Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
pinterest
SPACE

Uzaydan Geldiğine Göre Yorgun Olmalısın: Uzay Yolculukları

16 Oca 2023

İnsanoğlunun bilinmeyene duyduğu merak, keşif macerasını biçimlendiren en itici güç olarak tarihin hemen her döneminde kendini gösterdi ve göstermeye devam ediyor. Bilmediğimizi, anlayamadığımızı ve bize yabancı olan durumları derinlemesine irdelemek ise bilgi edinme yolundaki en yapıcı eylemler olarak söylenebilir. Konuyu uzay bağlamında irdeleyecek olursak da benzer bir tabloyla karşılaşırız. Var olan her şeyi yapısına katan bu büyülü uçsuz bucaksız boşluk hakkında öğrenmek istediklerimiz, bir dizi araştırmanın yanı sıra bizi renkli seyahatlere de çıkarıyor. Gelin uzay yolculukları üzerine biraz konuşalım.

1.5 Bardak

Yoğun bir merak beslediğimiz sonsuz boşluk, bizleri onun hakkında bir sürü hayal kurmaya iterken öte yandan düşüncelerimizin ne kadarının doğru ve ne kadarının yanlış olduğunu düşünüp sorgulamaya da yönlendiriyor. Bu sebeple de oturduğumuz yerden çalışmalar yürütmek ile kendimizi sınırlandırmakla kalmıyor dolaylı yoldan ve doğrudan gerçekleştirebileceğimiz eylemlerin de peşine düşüyoruz. Uzayı keşfetmek için yapılan organize yolculuklar ise bunun en net örneklerinden biri olarak söylenebilir. 

Uzay yolculuğu denildiğinde akla ilk olarak insanlı özel araçların atmosfer dışına gönderilmesi gelir. Ancak özel tasarlanmış mekikler insansız uzay çalışmaları yapabilmeyi de mümkün kılıyor. Belirli kontrol sistemlerini barındıran araçlar, dünyanın merkezinden gönderilen iletişim uyduları sayesinde uzaktan kumanda ile iletişim kurabilmeyi mümkün kılıyor. Tüm bunların olası hale gelebilmesinde bugün ulaştığımız teknolojinin önemi elbette yadsınamaz. Ayrıca bu durum her geçen gün daha da gelişeceği gün gibi ortada olan teknolojinin ilerleyen dönemlerde çok daha fazlasını mümkün kılacağı anlamına geliyor. Dolayısıyla da yapılan yolcuklarda değişecek olan şey yalnızca biçim değil aynı zamanda amaç olacak gibi de görünüyor.

Apollo 11 Görevli Astronotlar
Takvimler 12 Nisan 1961'i gösterdiğinde Sovyet astronot Yuri Gagarin uzay çalışmalarında önemli bir yer kaplayacak olan ilk adımı attı. 108 dakika süren bir uçuşun ardından 327 km'lik yüksekliğe ulaşarak uzaya ilk adım atan kişi oldu. Ardından gerçekleştirilen yeni çalışmalarda ise hedef Ay olarak belirlendi. Bu sebeple de ABD uzay mekiği çalışmaları için çok geçmeden kolları sıvamaya başladı. Apollo 11 isimli mekik 20 Temmuz 1969'da Ay'a iniş yaptı. Gerçekleştirilen bu yolculuk sonunda Neil Armstrong Ay'a ilk adım atan insan olarak tarihe geçti. Farklı alanlarda gerçekleştirilen uzay ilklerinin, daha sonrasında yapılacak pek çok çalışmanın tetikleyici başlangıçları olduğunu söylemek yanlış olmaz. 

Takip eden zamanlarda uzay yolculuklarında da artış olmaya başladı. Uzaya daha fazla astronot gönderilmeye başlandı ve bilimsel çalışmalar da hız kazanmış oldu. Gerçekleştirilen yolculukların amacı ise bilimsel çalışmalar yolu ile yeni veriler kaydedebilmek ve keşfetmekti. Böylece insanlık, cevabını bilmediği pek çok soruya yanıt aramaya çalışıyordu. Bu her açıdan inanılmazdı. Çünkü uzay denen eşsiz ve sonsuz boşluk aynı zamanda bilinmezlerle bezenmiş bir örgüden ibaretti. Bu boşluğun kodlarını çözebilmek için doğrudan onun merkezinde bulunabilmek ise elbette büyük bir nimet.

Görsel: Lou Beach
Günümüzde ise bilim insanlarının görev nedeni ile uzaya gerçekleştirdiği yolculuklar başka bir yöne doğru evrilmiş vaziyette. Bugün uzaya yalnızca keşif amacı ile gidilmiyor. Pek çok planı uygulamak ve biçimlendirilen görevleri yerine getirebilmek de uzaya yapılan yolculukların birer parçaları diyebiliriz. Öte yandan yalnızca bilim insanlarının değil dileyen pek çok kişinin de uzaya seyahatler gerçekleştirebileceği uzun zamandır gündemde yer kaplıyor. Günümüzde "uzay turizmi" denen bir kavrama sahibiz. Ticari kaygılar ile yapılan uzay yolculuklarını merkeze alan bu turizm alanı ciddi bütçeleri gerekli kılıyor. Ancak büyülü bilinmezlerin diyarı uzay, tarihin her döneminde pahalı, zorlu ve ulaşılması güç bir yerdi. Fakat imkansız olarak konumlandırılan her ne varsa gelişen teknoloji ve insanlığın azmi ile devamlı bir biçimde evrilmeye devam ediyor.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?