Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Pinterest
SPACE Bilim

Uzayda Kaybolmak: Yıldızlararası İhtiyaç Molası

20 Oca 2023

Uzaydasınız. Mars’a doğru yol alırken kaptanın sesi duyuluyor: “Mola veriyoruz!” Kulağa biraz komik gelse de MIT başta olmak üzere birçok önemli kurum, uzayda mola fikrini hayata geçirmeye çalışıyor. Uzay servis istasyonları olarak tanımlanan bu geleceğin teknoloji rüyasını masaya yatırıyoruz.

Hepimiz biliyoruz ki insanın meraklı olması birçok keşfin temelindeki neden. Ama bazı teknolojik gelişmelerin altında yatan gerçek tetikleyici ona ihtiyaç duymamızdan kaynaklanıyor. Uzay servis istasyonları işte bu ihtiyaçların başında geliyor. Çünkü bir mekiğin uzaya gidişi, yakıt ihtiyacı ve ağırlık gibi faktörler, uzayda devasa adımlar atmamızı ciddi anlamda engelliyor. 

Bu sorunları farkında olan MIT’deki bir grup araştırmacının uzun süredir devam ettiği çalışmalar, uzaya gidiş-dönüş ve seyahat maliyetlerini düşürmeyi amaçlıyor. Daha net ifade edersek bir uzay mekiği, insanları ve şahsi bagajlarını almak dışında diğer tüm ihtiyaçlarını uzaydaki istasyonlarda karşılayacak. Peki nasıl? 


Massachusetts Teknoloji Enstitüsü yani MIT bünyesindeki Profesör Jeffery Hoffman liderliğinde kurulan bir ekip “nasıl” sorusuna doğru cevaplar vermiş olabilir. Daha önce beş uzay mekiği görevinde de yer alan Profesör Hoffman’a göre uzaydaki ihtiyaçları yolculuk sırasında karşılayabilmek en ideal uzay görevi olacaktır. Yakıttan gıdaya birçok malzemeyi yanımızda götürmek birçok açıdan ciddi sorunları beraberinde getiriyor. Maliyet, zaman ve işgücü bu sorunlardan sadece bazıları. 

MIT ekibinin önerisini ise “Asteroit Uzay Servis İstasyonu” olarak tanımlayabiliriz. İlk etapta uzay madenciliğinin de gözdesi olan ve içinde bize gereken madenleri taşıyan asteroitleri belirleyeceğiz. Hazırlanan uzay servis ünitesi, doğru asteroit üzerine yaklaşarak esnek bir bağlantıyla oraya kenetlenecek. 

Sıradaki aşama ise oldukça önemli. Suyun çıkarılabileceği hidratlı mineraller ile yakıt için gerekli olan hidrokarbonlar içeren asteroit bizim uzaydaki yaşam nedenimiz olacak bir bakıma. Elbette buradaki iletişim veya enerji gereçlerinin yapılması gerekecek -ki 3B yazıcılar burada devreye giriyor. Yüzlerce özel eşya, parça veya malzeme tam da bu asteroit uzay servis istasyonunda üretilecek. Mesela bir robotik kol gerekliyse yazıcılar devreye girecek. 
Zaman içerisinde hazırlanan uzay servis istasyonu hazır olduğunda artık uzun uzay görevlerinde konaklayacağımız bir yere sahip olacağız. Eğer bu aşamaya kadar sorunsuz gelebilirsek sonrası için şahane hayaller kurmaya başlayabiliriz demektir. 


NASA, MIT’deki bu projeyi yakından takip ederek bazı planlar kuruyor. Örneğin NASA Orion araçları, servis istasyonlarına gelerek gerekli ihtiyaçlarını karşılayarak yola devam edebilecek. Özellikle Mars’ta bir koloni kurmak istediğimizde bu istasyonlar gerçek anlamda hayatımızı kurtaracak.

Uzay Servis İstasyonlarını özel kılansa, bir süre sonra bu istasyonların hem kendi ihtiyaçlarını hem de mola verecek uzay araçlarının ihtiyaçlarını dışarıdan bir destek almadan karşılayacak konuma gelmesi. Yaklaşan uzay aracı robotik kollarla mola aracına kenetlenerek burada yakıt ve diğer malzemelerin tedarik edilmesi sağlanacak. Böylece Dünya’dan yola çıkan araçların maliyetleri, ağırlıkları düşerken daha fazla insan aynı anda taşınabilecek. 

Zaten hali hazırda, üzerinde konakladığı asteroitten yakıt ve su çıkaran istasyon aynı zamanda yazıcılar sayesinde gerekli malzemelerin hepsini karşılayabilecek. Mola veren uzay aracı ise dinlenip ihtiyaçlarını aldıktan sonra yoluna devam edecek. Belki Mars’a belki çok daha ötesine gitmek için hazırız, cümlesini duymak imkansız olmayacak. 
Profesör Hoffman ve ekibine göre yukarıda kurduğumuz hayallerin hiçbirisi imkansız değil. Gerekli olan tek şey ideal çalışma disiplini ve projelerin sürdürülebilir ölçüde desteklenmesi. Yapay zeka, 3B yazıcılar, yeniden kullanılabilir roketler ve nanokarbon malzeme teknolojileri bile geleceğin uzay yolculuklarını büyük ölçüde kolaylaştırırken atılacak yeni adımların her şeyi çok daha kolay ve çok daha hızlı ilerletebileceğinden eminler. 


Elbette bahsettiğimiz bu proje sadece Amerika özelinde. İnternette kısa bir arama yaparsanız Rusya, Çin, Hindistan ve Avrupa Uzay Ajansına dahil birçok ülkenin “uzay servis istasyonları” konusunda önemli bütçeler ayırdığını görebilirsiniz. Kim daha önce bu hayali kurar bilemiyoruz. Ancak uzayda insanların yaşadığı bir gelecek artık imkansız değil; bundan eminiz.

Belki de yakın bir gelecekte şu cümleleri birlikte duyacağız: “Kaptanınız konuşuyor! Mars yolculuğumuz için molamız sona ermiş bulunuyor. Sonraki durağımız Mars!”

 
Kaynak
“Uzay Yakıt Depoları”, All About Space Türkiye, Aralık-Ocak 2022/2023, Sayı: 19.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?