Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
vikipedi
BİYOGRAFİ Tarih

Uzun Bir Yürüyüş Hikayesi: George Aylwin Hogg

02 Ara 2022

Hem büyük bir dramın hem de büyük bir başarı hikayesinin kahramanı; George Aylwin Hogg. Aslında; bir çoğumuz George Hogg’u bir ayakkabı markası olarak biliriz. George Hogg’un hikayesini öğrendikten sonra neden bir ayakkabı markasına bu isim verilmiş daha iyi anlıyorsunuz. Söz konusu marka ile bu kişinin bir alakası yok şimdiden belirtelim. Bu yazımızda, cesur bir adam olan George Hogg’un hayatını sizler için derledik.

harpenden history
George Aylwin Hogg 1925 yılında İngiltere’de doğmuştur. Ailesi tüccar olan Hogg; başarılı bir gençtir. Wadham College in Oxford da eğitim almış ve Bachelor of Arts'dan derece almıştır. Daha sonra Manchester Guardian'da serbest gazetecilik yapmaya başlamıştır. 

1937 yılında, teyzesi ile New York’a gitmiş ve otostopla tüm Amerika’yı gezmiştir. Teyzesi Muriel Lester, İngiltere’de tanınan bir kişiydi, ayrıca Mahatma Gandhi’nin de arkadaşıydı. Daha sonra gezilerine Japonya’da devam etmişlerdir. Ocak 1938 yılında Hogg, birkaç günlüğüne gezmek için Çin’in Şangay şehrine gider. Ancak gittiği dönemde Japonya ve Çin arasında bir savaş söz konusuydu. O dönemde Japonya, Şangay şehrini kuşatır. Çin ve Japonya arasındaki gerilimin iyice arttığı dönemde orada bulunan Hogg, serbest gazeteci kimliği ile Nanking katliamına da tanık olur. Çinlilerin; Japonlar tarafından yapılan infazlarına tanıklık eder ve olayların fotoğrafını çekerken yakalanır. 

harpenden history
Bir asker tam kafasını kesecekken George Aylwin Hogg, Çinli asker Chen Hansheng tarafından kurtarılır. Çıkan kargaşada Hogg silahla yaralanır. Hansheng, Hogg’un tedavi görmesi için Kızıl Haç kampına götürür. Burada Kathleen Hall tarafından iyileştirilir ve orada kalıp ona yardım eder. Hansheng, Hogg’u “Shandan Bailie School” adlı bir yetimhaneye müdür olarak gönderir ve 60 çocuğun sorumluluğunu ona verir. 

Hogg, âşık olduğu hemşire Lee ile burada kalan çocuklara yardım etmeye başlar. Çocuklar, savaştan dolayı oldukça çok travma yaşamışlardır. Henüz 20’li yaşlarında bir gazeteci olan Hogg, yetimhanedeki çocuklarla oldukça güçlü iletişim kurmaya başlar. Bunun üzerine savaşın iyice şiddetlenmesi ile Hogg, yetimhanedeki çocukları daha güvenli bir yere götürmeye karar verir.

vikipedia
Yaklaşık 800 km uzaklıkta daha güvenli bir köy bulur. Kathleen Hall ve 60 çocukla beraber zorlu bir yürüyüşe çıkar. Soğuk ve karlı havada, engebeli yolda oldukça zorlu bir yürüyüş yaparlar. Hogg onları daha az yürütmek için kamyonlar kiralar, ancak yol şartları nedeniyle yürümek zorunda kalırlar. 

George Hogg, 1945 yılında yetimhanedeki çocuklarla basketbol oynarken ayağını yaralar ve tetanoza yakalanır. Yürüyüş sırasında, hastalanınca, çocuklar acısını dindirmek için 500 mil geri gidip ilaç getirseler de neredeyse varmak üzere oldukları kasabaya gelemeden vefat eder. (George Hogg vefat ettiğinde 30 yaşındaydı.) Çocuklar; Hogg’un mezarını kasabanın biraz dışında yapar üzerine de en sevdiği şiiri yazarlar.

Japonya ile Çin arasındaki savaş yine 1945 yılında, yani George Hogg’un vefatından 1 ay sonra sona erer. George Hogg maalesef savaşın bitimini göremez.

*2008 yılında Çin’e yapılan bir seyahatte Hogg’un evlat edindiği iki oğlu hala hayattaydı.

George Hogg kısacık hayatında çok büyük ve değerli şeyler yapmış bir kişiydi. Savaşın ağır şartlarında, 60 çocuğu canı pahasına korumuş ve onları kurtarmıştı. Dünya tarihinden onun gibi kim bilir adını bilmediğimiz daha kaç kahraman geçti...

2008 yapımı The Children of Huang Shi (İpekyolu Çocukları) filmi, George Hogg’un gerçek hikayesini anlatmakta. Başrolünde Jonathan Rhys Meyers’ın yer aldığı film; o zaman yaşananları, savaşı, çocukları ve çektikleri sıkıntıları çarpıcı şekilde işlemiş. Bu yaşam öyküsüne tanıklık etmek isterseniz The Children of Huang Shi filmini izleyebilirsiniz.


©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?