Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Pexels
BUSINESS

Üretkenlik İçin Bireyler Yerine Ekibe Odaklanmak

01 Ara 2022

Pek çok iş yerinin özellikle uzaktan çalışan ekip üyelerinin verimliliğini artırmak üzere takip ettiği yollar, yarardan çok zarar veriyor olabilir. Çalışanları bireysel olarak tek tek gözlemlemek ve çalışıp çalışmadıklarını yakından takip etmek belki de düşünüldüğü kadar işlevsel değildir. Bireyler yerine, genel çerçevede ekibe yönelik adımlar atmak çok daha işlevsel olacaktır. Bu yazıda ekibinizde anlamlı bir üretkenlik yaratabilmek için yapmanız ve yapmamanız gerekenlere denk gelebilirsiniz.

1.5 Bardak

Pexels
Özellikle pandemi ile birlikte pek çok iş yeri ekip üyelerinin evde çalışıp çalışmadığını gözlemlemek üzere çeşitli tedbirler geliştirdi. Çalışanların işe başlayınca çevrimiçi bir araçtan çalışma saatini başlatması, bilgisayar kameralarını açmalarının istenmesi, gün içerisinde girdikleri sayfaların takip edilmesi, bilgisayardan kalktıkları an ekranın kapanması gibi türlü yöntem, evden çalışan pek çok kişinin çalışma yaşamlarının neredeyse artık doğal bir parçası. Bu ve benzeri tedbirler pek tabii yalnızca uzaktan çalışanlar için de geçerli değil. Ofiste çalışan pek çok kişi de yönetim tarafından benzer biçimlerde bireysel bir göz hapsi altına alınabiliyor. Tüm bu yöntem ve yaklaşımlar özünde tek bir kaygıyı dindirmeyi hedefliyor: Çalışanlar verimli bir biçimde çalışıyor mu?

Pexels
Çalışanların düzenli ve verimli bir biçimde çalıştığından emin olmak her ne kadar herhangi bir işyerinin doğal hakkı olsa da, insanları baskı altında tutan böylesine yaklaşımlar pek de işe yaramıyor olabilir. Mikro yönetim yöntemleri genellikle çalışanları köşeye sıkıştırmaya ve onlardan en kötüsünü beklemeye odaklandığı için ekip üyelerinin motivasyonunu ciddi anlamda düşürebiliyor. Çalışanlar, yöneticilerinin çalışma ve zaman yönetimi konusunda kendilerine güvenmediklerini hissediyor, masadan kalkmaktan çekiniyor, yaptıkları neredeyse her işi bir tür stres altında yapmaya çalışıyorlar. Hal böyle olunca da pek çok çalışan hem işlerinden doyum alamıyor hem de aslında yaptıkları işin niteliği de olumsuz anlamda etkileniyor. 

Pexels
Diğer bir yandan yönetim tarafından gelen bireysel gözlem ve kontrollerin amacı üretkenliği artırmak olsa da, aslında böylesine eylemler üretkenliğe yönelik herhangi bir şeye odaklanmıyor. İnsanların ekran sürelerini takip etmek, giriş çıkış verilerini tutmak; yapılan işin niteliğine dair bir şey anlatmıyor. Bir çalışan sabah 9 akşam 6 boyunca görünürde tek bir işle uğraşabilir. Tüm gün o işle uğraştığını somut olarak bilmek, o işin iyi olup olmadığını anlamaya yaramıyor. Öte yandan başka bir çalışan ise görünürde yalnızca sabah 9 öğlen 12 arası çevrimiçi görünüp benzer işi kısa zamanda çok daha iyi bir biçimde yapabilir. Ya da çevrimdışı olması, işten kaytardığı anlamına gelmeyebilir de. Sürekli yoklama almak ve somut veriler toplamak yerine, çalışanların genelinin çalışma biçim ve koşullarını iyileştirmeye odaklanmak çok daha etkili sonuçlar verebilir. 

Pexels
Bunu yapabilmek için ise öncelikle çalışanlara güvenmek gerekiyor. Çalışanları kontrol edilmesi gereken, sorumsuz ve güvenilmez kimseler olarak görmek yerine; otonom, işini sahiplenen, sorumluluğunu bilen yetkin kimseler olarak görmek büyük bir fark yaratabilir. Pek tabii her çalışan bu profile uymayabilir. Fakat güvensizlik üzerine kurulan yöntemler güvensizliği artırırken, güven üzerine kurulan yöntemler de güveni teşvik eder. Bunun ardından bireyler yerine ekibin geneline yönelik gözlem ve çözümler geliştirmek de oldukça önemli. "Ekibin çalışma koşullarını iyileştirmek için nelere ihtiyacı var? Uzaktan çalışmaya elverişli teknolojik kaynaklara sahip mi? Çalışma biçimindeki hangi süreçleri geliştirmeliyiz? Ekibin hızının yavaş olması nelerden kaynaklanıyor olabilir?" gibi pek çok soru ekibin üretkenliğine katkı sağlayacaktır. Sorunu ve çözümü yalnızca bireylerde aramak yerine; yönetim ve iş süreçlerinde de aramak daha yapıcı bir yaklaşım olabilir. 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?