Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Varlığından Haberdar Olmayabileceğiniz İlginç Fobiler
ZOOM

Varlığından Haberdar Olmayabileceğiniz İlginç Fobiler

Herhangi bir şeye karşı duyulan mantıksız korkulara verilen genel ad olan fobinin birçok farklı türü olduğunu duymuşsunuzdur. Günlük hayatta gerçek bir zarara yol açma ihtimali pek de yüksek olmasa da kişide ciddi bir korku ve endişe durumu yaratan; yükseklik korkusu, kapalı alanda kalma korkusu, örümcek korkusu ve adını çok sık duyduğumuz daha birkaç fobi türü hakkında az da olsa bilgi sahibi olabiliriz. Ancak dünya üzerinde oldukça fazla ve farklı fobi türü olduğunu da söyleyelim. Gelin en ilginç olanlarından birkaç tanesini hep birlikte öğrenelim.

Editör :Deniz Koç
Yayın Tarihi :25 Şub 2021
Süre :2 Bardak

null

Arachibutirofobi

Bu fobinin ne anlama geldiğini muhtemelen bilmiyorsunuz ancak duyunca çok şaşıracağınıza eminiz. Fıstık ezmesinin damağa yapışması korkusu anlamına gelen Arachibutirofobinin şiddeti kişiden kişiye değişiyor. Bu fobiye sahip kimi birey az miktarda da olsa fıstık ezmesi tüketebilirken, kimi birey de fıstık ezmesi ve benzeri kıvamdaki ürünleri ağızlarına bile süremeyebiliyor. Bu fobinin esas kaynağının boğulma korkusu veya vücudun alerjik tepki vereceğine dair bir korkudan kaynaklandığı ya da geçmişte benzeri bir olaydaki travmatik öyküye dayandığı düşünülüyor. Ancak bu durum Arachibutirofobinin kesinlikle ilginç bir fobi olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

null

Nomofobi

Teknolojinin gelişmesiyle hayatlarımıza giren akıllı telefonların ne kadar kullanışlı olduğunu ve hayatımızı da ciddi bir şekilde etkileyip değiştirdiğini biliyoruz. Peki, bu durumun yeni bir tür fobi doğurduğunu söylesek ne derdiniz? Cep telefonsuz kalma korkusu olarak tanımlanan Nomofobiye sahip bireyler, telefonlarının şarjı azaldığında, telefonlarını yanlarında bulundurmalarına izin verilmediğinde ya da telefonları teknik bir sorundan kaynaklı servis dışı kaldığında şiddetli bir panik, kaygı ve korku duygusuna kapılıyorlar. Her an telefonlarıyla bağlantı halinde olmak isteyen bu bireylerin sayısıysa dünya genelinde oldukça fazla ve bu fobi de sandığınızın aksine oldukça yaygın.

null

Aritmofobi

İlkokul yılları, hatta belki sonraki yıllar da dahil olmak üzere matematik dersi eğitim hayatınız boyunca kafanızı çokça karıştırmış ve sizi zora sokmuş olabilir. Ancak Aritmofobi, yani sayı korkusu olan bireyler için maalesef durum çok daha ciddi bir boyutta. Sayılardan gerçekten korkan bireyler, sayıların sembollerini gördüklerinde ciddi bir korkuya kapılıyorlar ve hiçbir şekilde sayılarla ve matematikle uğraşamıyorlar. Hayatın neredeyse her evresinde bir şekilde sayılarla uğraşmak zorunda olduğumuz da düşünülürse bu fobiye sahip bireyler için hayatın oldukça zorlu geçtiğini tahmin edebilirsiniz.

null

Xanthophobia

Sırada bir başka oldukça ilginç fobi türü var ki o da Xanthophobia, yani sarı renk korkusu. Bu aklınıza bile gelemeyecek olan fobi de maalesef birçok insanın hayatını oldukça zora sokmakta; çünkü gün içerisinde sarı renkte birçok şey karşılarına çıkabilmekte. Sarı renkli kıyafetler, sarı renkli çiçekler, sarı renkli sebzeler veya meyveler derken bu fobiye sahip insanları korkutan pek çok farklı şeyin olduğundan emin olabilirsiniz.

null

Ablutofobi

Eminiz küçükken banyo yapmayı pek de sevmeyen ve istemeyen çocuklarla karşılaşmış ya da belki de o çocuk siz olmuşsunuzdur. Ancak bu durumun bir kaygı ve korkuya dönüştüğü ve sizi banyodan tamamen uzak tuttuğu bir durum yaşamadıysanız şanslısınız. Banyo yapma korkusu anlamına gelen Ablutofobi, en çok çocuklarda görülmekle birlikte her yaştan insanı etkileyebiliyor. Temelinde su korkusunun yattığı düşünülen Ablutofobinin bu fobiye sahip olanların hayatını ciddi derecede olumsuz etkilediğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Kötü vücut kokusundan kaynaklı bu fobiye sahip kişiyi hayatın her alanında bir tür yalnızlığa sürükleyebildiğinden oldukça ilginç ve zorlu bir fobi olarak listemizdeki yerini alıyor.

null

Fobofobi

En basit haliyle fobi korkusu olarak tanımlayabileceğimiz Fobofobi, korkunun kendisinden korkmak anlamına geldiğinden oldukça ilginç bir fobi türü olarak listemizdeki yerini alıyor. Bu fobiye sahip olanları ilginç bir kısır döngüye hapseden Fobofobi, sürekli anksiyete durumu ve kişinin her tür sosyal etkinlikten kaçınması gibi belirtilerle kendini gösterebiliyor. Sürekli olarak ciddi bir kaygı ve korku durumu yarattığından bu fobiye sahip olanların hayatlarını büyük ölçüde olumsuz etkileyebiliyor. Özel bir şeye karşı gelişen bir fobi de olmadığından diğer pek çok fobi de Fobofobi sahiplerinde ortaya çıkabiliyor.

null

Efebifobi

Ergenlerin zaman zaman tam bir baş belası olduklarına dair pek çok farklı şeyi eminiz siz de duymuşsunuzdur. Peki, ya hiç ergenlerden korktuğunuz oldu mu? Evet, kısaca ergen veya genç korkusu olarak tanımlayabileceğimiz Efebifobi,bu fobiye sahip insanlarda ergenlere karşı bir kaygı oluşturuyor. Gençlerin kontrolden çıkmış, tehlikeli, öngörülemez, kaba ve kuralsız oldukları algısını yaratan bu fobi, pek çok insanın gençlerin yanında kendilerini rahatsız hissetmelerine yol açıyor. Sebebi tam olarak bilinmese de ana kaynağının medyada yansıtılan gençlik profili olduğu düşünülmekte.

Yukarı Kaydır