Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
BUSINESS Wellness

Uzun Saatler Çalışmak Bedenimizi ve Ruhumuzu Nasıl Etkiliyor?

30 Ara 2022

Günümüzde birçok insan vaktinin büyük bir bölümünü iş yerlerinde çalışarak geçiriyor. Sabah uyanıp işe gidiyor ve çoğu zaman akşam saatlerinde geri dönüyoruz. Ortalama olarak günde sekiz saat çalışıyoruz. Hatta bazılarımız işlerinden dolayı on, on iki saatlik mesailer yapmak zorunda kalıyor. İşverenler çoğu zaman daha çok ürün çıkartmak adına çalışanlarını iş yerinde tutabildikleri kadar fazla tutmaya çalışıyorlar. Sömürüye varabilen bu iş saatlerinin bedenimize de belirli etkileri oluyor. Sürekli çalışan zihin ve beden masa başında da olsa bu durumdan etkileniyor. Bugün birlikte uzun çalışma saatlerinin bedenimizdeki etkilerini konuşacağız.

Yönetici konumundaki birçok insan daha fazla çalışmanın daha büyük başarılar getireceğini düşünüyor. Ancak bilimsel araştırmalara baktığımızda tam tersini görüyoruz. Çalışma saatlerini arttırmak üretilen işin miktarında ve niteliğinde önemli bir fark yaratmıyor. Hatta bazı işlerde çalışma süreleri arttıkça ortaya çıkan işte nitelik açısında bozulmalar yaşanabiliyor. Uzun çalışma saatlerinin kişisel anlamda yarattığı en büyük sorunlardan biri iş yerinde yaşanan yaralanmaların artması oluyor. Özellikle fiziksel olarak hareketli bir işte çalışan bireyler için önemli bir risk doğuyor. Aletlerle çalışan, ürün taşıyan bireyler uzun saatler çalıştıklarında yorgun olduklarından dikkatlerinin dağılma ve kaslarının gevşeme ihtimali artıyor. Sonuç olarak bu kişilerde yüksek oranda iş kazaları ve yaralanmalar görülüyor. Özellikle kesici, delici aletlerle çalışan ya da yüksek bir yerde bulunmak zorunda olan kişiler için bu kazalar ölümcül sonuçlar doğurabiliyor.

Uzun saatler boyunca çalışmanın inme ve kalp krizi riskini arttırdığına dair de bazı bulgular var. Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı bir çalışma yalnızca bir yılda uzun saatler çalışan 745.000 kardiyovasküler hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiğini gösteriyor. Araştırmada bu süre haftada elli beş saatten fazla çalışmak olarak belirlenmiş. Bizim ülkemiz dahil olmak üzere birçok ülkede insanlar daha uzun saatler boyunca ağır işlerde çalışıyor. Hatta ekonomik olarak geçinmekte zorluk çeken birçok insan iki iş birden yapıyor. Bu kişilerin normal saatlerde yani haftada 35-40 saat çalışanlara göre felç geçirme riskleri de oldukça yüksek. İki grup karşılaştırıldığında 55 saatten fazla çalışanların %35 oranında daha fazla felç geçirdikleri görülüyor. Aynı şekilde bu kişilerin kalp krizi geçirme riski de diğer gruptan %17 daha fazla. 

Uzmanlar uzun saatler çalışmanın stres gibi kalbi ve damarları etkileyen sonuçlar doğurduğuna dikkat çekiyor. Ayrıca egzersiz yapamıyor, düzenli beslenemiyor ve yeterli uyuyamıyor olmak da kalbe ve beyne önemli ölçüde zarar veriyor. Stres demişken uzun saatler çalışmanın ruh sağlığına da olumsuz etkileri olduğunu hatırlatmakta fayda var. Sadece bedenimiz değil psikolojimiz de bu uzun çalışma saatlerinden etkileniyor. Beden ve ruh karşılıklı olarak birbirini etkileyen iki mekanizma olduğundan ruhsal rahatsızlıklar bedensel rahatsızlıkları, bedensel rahatsızlıklar da ruhsal rahatsızlıkları tetikleyebiliyor. Yapısı itibari ile stresli olan işlerde çalışan kişiler ruhsal olarak bu stresi kaldırmakta zorluk çekebiliyor. Özellikle bu tür işlerde uzun süreler çalışmak psikolojik açıdan ciddi bir tahribat yaratabiliyor. Araştırmalar da bize çalışma saatleri arttıkça stresin de artan bir ivme gösterdiği sonucunu verir.

İş yerleri ve çalışma saatleriyle ilgili yapılan incelemeler uzun saatler çalışmanın kişinin zihinsel süreçlerine de zarar verdiğini gösteriyor. Araştırmalar haftada 50 saatten fazla çalışan bireylerin bilişsel süreçlerinde zayıflamalar olduğu sonucuna ulaşmış. Bunun birçok farklı nedeni olabilir ancak nedenlerin çoğu temelde çalışma süresinin uzunluğuna dayanıyor. Uykusuz kalmak, düzenli beslenememek, zihnin aynı işleri tekrar etmesi bunlardan birkaçıdır. Özellikle uykudan feragat ediyor olmak zihinde ve bedende büyük sorunlar yaratır. Uykuyu enerji için bir yakıt olarak düşünürsek az yakıtla çok uzun süre yol almaya çalışmak organizmayı yorarak bazı aksamalara neden olur. Bunların önemli bir sonucu da kişinin iş yerindeki verimliliğinin düşmesidir. Uzun saatler çalışmanın daha çok verim getireceği düşüncesi tamamıyla bir yanılsamadan ibarettir. İncelenen tüm örnekler uzun mesai saatlerinin çalışanların verimini düşürdüğünü gösterir. 

Uzun saatler çalışmak hem bedenimize hem ruhsallığımıza önemli zararlar verir. Yöneticiler çalışanlardan bunu beklese de bahsettiğimiz gibi aslında bu sistem iki taraf için de oldukça verimsizdir. Çalışma saatleri ortalamayı aşmadığında çalışanlar bu sürenin içinde en verimli şekillerde çalışacaktır. Mesai saatleri uzadığında ise çalışanların bedensel ve ruhsal sağlığı bozulacağından iş yerindeki verimlilik düşecektir.

Kaynak: https://listelist.com/uzun-saatler-calisirsaniz-vucudunuza-ne-olur/
https://kemalsayar.com/haftanin-yazisi/hayatimizin-buyuk-bir-bolumu-calisarak-geciyor-calisma-hayatinin-ruh-sagligimiz-uzerindeki-etkisi-nedir
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?