelişen Bir Seri


Artık CM yok... Oyuncular, Football Manager markasıyla menajerlik oyunlarına devam ediyorlar...

Kaldı ki şimdilerde oynadığımız menajerlik oyunuyla eskileri arasında epey büyük farklar göze çarpıyor...

Örneğin bu farklardan biri oyunun maç görüntülerinde basit de olsa bir üç boyut mantığı kullanması. Hareketli, yuvarlak figürler yerine artık basit bir futbol oyunundaki kadar oyuncuları görebiliyoruz.

Yenilikler sadece bu detayla da sınırlı değil.

İşler biraz karmaşıklaştı.

Eskiden de menajerlik oyunlarına saatlerimizi harcıyorduk. Şimdi mesaimizin arttığını belirtmek yanlış olmayacaktır.

Taktik varyasyonları arttı. Takım taktikleri yanında bireysel taktikler, doğrudan oyuncunun kendisine verilen taktikler de arttı. Bunca taktiksel artış, oyuncuların maç içindeki hamlelerini de çeşitlendirdi.

Ayrıca oyuncu yönetimi, oyuncuları mutlu etmek, takımın huzurunu korumak da zorlaştı. Oyuncuların motivasyonu hızla düşebiliyor. En ufak şikâyetlerini dile getirmek üzere size gelebiliyor, sorunun çözülmesini talep ediyorlar.

Kontratlarda da benzer bir durum geçerli...

Var olan başarılı oyuncularınızla kontrat yapmak da eskisi kadar kolay değil. Takıma yeni oyuncu katmak da öyle. Bu da bizim bonservissiz, kontratı bitmeye yakın olan oyunculara sıklıkla başvurmamıza neden oluyor.

Şöyle bir örnek vereyim... Eskiden oyuncuyu transfer etmek istediğiniz kulübe sonraki satıştan cüzi bir pay vermek genellikle işe yarıyordu. Ama artık bu paylar yüzde otuzlara, kırklara çıkmış vaziyette.

Neyse ki, her şeye rağmen, maaşını karşılayabildiğiniz sürece kiralık listelerinde iyi oyuncular bulabiliyorsunuz...

Son olarak, antrenmanların kapsamının da genişlediğinin altını çizelim...

oyungezer

Yeni Yetenekler Keşfetmek


Menajerlik oyunlarının bu denli ayrıntılı hale gelmeleri, keyfi fazlalaştıran, sevindirici nedenlerden...

Yine de hala en keyiflisi, uygun bütçeyle genç yetenekler keşfedip onları takıma kazandırmak. Takıma kazandırdığımız oyunculardan verim almak, en nihayetinde de onları yüksek bonservis fiyatlarına başka takımlara satmak.

Bunu yapabilmenin yolu da derin araştırmalardan, futbolcu havuzunda kaybolmaktan geçiyor...

İşin simülasyon tarafındaki en büyük riskler de bu hususlarda ortaya çıkıyor... Özellikle bazı kulüp başkanlarının sabırsız olduklarını unutmamak gerek.
Menajerlik koltuğu riskli... Daima sallantıda hissedebilirsiniz. Adımları dikkatli atmalı.

Bu nedenle belki de doğrudan büyük bir takımla oyuna başlamak yerine, küçük ölçekli bir takımla başlayıp, zirve basamaklarını adım adım tırmanmak en iyisi olabilir.

Oyunlar değişmeyi sürdürecek. Bazı oyunlarsa uzun süre yerini koruyabilecek gibi... Menajerlik oyunları da şimdilik bu oyunlardan biri.

Aynı keyifle,

Aynı heyecanla oynamayı sürdürüyoruz.

Kazanan iyi futbol olsun!

Keyifli oyunlar.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?