Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Pinterest
STİL

Vahşi ve Sıra Dışı: Rock Müziğin Modaya Yansıması

24 Oca 2023

Geçmişten günümüze insanlar, çeşitli olgulardan etkilenerek kendi tarzlarını oluştururlar. Oluşturulan bu tarzlar çoğu zaman; dönemin politik yapısı veya sanat dallarından etkilenilerek şekillenir. Bizler de bu durumdan yola çıkarak sizler için hazırladığımız içeriğimizde müzik dünyasının çarpıcı türü Rock müziğin, modaya yansımasını mercek altına aldık. Yazının devamı için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Pinterest
   Moda ve müziğin ifade biçimi olarak görülmediği bir dünya hayal etmek, neredeyse imkânsız. 1920’lerden bu yana müzik ve moda, bir başkaldırı mekanizması olarak kullanılarak, özellikle gençlerin sesi olur ve bu iki önemli sektör; gençlerin politik inançları, özgürlüğü, isyanı, bireyselliği ve cinselliği aktardığı bir platforma dönüşür. Rock tarzı, oluşan bu platformlardan biridir. Rock müziğin sahnelerden sokaklara taşınması ise moda ve müziğin yaratımlarındandır. Dilerseniz, daha fazla uzatmadan Rock müziğin modaya yansımasını incelemeye başlayalım. 
 

Pinterest
Kimlik Arayışı 
 
   2. Dünya Savaşı’nın ardından birçok ülke; büyük kayıplar, yıkımlar ve ekonomik çöküşler yaşar. Yıl 1950’lere dayandığında moda sektörü, insanların yaşadıkları yıkımın ardından, sığındıkları bir limana dönüşür. Savaş sonrası tasarlanan son moda kıyafetleri sergilemek için moda sergileri düzenlenir. 1960 yılında ise müzik türlerinde ciddi bir patlama yaşanır. İnsanlar, müziklerini ve kıyafetlerini kimliklerinin bir parçası olarak görmeye başlar. Bu artık bir müzik zevki veya tarzdan öte bir ifade biçimidir. 

Pinterest
Ünlü Rock Yıldızları ve Modaya Etkileri
 
   Rock müziğin sahnelerden sokaklara taşmasının en büyük nedeni elbette dönemin popüler ve ünlü Rock yıldızlarıdır. Özellikle Elvis Presley ve The Beatles grubu, Rock tarzının sokaklara taşmasında büyük bir role sahiptir. Bu Rock yıldızlarının ikonik görünümleri, hayranları tarafından taklit edilir ve günümüzde bile halen daha sevilen bir tarz olarak kullanılmaya devam eder. 

Pinterest
1960’lar: Pop Rock 
 
   1960’lar, Rock modası için sakin bir zaman dilimidir. Dönemin yapısı itibariyle gruplar sahnede takım elbise giymek zorundadır. Bu zorunluluk, 1960’ların Pop Rock’ına daha sofistike bir görünüm kazandırır. The Beatles, bu dönemin en popüler Rock grubu olarak bilinir. Onların sofistike görünümü yıllar sonra bazı Rock gruplarına da ilham olacaktır. 

Pinterest
1960’ların Sonu: Psychedelic Rock
 
   Psychedelic Rock’la birlikte 1960’ların başlarındaki sofistike görünüm hızlı bir şekilde yok olur. Janis Joplin, Jimi Hendrix ve The Doors gibi sanatçılar Psychedelic Rock ile yükselişe geçer. Bu dönemin modası “abartıdır”. İspanyol paça pantolonlar, salaş gömlekler, renkli eşarplar ve gösterişli takılar Psychedelic Rock’ın kimliğidir. Özellikle kadınlar bu dönemde, ataerkil düzene karşı çıkmak için kıyafet normlarına aykırı tarzlar yaratırlar.

Pinterest
1970’ler: Punk 
 
   1970’lerle büyük bir patlama yaşayan Punk, başlı başına farklı bir müzik ve tarzı yansıtır. Punk’ın temeli isyandır. Döneminin diğer Rock türlerinin tarzından tamamen farklıdır. Renkli ve enteresan modellerde saçlar, genellikle ikinci el tercih edilen deri kıyafetler, gömleksiz giyilen ceketler ve ekose, Punk tarzın olmazsa olmazlarındadır. The Sex Pistols bu türün en önemli temsilcisidir. 

Pinterest
1980’ler: Heavy Metal 
 
   Yıl 1980’lere geldiğinde Heavy Metal, dönemin popüler Rock müzik türlerinden biri olur. Judas Priest ile ilk örneklerine rastladığımız bu tür, adından da anlayabileceğiniz üzere daha ağır bir tarza sahiptir. Deri pantolonlar, deri ceketler, zincirler, çivili bileklikler ve motorcu aksesuarları Heavy Metal müzik türünün modaya yansımış halidir. Judas Priest’ın yanı sıra Iron Maiden da bu tarzın bir temsilcisidir. Özellikle Bruce Dickinson’ın tercih ettiği renkli deri pantolonlar, Heavy Metal tarzını yansıtan ikonik parçalardandır.

Pinterest
1980’ler: Goth Rock  
 
   Viktorya döneminden ilham alınarak oluşturulan Goth Rock, 1980’leri kasıp kavuran bir Rock müzik türüdür. Cure, bu tarzın mucitlerinden biridir. Karanlık bir görünüm yaratmak isteyen Goth Rock’ın ikonik parçaları, Creeper ayakkabılar ve siyah trençkotlardır. 


Pinterest
1990’lar: Grunge 
 
   Nirvana’yla birlikte 1990’ların en popüler Rock müzik türü olarak kabul edilen Grunge, uzun saçlar, salaş ve uyumsuz kıyafetler, postallar ve flanel gömlekler ile 90’lar modasını şekillendiren ikonik bir türdür. 

Pinterest
2000’ler: Pop Punk
 
   Yıl 2000’leri gösterdiğinde Pop Punk, dönemin popüler Rock müzik türlerinden biri olur. Blink-182, Fall Out Boy ve Sum 41 Pop Punk’ın önemli temsilcilerindendir. Baskılı t-shirtler, çivili takılar, bol pantolonlar ve uzun düşük saçlar bu dönemin popüler parçalarındandır. 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?