Önümüzdeki 5 gün boyunca
Pinterest, Friends
SEYAHAT

Unutulmaz Dizilerin Unutulmaz Dekorasyonları

19 Kas 2021

Bazı dizilerin unutulmaz olmasının en önemli detaylarından biri dekorasyonlarıdır. Hepimizin unutamadığı, tekrar tekrar izlediği ve repliklerini ezbere bildiğimiz birçok dizi var. Kimisinin izleri hala devam eden bu dizilerin karakterleri ve replikleri kadar unutamadığımız bir diğer özellikleri ise dekorasyonları. Biliyoruz ki aranızda HIMYM dizisinin sembolü haline gelen daireyi ve Carrie Bradshaw’in giyinme odasını bir görüşte tanıyacak kadar bu dizilere hakim olanlarınız var. Biz de bu yazıda sadece bir duvarını bile görsek ismini söyleyebileceğimiz unutulmaz dizilerin dekorasyonlarını merceğimiz altına alıyoruz.

2 Bardak

Pinterest, Sex and the City
Sex and the City
 
Bir dizi, iki film ve yakın zamanda yayına gireceği bilinen And Just Like That isimli devam dizisiyle izleyicisiyle buluşacak olan Sex and the City, 90’lı yılların ikonik dizilerinden biriydi. Dört kadının arkadaşlığını ve hayatlarını konu alan dizinin ana mekanlarından biri ise Carrie Bradshaw’ın evi olmuştu. Carrie’nin evinde ilk unutamadığımız detaylardan biri yatak odasından banyoya giden koridorun giyinme odası haline getirilmiş olmasıydı. Stüdyo bir dairede bu koridor sayesinde giyinme odasının olabilmesi şaşırtıcı bir detaydı. Diziden sonra iki film ile tekrar ekrana gelen hikâyede Carrie’nin, ev dekorasyonunu değiştirdiğini görmüştük. Dairede eşyaların konumlandırılması haricinde birçok şey değişmişti. İlk daire ve ikinci daire arasında büyük bir görünüm farkı olsa da Carrie’nin masası hala pencere önünde, giyinme odası ise odasından banyoya giden koridorda durmaya devam ediyor. Dönem değiştikçe trendlerin de değişim gösterdiğini göz önünde bulundurduğumuzda dairenin eski haline göre daha minimal bir hal aldığını söyleyebiliriz.

Pinterest, Friends
Friends

90’lar dönemine damga vuran ve hala birçok insanın tekrar tekrar izlediği unutulmaz dizilerden biri de Friends. Friends’in dekorasyonu dediğimizde hepimizin gözünde Monica’nın evi canlanıyor olmalı. Mor duvarları, açık raflı mutfağı, krem rengi koltukları ile her izlediğimizde 90’lı yıllarda olduğumuzu hissettiren bu evde tüm karakterlerin unutulmaz repliklerini görmüştük. Bir diğer unutulmaz Friends mekanı ise Central Perk kafeydi. Eskitme bir orta sehpa ile klasik bir kadife koltuk takımında geçen sohbetler, neredeyse her bölümde bizleri o arkadaşlığa özendiriyordu. Oldukça karmaşık görünen bu mekanda vintage dekorasyonun izlerini görebiliyoruz. Gerek Monica’nın eviyle gerekse Central Perk ile dizide hala 90’lar havası hissediliyor. 

Pinterest, How I Met Your Mother
How I Met Your Mother

90’lı yıllardan 2000’li yıllara geçiş yaptığımızda unutulmaz dizilerden biri olarak karşımıza çıkan How I Met Your Mother’dan da bahsetmemiz gerekir. Ted ve Marshall’ın dairesiyle birlikte ekibin buluşma sahnelerinin daimi adresi MacLaren’s Pub’ı hepimiz hatırlıyoruz öyle değil mi? Dizinin ana mekanı olduğunu söyleyebileceğimiz dairenin tam bir öğrenci evi havasında olduğunu her zaman kalabalık eşyalarla ve dağınıklıkla karşımıza çıktığı için söyleyebiliriz. Bizce bu dizide sarı şemsiye kadar Ted ve Marshall’ın dairesindeki üçlü koltuk ve piyano da en önemli detaylar arasında yer alıyor. Elbette yeri doldurulamayacak mekanlardan biri de MacLaren’s Pub olmuştu. Nasıl ki hamburgerci dediğimizde Sünger Bob’un çalıştığı Yengeç Restoran gözümüzde canlanıyorsa birçoğumuzun zihnindeki ‘’pub’’ görüntüsünün de bordo ve kahverengi renklerinin ön plana çıktığı MacLaren’s Pub’a ait olduğunu söyleyebiliriz. 
Geçmiş dönemlerde yayına giren ve akıllara kazınan bu üç dizinin de sembolü haline gelmiş birçok dekorasyon parçası bulunuyor. Hem sabit mekanlara sahip olup hem de bu mekanlarıyla birlikte ikonik hale gelmiş dizilerden üç yabancı dizinin dekorasyonlarına göz gezdirdik. Peki, sizin dekorasyonunu unutamadığınız diziler hangileri? Ayrıca bu üç dizi haricinde dekorasyonlarıyla aklınızda kalan dizileri bizlerle paylaşmayı unutmayın.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?