pexels
WELLNESS

Üzüm ve Faydaları

02 Ağu 2023

Yeşili, kırmızısı, mavisi ile birbirinden lezzetli mi lezzetli. Yaz mevsimin ve peynir tabaklarının vazgeçilmezi. Elbette çocukluğumuzun da gözdesi olan üzümden söz ediyoruz. Özellikle yaz günlerinde yemeye doyamadığımız, tatlı isteğimizi anında götüren üzümün sağlımıza da birçok faydası var. Bu yazıyı bir salkım üzümü afiyetle yerken okumanızı tavsiye ediyoruz!

Yaz meyvesi denildiğinde akla ilk olarak karpuz gelse de üzümü de es geçebilmek mümkün değil. Pamuk şekerlere aromasını vermesinden tutun şarap yapımında kullanılan, yetiştiği asmanın yapraklarından nefis mi nefis zeytinyağlı sarmalar yapılan mükemmel bir meyve o. Milyonlarca yıl öncesinden gelen; birbirinden farklı renkleri ve tatlı tadı ile oldukça severek yediğimiz o küçücük üzüm tanelerinin ne kadar faydası olduğunu bir bilseniz…

Üzüm besin öğesi açısından oldukça zengin bir meyve. Bağışıklık sisteminin sağlığından cilt güzelliğine kadar birçok metabolik işlevde rol alan C vitamini içeriyor. Bir yandan kanın pıhtılaşması ve kemiklerin korunmasında görev olan K vitaminini de içeriyor. Ayrıca potasyumdan zengin olduğu için kas kasılmasından tutun sinir iletimine kadar birçok işleve katkı sağlıyor. Ayrıca birçok kronik hastalığa karşı koruyan antioksidanlardan da oldukça zengin. Bir kase üzüm de yaklaşık 100 kalori içeriyor. Ancak şeker oranının yüksek olduğunu unutmamak gerekiyor.

pexels
Üzümün en bilinen yararı kalp sağlığını iyileştirmesi. Yapılan araştırmalar üzümün kan basıncını düşürdüğünü gösteriyor. Ayrıca LDL yani kötü kolesterol, total kolesterol, trigliseritler ve enfeksiyon belirteci olan CRP değerini de düşürüyor. Normalde bir kadeh kırmızı şarabın kalp sağlığı için ne kadar faydalı olduğunu duymuşsunuzdur. Aslında bunun tüm sebebi şarap içeriğindeki üzümlerin çekirdekleri! Yani şarap içmek yerine çekirdekli siyah üzüm yemeniz kalp sağlığınız için daha faydalı bir yatırım…

Normalde oldukça şekerli olan üzümün Tip 2 diyabet riskini düşürdüğüne dair de çalışmalar mevcut. Özellikle siyah üzümde bulunan antosiyaninler kan şekerinin dengelenmesine yardımcı oluyor. Ancak burada porsiyon kontrolünü yapmak oldukça önemli. Yine üzüm yerken yanında çiğ kuru yemiş ya da bir bardak süt ile kan şekerinizin regülasyonuna yardımcı olabilirsiniz.

pexels
Bir salkım üzüm daha iyi bir uyku uyumanızı sağlayabilir mi? Üzümlerin içinde eser miktarda bulunan melatonin daha rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olabilir. Normalde melatonin zaten sirkadiyen ritmimize göre beynimizde üretilen bir hormon. Özellikle uyku problemi yaşıyorsanız üzüm yemenizde fayda var.

Her ne kadar tatlı olsa da oldukça sulu bir meyve olduğunu fark etmişsinizdir. Üzüm vücudunuzun su dengesini ayarlayarak idrara çıkmanıza, terlemenize ve bağırsak hareketlerinizin hızlanmasına katkı sağlıyor.  Zaten lifli de bir besin olduğu için kabızlığa ekstra iyi geliyor. Ayrıca su içeriğinin yüksek olması cilt sağlığınıza da iyi gelir; daha parlak ve nemli bir cilt görünümüne yardımcı da oluyor.

pexels
Üzüm aynı zamanda göz sağlığınıza da katkı sağlıyor. Üzümde bulunan lutein ve zeaksantin adlı iki pigment görüşünüzü de değiştiriyor. Daha canlı bir görüş ve parlak ışıklardan kaynaklı rahatsızlıkları da azaltıyor. Ayrıca makula dejenerasyonu ve katarakt riskini de azaltmaya yardımcı oluyor. e daha ne olsun!

pexels
Bu kadar üzüm övdüğümüze göre bir de beslenme rutininize nasıl ekleyeceğinize bakalım. Normalde bir salkım üzüm koparıp tek başına afiyetle yiyorsanız daha sonrasında hızlıca acıkma ihtimaliniz yüksek. Bu nedenle yanında mutlaka süt, yoğurt, kefir gibi bir süt ürünü; ya da çiğ badem, fındık ve ceviz gibi kuru yemişlerle tüketip tokluğunuzu arttırabilirsiniz. Bir yandan chia puding ya da yulaf ezmenize ekleyebilir, hatta salatalarınıza katıp daha farklı tatlar elde edebilirsiniz. Bizim yaz için favorimiz ise üzüm tanelerini dondurup kıtır kıtır yemek!

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?