Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
SPACE

Uzay Savaşına Çeyrek Kala: Uydu İmha Silahları

06 Oca 2023

Dünya’daki sıcak ve soğuk savaşlara alıştık. Peki ya uzaydaki barış ne durumda? Birçok uzay hukukçusuna göre büyük ülkelerin teknolojideki dev adımları, yakın gelecekte bir uzay savaşına zemin hazırlayabilir. Detaylar yazımızda…

Pinterest
Şuan uzayda derin bir sessizlik var. Rusya, Amerika, Çin ve Avrupa’daki ülkeler ortak uzay projelerine imza atıp Uluslararası Uzay İstasyonu’nda birlikte çalışıyor. Görünürde, büyük bir savaşın çıkacağını düşündürecek hiçbir gelişme yok, diye düşünenlere kötü bir haberimiz var. Ülkeler, uydu imha silahları üretmeye başladı bile! Gelecekte, bir uzay savaşına tanık olur muyuz bilmiyoruz ama bazı teknolojik adımlar göz korkutuyor. 

Uzay savaşlarının odağındaki en önemli konu uydular. Telekomünikasyondan gündelik işlerimize kadar hayatımızın bir parçası olan ve Dünya’nın yörüngesinde dolanan uydular bazen istihbarat ve silahlara koordinat bildirmek gibi “üst düzey güvenlik” konularında da kullanılıyor. Hatta casusluk yapan uyduların uzun zamandır ülkelerarası sorunlara neden olduğunu biliyoruz. İşte bu sorunlu uydular dönemi, 1955 yılında başlar ve günümüze kadar gelir. 

Amerika'nın Corona Casus Uydusu - 1960

İlk olarak 1955 yılında Amerikan Başkanı Eisenhower tarafından casus uçakların yerini alacak bir istihbarat uydu programı başlatıldığında dünya hiçbir zaman eskisi gibi olmayacaktı. Beş yıl süren ar-ge çalışmalarının sonunda, 1960 yılında çalışmaya başlayan CORONA uydusu, Amerika’ya o güne kadar varlığından bile haberdar olmadıkları 64 tane Sovyet hava üssünün koordinatlarını verir. Sovyetler de boş durmaz ve 1962 yılında faaliyete soktukları Zenit-2 uydusu ile karşılık verir. 

Rusya'ya Ait Zenit-2 Casus Uydusu - 1962

ABD ile Sovyet Rusya arasındaki meşhur soğuk savaş, uzaydaki uydularla devam ederken yıllar içinde birçok uzay teknolojisi, Vietnam Savaşı gibi önemli olaylarda kullanılır. Askeri uyduların varlığı, zaman içerisinde büyük bir tehdit olmaya başlamıştır artık. Öte yanda iletişim veya özel şirketlerin uyduları bu yarışa eklenerek yörüngeye binlerce uydu gönderilir. Günümüzde ise uzayda dolanıp duran uyduların sadece üçte biri aktif halde ve diğerleri çöp olarak düşünülebilir. 

Zaman içerisinde Rusya ve ABD arasındaki uzay yarışına Çin’de dahil olur. 2007 yılında, Çin hükümetinin eski bir meteoroloji uydusunu balistik füzeyle vurmasıyla ülkeler harekete geçer. Giderek sertleşen hamlelerin en çok ses getireni ise ABD eski Başkanı Donald Trump tarafından 2018 yılında gelir. Trump, Amerika’nın bir uzay kuvvetleri kuracağını duyurmasıyla bir anda dünya gündemine oturması bir olur.
“Savaşa hayır!” sloganları yükselirken kimsenin bilmediği detay; zaten hâli hazırda uzayda devam eden bir soğuk savaşın olduğudur. 

Örneğin şuan Amerika, Rusya ve Çin gibi ülkelere ait silahlı uydular etrafımızda dolanıyor. Birçoğu rakip ülkelerden istihbarat toplayan uyduların neredeyse tamamı ülke güvenliği için kullanılıyor. Devasa savunma bütçeleri ve silahlanma yarışının sonunda geldiğimiz nokta ise oldukça ürkütücü. Evet, Dünya yörüngesinde hazır bekleyen ufak uydu ordularıyla yaşıyoruz. Her an, siyasi bir kriz yüzünden de bu uydular bir saniye içinde silaha dönüşebilir. 


Uydularla başlayan uzay soğuk savaşında bir diğer önemli noktada, diğer uyduları yok edebilme gücünü elinde tutmaktır. Mesela Çin’e ait bir robot, pençe teknolojisi ile çöp olan eski uydularını topladığında bu bir tehdit olarak algılanır. Çünkü Çin, pekâlâ Amerika’nın veya Rusya’nın çalışan uydularını da bu pençelerle yok edebilir. Yani uzayda silahlanma bazen düşündüğümüz gibi lazerlerle değil dev uydu pençeleriyle de gerçekleşebilir.

Yine benzer bir kriz 2013 yılında Çin ile Amerika arasında yaşanır. Çin, dünyanın manyetosfer tabakasını incelemek amacı taşıdığını iddia ettiği bir roketi fırlattıktan kısa süre sonra Pentagon’dan bir açıklama gelir: “Uçuşu dikkatle takip ettik ancak yörüngeye herhangi bir şeyin yerleştirildiğine tanık olmadık!” Siyasi gerilimin nasıl sonuçlandığı elbette gizli tutuluyor. 

Şuan için bildiğimiz en somut uydu silahı, Rusya’nın Kalina isimli uydu imha lazer silahı. Oldukça gelişmiş bir teknolojiye sahip olan Kalina, herhangi bir olumsuz durumda diğer ülkelerin uydularını lazerle yok edebilecek donanıma sahip. Peki diğer ülkeler ne yapıyor, diye düşüyorsanız cevap basit: Onlar da silahlanıyor! 


Son yıllarda birçok ülkenin ortak gündemine giren “uzay hukuku” ve “uzayda barış” gibi başlıklar, askeri bir disiplinle inceleniyor, raporlanıyor ve gelecekteki savaşları önlemek için kullanılıyor. Sessiz ve derinden devam eden uydu silahlanma süreci yakın gelecekte bir savaşa neden olur mu bilmiyoruz. Ancak uluslararası birçok anlaşma ile şimdiden önlem alınmaya çalışılıyor. Bu önlemler etkili olur ve olası bir uzay savaşını engelleyebilir mi, şimdiden tahmin etmek çok zor maalesef…


 
Kaynak
Mark Smith, “Uydu İmha Silahları”, How It Works Türkiye, Kasım-Aralık 2022, Sayı: 44. 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?